З появою ЗУ «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків» від 04.09.2008 року, стало зовсім реально приватизувати приміщення у гуртожитках, які були надані для проживання робітникам, військовослужбовцям та інших ,визначених у цьому законі, верств населення разом з їх родинами. Сфера дії цього Закону поширюється на гуртожитки, які є об’єктами права державної та комунальної власності.
Але, нажаль, адміністрації гуртожитків чинять всебічні перепони своїм мешканцям для неможливості приватизації квадратних метрів в яких вони проживають більше як п’ять років на законних підставах. Цю тенденцію з боку адміністрацій можна відслідкувати, якщо проаналізувати збільшення позовів керівництва гуртожитків до суду. Підстави, для того щоб виселити мешканців гуртожитків і унеможливити приватизацію нерухомості, обирають без особливого прояву фантазії. Як показує практика, адміністрація пред’являє позов до суду для виселення мешканців гуртожитків з підстави- що у мешканців на руках немає ордеру на вселення. А це начебто тоді буде трактуватися, як самовільне зайняття приміщення.
Користуйтесь консультацією: Чи може банк за борги відібрати житло, в якому проживають діти?
Але все по черзі. Спочатку, відносно наявності ордерів на приміщення. Якщо припустити, що у мешканців немає таких ордерів, то можливо лише з цієї підстави виселити людей із гуртожитку, які там проживають і розірвали трудові відносини з підприємством не за власним бажанням, а наприклад за скороченням штату? Дійсно, з огляду на статтю 122 Житлового кодексу Української РСР, спеціальний ордер є єдиною підставою для вселення у службове приміщення. Але отримання такого ордеру являється результатом самої підстави для вселення- формальним документом. Законною підставою для вселення і користування наданою площею у гуртожитку- є саме прийняття спеціального рішення на надання житлового приміщення організацією підприємства та профкому з якими мешканці були в трудових відносинах на момент вселення. Така послідовність і порядок закріплені статті 121 ЖК. Отже, спочатку приймається рішення адміністрацією підприємства погоджене з профкомом, а потім на цей підставі видається сам ордер. На підтвердження цього зробимо посилання на судову практику. Ось як, щодо наявності ордера, як єдиної підстави для вселення, трактує Вищій спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ норми ЖК України в листі від 01.08.2013 року Аналіз судової практики застосування Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" :
ч. 3 При вирішенні деяких справ, відсутність спеціального ордера на вселення у житлове приміщення гуртожитку не було підставою для виселення громадян з гуртожитків без надання іншого житлового приміщення. Суди враховували, що житлове приміщення в гуртожитку надавалося за спільним рішенням адміністрації підприємства і профкому, відповідачі перебували у трудових відносинах із підприємством та (або) припиняли роботу з підстав, визначених частиною третьою статті 132 ЖК УРСР, зареєстровані відповідно до закону та не мають іншого житла.
Таку позицію можна вважати правильною оскільки спеціальний ордер на вселення у житлове приміщення в гуртожитку видається адміністрацією підприємства, установи, організації, які не завжди добросовісно виконували покладені на них обов'язки.
Тобто вселення у гуртожиток і користування житловою площею у гуртожитку відбулося на законних підставах - на підставі спільного рішення адміністрації та профспілкового комітету, а отримання спеціального ордера є формалізованим підтвердженням наявності такого рішення.
Так що, якщо у мешканців гуртожитка не виявиться ордера-це ще не привід виселяти громадян без надавання їм іншого приміщення, які там проживають на законних підставах. До того, ж видача ордерів та їх звітність- це обов’язок керівництва підприємства. А вони не завжди сумлінно виконують свої обов’язки і найчастіше ,навіть, зацікавлені в знищенні архівів чи втраті окремих ордерів. А потім подають позов до суду і таким чином намагаються виселити непотрібних мешканців.
З прийняттям нового Положення про гуртожитки від 27.04.2015 року було скасоване старе Примірне положення про гуртожитки від 03.06.1986 р. № 208.
Нове положення про гуртожитки взагалі виключає таку підставу- як самоправне зайняття приміщення, з підстав що тягнуть за собою виселення з гуртожитку без надання іншого приміщення. Нагадаємо, що пунктом 44 в старому Положенні № 208 можливо було виселити громадян, які самоправно зайняли жилу площу у гуртожитку без надання їм іншого жилого приміщення. Як раз у своїх позовах до суду керівництво гуртожитків вказувало на те що, у разі відсутності ордера, мешканці нібито самоправно займають житлове приміщення у гуртожитку. Та керуючись вже скасованим пунктом 44 старого Положення про гуртожитки, намагалися відсуджувати масове виселення мешканців, які начебто, виходило, що самоправно займали приміщення.
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2025 «Протокол». Все права защищены.