Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Рішення ВССУ від 09.12.2015 року у справі №6-24296ск15

Рішення ВССУ від 09.12.2015 року у справі №6-24296ск15

27.02.2017
Автор:
Просмотров : 197

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2015 рокум. Київ

Колегія суддів судової палати у цивільних справах

Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних

і кримінальних справ у складі:

головуючого суддів: за участю прокурораКузнєцова В.О., Завгородньої І.М., Мартинюка В.І., Халанчук О.С., Мостової Г.І., Наумчука М.І., розглянувши у судовому засіданні справу за позовом Запорізького міжрайонного екологічного прокурора в інтересах держави в особі державного підприємства «Кам'янсько - Дніпровське лісове господарство» та Запорізького обласного управління лісового та мисливського господарства до Енергодарської міської ради, ОСОБА_7 про визнання незаконним та скасування рішення, визнання недійсним державного акта на право власності на землю та повернення земельної ділянки, за касаційною скаргою ОСОБА_7 на рішення Енергодарського міського суду Запорізької області від 27 січня 2015 року та ухвалу апеляційного суду Запорізької області від 01 липня 2015 року,

в с т а н о в и л а:

У липні 2012 року Запорізький міжрайонний екологічний прокурор звернувся до суду із даним позовом, в обґрунтування якого зазначив, що рішенням Енергодарської міської ради Запорізької області від 16 червня 2010 року № 249 затверджено громадській організації садово-городницькому товариству «Волна» (далі - СГТ «Волна») проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення садівництва, площею 3,71 га, вилучено цю земельну ділянку із земель СГТ «Волна» та затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки членам СГТ «Волна».

На підставі вказаного рішення члену СГТ «Волна» - ОСОБА_7 - передано у власність земельну ділянку площею 0,12 га для ведення садівництва.

Зазначив, що земельна ділянка площею 0,12 га належить до земель лісогосподарського призначення та знаходиться у постійному користуванні ДП «Кам'янсько-Дніпровське лісове господарство» та входить до складу земель ландшафтного заказника місцевого значення «Іванівський бір» і є землями природно-заповідного фонду, тому вважав, що передача її частини у власність ОСОБА_7 проведена з порушенням вимог Земельного та Лісового кодексів України, ст. ст. 9, 35 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації», ст. ст. 51−54 Закону України «Про природно-заповідний фонд», у зв'язку із чим просив суд визнати незаконним та скасувати рішення Енергодарської міської ради Запорізької області від 16 червня 2010 року № 249 у частині надання у приватну власність ОСОБА_7 земельної ділянки площею 0,12 га для ведення садівництва, визнати недійсним виданий на ім'я ОСОБА_7 державний акт на право власності на земельну ділянку НОМЕР_1, зареєстрований у Державному земельному кадастрі 15 липня 2010 року, та скасувати його реєстрацію, повернути земельну ділянку площею 0,12 га, ринковою вартістю 1 416 гривень, що розташована в адміністративних межах м. Енергодара Запорізької області, у державну власність, а саме: постійному користувачу ДП «Кам'янсько-Дніпровське лісове господарство».

Рішенням Енергодарського міського суду Запорізької області від 31 травня 2013 року, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду Запорізької області від 19 листопада 2013 року, у задоволенні позову відмовлено.

Ухвалою колегії суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 02 квітня 2014 року рішення суду першої інстанції та ухвалу апеляційного суду скасовано, справу передано на новий розгляд до суду першої інстанції.

Рішенням Енергодарського міського суду Запорізької області від 27 січня 2015 року, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду Запорізької області від 01 липня 2015 року, позов задоволено.

Ухвалено визнати незаконним та скасувати рішення Енергодарської міської ради від 16.06.2010 року № 249 в частині надання у приватну власність ОСОБА_7 земельної ділянки площею 0,1200 га (АДРЕСА_1) для ведення садівництва.

Визнано недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку НОМЕР_1, виданий ОСОБА_7, зареєстрований Державним земельним кадастром 15.07.2010 року.

Скасовано в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі запис № 011027000420 від 15.07.2010 року.

Повернуто земельну ділянку площею 0,1200 га, ринковою вартістю 1416 гривень, що розташована в адміністративних межах м. Енергодара з кадастровим номером НОМЕР_2 у державну власність, а саме постійному користувачу ДП «Кам'янсько - Дніпровське лісове господарство».

У касаційній скарзі ОСОБА_7 просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалу апеляційного суду і ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову, мотивуючи свою вимогу порушенням судами норм процесуального права та неправильним застосуванням норм матеріального права.

Заслухавши суддю-доповідача, прокурора, перевіривши доводи касаційної скарги, колегія суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Частиною 1 ст. 116 ЗК Українивстановлено, що громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Вказаним положенням визначено правові підстави набуття громадянами і юридичними особами права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності. Такими підставами є рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Статтею 118 ЗК України визначено порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами. Так, відповідно до частин першої, другої, шостої, сьомої, дев'ятої цієї статті (у редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин) громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідної районної, київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки.

Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.

Громадяни, заінтересовані в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення садівництва, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб).

Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відповідно до ч. 1 ст. 50 Закону України «Про землеустрій»(в редакції чинній на момент виникнення правовідносин) проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок. Частиною 2 цієї статті передбачено, що порядок складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 року № 677 (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин), передбачено, що проект відведення земельної ділянки не розробляється у разі, коли: земельна ділянка, межі якої визначено в натурі (на місцевості), надається у користування або безоплатно передається у власність без зміни її цільового призначення.

Закон України «Про землеустрій»визначає, що цільове призначення - використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку, тобто це встановлені законодавством і конкретизовані відповідним органом влади допустимі межі використання земельної ділянки її власником або користувачем.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст