Главная Блог Аналитические статьи Статьи «Стамбульська конвенція нічого подібного не передбачає». Як депутати подолали домашнє насильство

«Стамбульська конвенція нічого подібного не передбачає». Як депутати подолали домашнє насильство

14.12.2017
Автор:
Просмотров : 3262

«Рада Європи не визнає ратифікацію Стамбульської конвенції Україною в такому ампутованому вигляді»

В Україні вперше вводиться кримінальна відповідальність за домашнє насильство, Нацполіція отримує право контролювати поведінку кривдників, яких будуть вносити у спеціальний Єдиний державний реєстр випадків домашнього насильства та насильства за ознакою статі. Все це передбачає закон «Про запобігання та протидію домашньому насильству» (№5294), ухвалений Радою 7 грудня. За день до того парламент також вніс зміни до деяких законів у зв’язку із ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству щодо жінок і домашньому насильству (№4952).

Читайте статтю: Українці плутають "права людини" з можливістю жити забезпечено

«В органів влади з’явились реальні механізми захисту всіх, хто постраждав від домашнього насильства. Буде профінансовано створення притулків, де жертви зможуть пройти реабілітацію, отримати психологічну і юридичну підтримку. Буде створена «гаряча лінія»…», - переможно прокоментувала ухвалення закону нардеп від БПП, представник президента у Верховній Раді Ірина Луценко.

Домашнє насильство в Україні

  • Протягом року до органів правопорядку звертається близько 165 тис жінок (реальна кількість жертв домашнього насильства, за оцінками, вп’ятеро більша).
  • Майже 70% жінок піддаються різним формам знущань і принижень.
  • Щороку в Україні від побоїв чоловіків гине 1,5 тис жінок.
  • Щороку свідками і жертвами домашнього насильства стають 3 млн дітей.
  • Діти скривджених матерів у шість разів частіше намагаються накласти на себе руки. 50% з них схильні до зловживань наркотиками і алкоголем.
  • Майже 100% матерів, які зазнали насильства, народили хворих дітей (переважно з неврозами, заїканням, енурезами, церебральним паралічем, порушенням психіки).
  • Домашнє насильство в Україні - причина 100 тис днів госпіталізації, 30 тис звернень до відділів травматології, 40 тис викликів лікарів.
  • 23% тяжких насильницьких злочинів відбуваються в родинах.

Дані, озвучені Іриною Луценко

«Відтепер держава фіксуватиме таки випадки, поліція матиме повноваження реагувати, зупиняти домашнє насильство. Для кривдників передбачено комплекс заходів – від корекційної роботи, адміністративних заходів до арешту і позбавлення волі на строк від 2 до 8 років», - наголосила Ірина Луценко.

Необхідність прийняття закону, як говориться у пояснювальній записці, зумовлена також підготовкою до ратифікації Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами (Стамбульська конвенція). Але якраз отут і вийшов «збій».

Читайте статтю:"Закон як дишло – куди повернеш, туди і... зняття депутатської недоторканності».

Ложка дьогтю в питанні про ґендер

При розгляді проекту «Про запобігання та протидію домашньому насильству» більшість не підтримала низку поправок щодо згадування у тексті словосполучення «ґендерно зумовлені стереотипи». Проект був проголосований в редакції комітету, де словосполучення з поняттям «ґендер» замінювалося іншими формулюваннями, зокрема «насильство за ознакою статі». І ряд депутатів вже заявили, що прийнятий закон поставив під загрозу виконання Стамбульської конвенції.

На відміну від загального уявлення про гендерну рівність (заборону гендерної дискримінації) як рівність виключно між чоловіком та жінкою, Стамбульська конвенція впроваджує інше розуміння ґендеру та проводить чітке розрізнення між поняттями статі та ґендеру. У Стамбульській конвенції зазначено: «ґендер» означає соціально закріплені ролі, поведінку, діяльність і характерні ознаки, які певне суспільство вважає належними для жінок та чоловіків».

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст