Про затвердження Статуту Національної академії правових наук України
{Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ
№ 52 від 30.01.2012}
Відповідно до статті 15 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Статут Національної академії правових наук України, прийнятий загальними зборами Академії 24 вересня 2010 року (додається).
2. Визнати такими, що втратили чинність, постанови Кабінету Міністрів України згідно з переліком, що додається.
3. Установити, що вимоги пунктів 16 і 17 Статуту Національної академії правових наук, затвердженого цією постановою, не поширюються на час проведення конкурсу, оголошеного 1 вересня 2011 p., згідно з якими на вакантні посади дійсних членів Академії (академіків) можуть бути обрані вчені України, які зробили істотний особистий внесок у розвиток правової науки, її організацію, підготовку наукових юридичних кадрів і розбудову Української демократичної правової держави, мають, як правило, науковий ступінь доктора наук або вчене звання професора, а на вакантні посади членів-кореспондентів Академії - вчені України, які зробили значний особистий внесок у розвиток правової науки, підготовку наукових кадрів і розбудову Української демократичної правової держави, мають науковий ступінь або вчене звання.
{Постанову доповнено пунктом 3 згідно з Постановою КМ № 52 від 30.01.2012}
СТАТУТ
Національної академії правових наук України
1. Національна академія правових наук України (далі - Академія) є державною науковою організацією, яка координує, організує і проводить фундаментальні та прикладні наукові дослідження у галузі держави і права.
2. Основними завданнями Академії є:
участь в реалізації державної політики у сфері правових досліджень;
комплексний розвиток правової науки, координація, організація і проведення фундаментальних та прикладних наукових досліджень у галузі держави і права;
виконання замовлення органів державної влади стосовно розроблення засад наукової та правової політики, проведення наукової експертизи проектів законів та інших нормативно-правових актів;
консолідація інтелектуального потенціалу наукових працівників науково-дослідних установ та професорсько-викладацького складу навчальних закладів юридичного профілю;
сприяння інтеграції академічної і вузівської правової науки;
наукове забезпечення правотворчої діяльності органів державної влади, вивчення та узагальнення механізмів реалізації актів законодавства;
визначення пріоритетних напрямів побудови правової держави;
наукове забезпечення проведення правової реформи;
підготовка практичних рекомендацій щодо вдосконалення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування;
підготовка наукових кадрів і підвищення їх кваліфікації;
сприяння поширенню правової інформації, формуванню правосвідомості громадян, розвитку юридичної освіти;
узагальнення світового досвіду правового регулювання суспільних відносин;
підтримка талановитих учених, сприяння науковій творчості молоді в галузі держави і права;
пропаганда досягнень правової науки і сприяння поширенню наукових знань у галузі держави і права;
розроблення інформаційних правових систем для органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
3. Академія у своїй діяльності керується Конституцією України, Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", іншими законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами та цим Статутом.
4. Академія є державною науковою організацією, заснованою на державній власності. Державний статус Академії ґрунтується також на всебічній підтримці її статутної діяльності з боку держави.