Главная Блог Аналитические статьи Дайджесты Що з амортизацією у разі виділу та передачі ОЗ за розподільчим балансом?!

Що з амортизацією у разі виділу та передачі ОЗ за розподільчим балансом?!

22.01.2021
Автор:
Просмотров : 2158

Візьмемо до уваги ситуацію, коли одна юридична особа реорганізувалася шляхом виділу та передала новостворюваній юридичній особі основні засоби (далі - ОЗ). Строк корисного використання ОЗ (беремо до уваги транспортні засоби) за п.п. 138.3.3 ПКУ - 5 років, який протягом 3 років амортизувався у попередника. Тож виходячи із якого строку підприємство-правонаступник має амортизувати отримані на баланс ОЗ?

Слід зазначити, що ПКУ немає прямої норми, яка б регулювала дану ситуацію, водночас бухоблікові правила, на які зараз орієнтується податковоприбутковий облік (п.п. 134.1.1 п.134 ст. 134 ПКУ), також не містять якихось особливих правил для «реорганізаційної» амортизації.

Чи не єдиним роз’ясненням від податківців щодо зазначеного питання стала ІПК ДФСУ від 26.04.2019 р. № 1853/6/99-99-15-02-02-15/ІПК. У ньому податківці вказують, що згідно з положеннями пп. 138.3.1 ПКУ податковій амортизації у підприємства, яке виділилось, підлягає залишкова вартість переданих йому по розподільчому балансу основних засобів, визначена згідно з вимогами пп. 14.1.9 ПКУ, за умови їх використання в господарській діяльності.

Але є декілька "Але":

1) за п. 52.2 ст. 52 ПКУ - індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію;

2) податківці продовжують вказувати на порушення строків амортизації ОЗ в актах перевірки.

Продовжуємо аналізувати законодавство далі і бачимо, що згідно з п. 25 П(С)БО 7 «Основні засоби» строк корисного використання ОЗ може переглядатися тільки в разі зміни очікуваних економічних вигід від його використання.

А отже, сама по собі передача ОЗ від попередника до правонаступника не змінює очікуваних економічних вигід від його використання. Тому строк корисного використання такого ОЗ переглядати не потрібно.

Іншими словами, якщо попередник визначив строк корисного використання ОЗ (автомобіля) 5 років і проамортизував його 3 роки, то цей самий строк корисного використання «передається» правонаступнику. І він буде амортизувати залишкову вартість отриманого на баланс від попередника ОЗ протягом 2 років, а не 5-ти.

Таким чином не виникає порушення правила щодо мінімального строку корисного використання. Адже експлуатація отриманого ОЗ у правонаступника не починається заново, він продовжує експлуатувати той самий ОЗ, причому не придбаває його, а отримує пов’язані з цим активом права і обов’язки як правонаступник (ст. 109 ЦКУ). Аналогічний висновок для облікових цілей можна зробити із п.п. 98.2.3 п. 98.2 ст.98 ПКУ.

З цією ж позицією погодився і Окружний адміністративний суд м. Києва у справі № 640/5848/20 ухвалюючи рішення від 25 листопада 2020 року.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст