Главная Блог Аналитические статьи Статьи Проверка на полиграфе возможна только добровольно или же в уголовном производстве

Проверка на полиграфе возможна только добровольно или же в уголовном производстве

21.02.2019
Автор:
Просмотров : 3958

Правила гри

За заявою головного військового прокурора Анатолія Матіоса, яка пролунала під час прямого ефіру, все населення України доведеться перевірити на поліграфі щодо співпраці із самопроголошеною владою на Донбасі. Однак такі наміри суперечать не лише вимогам чинного законодавства, а й здоровому глузду та поліграфології як методу дослідження.(Джерело: ЗіБ)

Перший прототип поліграфа винайшов співробітник італійської поліції Чезаре Ломброзо, широко відомий світу своїми ідеями про те, що злочинцями народжуються. Він стверджував, що правопорушники — це люди другорядні та несвідомі, які з’явилися внаслідок виродження, тож у них все написано на обличчі.

Однак у судовій практиці «детектор брехні» вперше був використаний аж через 45 років після появи. Маючи більш ніж сторічну історію, поліграф застосовується лише як один з можливих доказів, які суд може прийняти, проте результати «дослідження на брехню» в жодній країні світу не доводять беззаперечно винуватість особи.

В Україні використання поліграфа прямо не заборонено, а, щоб проводити дослідження, особі достатньо мати поліграф та пройти хоча б двотижневі курси. Чинне законодавство не передбачає жодних зобов’язань або ж ліцензійних умов, тож доступ до такого виду психофізіологічних тестувань є вільним.

Сам поліграф виступає тільки реєстратором зміни фізичних параметрів. Їхню суб’єктивну інтерпретацію здатний виконати тільки поліграфолог, який і проводить відповідне «інтерв’ювання» за спеціальними методиками з урахуванням обставин справи.

І тут — перший камінь, через який спотикатиметься ідея військового прокурора. Адже наразі фахівців-поліграфологів в Україні не більш як 500. Як зазначив один із цих фахівців, на кожне таке «інтерв’ю» з наступною оцінкою результатів знадобиться в середньому 1,5 год. (а не півгодини, як уважає А.Матіос). Отже, для того, щоб перевірити 30 млн громадян (приблизно стільки в країні виборців), кожен поліграфолог витратить 90 тис. годин. Тобто процес розтягнеться десь на 40—50 років.

Читайте статтю: Поліграфолог Володимир Ведмідь: Обдурити детектор брехні – це те ж саме, що обдурити холодильник

Під судом і слідством

Крім того, навіть у процесі розслідування злочинів використання поліграфа можливе лише за добровільної згоди особи. Це передбачено ст.8 закону «Про оперативно-розшукову діяльність».

Застосування поліграфів правоохоронними органами визначено низкою підзаконних актів. Так, Інструкція МВС України, прийнята у 2004 р., регулює тільки внутрішньовідомче використання приладу, тобто для відбору кандидатів на службу, під час кадрових перевірок та проведення внутрішніх службових розслідувань. А прийнята у 2013 р. інструкція колишнього Міністерства доходів і зборів регулює використання поліграфів у різних аспектах діяльності органів Державної фіскальної служби, у тому числі щодо цивільних осіб, де відповідна процедура визначена як «психофізіологічне інтерв’ю із застосуванням поліграфа».

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст