Ралі зі стрибками цін на криптовалюти, особливо Bitcoin, спостерігають навіть ті громадяни, які далекі від системного інвестуванню. У моменти шаленого росту крипотовалют і професіонали, і початківці інвестування подумки мріють укласти свої накопичення в крипту, сподіваючись відразу стати багатими.
У світовій інвестиційній пресі прийнято вважати криптовалюту популярним та привабливим інвестиційним інструментом, однак при цьому необхідно пам’ятати, що, окрім інвестиційної привабливості, важливий також юридичний захист та відсутність обмежень у цивільному обороті вказаного предмета інвестування.
Іншими словами, важливо знати, чи визнають державні інституції в Україні операції з криптовалютою, чи можливо наразі отримати інвестору дієвий юридичний захист у випадку недотримання іншою стороною своїх договірних зобов’язань щодо таких активів або чи спроможні правоохоронні органи захистити інвесторів від протиправних посягань на їхню власність.
Зважаючи на припис частини першої статті 19 Конституції України, пряма відсутність заборони в законодавстві на користування криптовалютою та її правова невизначеність надає інвесторам, з одного боку, певну свободу в її цивільному обороті, а, з іншого, – відсутність чіткого алгоритму юридичного захисту.
Позиція державних інститутів щодо правового статусу озвученого питання досить обережна. Так, у спільній заяві фінансових регуляторів щодо статусу криптовалют в Україні від 30.11.2017 р. Національний банк України, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку й Національна комісія, яка здійснює регулювання у сфері ринків фінансових послуг, переконані, що складна правова природа криптовалют не дає змоги визнати їх ані грошовими коштами, ані валютою й платіжним засобом іншої країни, ані валютною цінністю, ані електронними грошима, ані цінними паперами, ані грошовим сурогатом.
У згадуваній вище заяві зазначено, що будь-яка діяльність, пов’язана з операціями купівлі, продажу, обміну та конвертації в криптовалюти, несе велику кількість ризиків, які фізичні та юридичні особи повинні усвідомлювати перш ніж здійснювати операції з криптовалютами. Усі, хто планує вкладати власні кошти в криптовалюти, мають усвідомлювати, що здійснюють такі операції на власний ризик.
До основних ризиків операцій із криптовалютами регулятори зараховують:
- можливість втрати коштів через крадіжку, наприклад, у результаті кібератак на платформи обміну криптовалюти або інфраструктуру користування;
- відсутність гарантій щодо повернення інвестованих коштів у криптовалюти, оскільки заощадження, що утримуються в криптовалюті, не гарантуються Фондом гарантування вкладів фізичних осіб, бо такі заощадження не вважаються банківськими депозитами;
- можливість шахрайства. Заощадження в криптовалютах можуть бути використані для побудови фінансових пірамід, які, у зв'язку з описаними вище типами ризику, можуть у досить короткий термін призвести до втрати інвесторами своїх грошей. У разі подібної ситуації з коштами в національній чи іноземній валюті єдиною доступною формою правового захисту може бути кримінальне провадження. Проте через невизначений статус криптовалют державні установи із захисту прав споживачів в Україні не матимуть правових підстав для допомоги й інвесторам, і користувачам;
- складність використання звичайних методів оцінки ринкової вартості активів у криптовалютах;
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2024 «Протокол». Все права защищены.