Главная Блог Аналитические статьи Статьи Списання безнадійної заборгованості. Підстава: недостатність майна боржника

Списання безнадійної заборгованості. Підстава: недостатність майна боржника

26.10.2021
Просмотров : 10848

Положеннями пп. 14.1.14 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (ПКУ) передбачені ряд критеріїв (ознак), і наявність хоча б однієї дає змогу таку заборгованість визнавати безнадійною та, відповідно, списувати.

Серед таких ознак є й такий: «14.1.11. безнадійна заборгованість - заборгованість, що відповідає одній з таких ознак:

є) прострочена заборгованість фізичної або юридичної особи, не погашена внаслідок недостатності майна зазначеної особи, за умови, що дії щодо примусового стягнення майна боржника не призвели до повного погашення заборгованості».

Виходить, що слід пройти судову процедуру, а також етап виконавчого провадження, адже факт недостатності майна встановлюється на стадії виконання судового рішення.

По суті, постає питання, що з позиції податкової означає «примусове стягнення майна боржника не призвели до повного погашення заборгованості».

Цілком прогнозовано, фіскали вважають, що лише закриття виконавчого провадження вказують на те, що всі дії були вчинені, а у боржника майна недостатньо майна для погашення заборгованості.

Саме про поняття «закриття виконавчого провадження» йдеться в численних індивідуальних податкових консультаціях (для прикладу, ІПК ДПСУ за № 207/ІПК/99-00-21-02-02-06 від 16.01.2021, за № 2529/ІПК/99-00-21-02-02-06 від 25.06.2021).

Ба більше, податкова йде ще далі, у разі, якщо постановою про повернення виконавчого документа встановлено термін повторного пред’явлення для виконання виконавчого документа, тобто виконавче провадження по справі не закрито, дії щодо примусового стягнення майна боржника тривають, то відсутні підстави для визнання такого боргу безнадійним згідно п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 ПКУ (для прикладу, ІПКУ ДПСУ за № 207/ІПК/99-00-21-02-02-06 від 16.01.2021).

Отож логіка податківців така: списати можна, якщо по-перше, виконавче провадження має бути закритим, по-друге, виключається повторність звернення кредитора з виконавчим документом до виконавчої служби.

На противагу такому підходу, відразу слід зазначити, що

(1) такого поняття як «закриття виконавчого провадження» в ЗУ «Про виконавче провадження» (Закон) відсутнє (є поняття «закінчення виконавчого провадження», див. ст. 40 Закону), крім того,

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст