Питання щодо застосування строків позовної давності завжди було дискусійним та не дуже простим при практичному застосуванні. Ще більше труднощів виникло у зв’язку з пандемією та військовим станом, через які було внесено низку змін в тому числі і до питань строків позовної давності.
Дана стаття буде присвячена тому, що вже четвертий рік продовжується загальний трирічний строк позовної давності, а от чи застосовується продовження строків на вже продовжені строки поки відповіді не має, тому пропонуємо в цьому розібратися.
Згідно ст. 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
30.03.2020 року ЦК України було доповнено п. 12 Перехідних та прикінцевих положень, відповідно до якого під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 257, 258, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину.
Вже існує досить багато сталої судової з приводу того, що введення карантину є безумовною підставою для продовження строків позовної давності.
Однак, ні норми процесуального, ні норми матеріального права не містять положень, які б могли роз’яснити, що являє собою подовження, так, наприклад, у випадку переривання строку – строк рахується спочатку (ст. 264 ЦК України), у випадку зупинення строку - продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення (ст. 263 ЦК України).
В той же час, враховуючи конструкцію норми п. 12 Перехідних та прикінцевих ЦК України «строки…продовжуються на строк дії такого карантину» можна зробити логічний висновок, що продовження не є ні перериванням, ні зупиненням, а тому строк позовної давності обраховується у звичайному порядку, а от, якщо завершення такого строку відбудеться в період дії карантину, то строк, який завершився продовжується і продовжується виключно на період карантину і після закінчення карантину такий строк не відновлюється і не рахується спочатку.
27.06.2023 року було прийнято постанову КМУ «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» №651, якою відмінено з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 р. на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Отже, строк позовної давності, завершення якого припадало на карантинний період, подовжений за п. 12 Перехідних та прикінцевих положень ЦК України завершився 01.07.2023 року.
Варто відмітити, що 15.03.2022 року ЦК України було доповнено п. 19 Перехідних та прикінцевих положень, відповідно до якого у період дії в Україні воєнного, надзвичайного стану строки, визначені статтями 257-259, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього Кодексу, продовжуються на строк його дії.
Формулювання п. 19 Перехідних та прикінцевих ЦК України знову ж таки говорить саме про продовження, тому і в цьому випадку актуальним є те, що продовження не є ні перериванням, ні зупиненням, а тому строк позовної давності обраховується у звичайному порядку.
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2024 «Протокол». Все права защищены.