Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВСУ від 30.09.2015 року у справі №6-384цс15

Постанова ВСУ від 30.09.2015 року у справі №6-384цс15

27.02.2017
Автор:
Просмотров : 381

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2015 року м. Київ

Судова палата у цивільних справах

Верховного Суду України в складі:

головуючого Сімоненко В.М., суддів:Гуменюка В.І.,Охрімчук Л.І.,Сеніна Ю.Л., Лященко Н.П.,Романюка Я.М.,Яреми А.Г.,

розглянувши в судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_8, ОСОБА_9 до публічного акціонерного товариства «ОТП Банк», ОСОБА_10, треті особи: служба у справах дітей Ужгородської міської ради, приватний нотаріус Петрик Наталія Василівна, про визнання договорів недійсними за заявою публічного акціонерного товариства «ОТП Банк» про перегляд Верховним Судом України ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 28 січня 2015 року,

в с т а н о в и л а:

ОСОБА_10 та ОСОБА_9, в інтересах яких діє представник ОСОБА_12, звернулися до суду з позовом до публічного акціонерного товариства «ОТП Банк» (далі - АТ «ОТП Банк»), ОСОБА_10 про визнання недійсними договорів іпотеки.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, вони зазначали, що 30 травня 2006 року між ОСОБА_10 та закритим акціонерним товариством «Акціонерний комерційний банк «Райффайзенбанк Україна» (який був придбаний у 2006 році АТ «ОТП Банк») було укладено договір іпотеки, на підставі якого останній передав банку в іпотеку квартиру АДРЕСА_1. Крім того, 7 березня 2008 року між ОСОБА_10 та закритим акціонерним товариством «ОТП Банк» (далі - АТ «ОТП Банк»), було укладено договір іпотеки, на підставі якого ОСОБА_10 знову передав вказану квартиру в іпотеку. Позивачі вважають ці договори недійсним, оскільки їх укладено без дозволу органу опіки та піклування.

Справа розглядалася судами неодноразово.

Заочним рішенням Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 7 липня 2013 року в задоволенні позову відмовлено.

Рішенням Апеляційного суду Закарпатської області від 16 травня 2014 року рішення суду першої інстанції скасовано. Позов ОСОБА_10 та ОСОБА_9 задоволено частково: встановлено нікчемність договорів іпотеки; скасовано реєстрацію обтяжень установлених на підставі нікчемних договорів, щодо квартири АДРЕСА_1. Вирішено питання про судові витрати.

Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 28 січня 2015 року касаційні скарги відхилено, вказане рішення суду апеляційної інстанції залишено без змін.

У поданій до Верховного Суду України заяві про перегляд ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 28 січня 2015 року АТ «ОТП Банк» просить скасувати судові рішення касаційної та апеляційної інстанцій і залишити в силі рішення першої інстанції з передбаченої пунктом 1 частини першої статті 355 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) підстави неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, що спричинило ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах, а саме статті 177 Сімейного кодексу України (далі - СК України), статті 12 Закону України «Про основи соціального захисту бездомних осіб і безпритульних дітей» та статті 17 Закону України «Про охорону дитинства».

Обґрунтовуючи зазначену підставу подання заяви про перегляд судового рішення, АТ «ОТБ Банк» посилається на ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 25 січня, 13 червня, 24 жовтня та 28 листопада 2012 року, 13 березня, 22 травня та 25 грудня 2013 року і 15 січня 2014 року.

Заслухавши доповідь судді, перевіривши наведені в заяві доводи, Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України вважає, що заява про перегляд оскаржуваних судових рішень підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до статті 353 ЦПК України Верховний Суд України переглядає судові рішення у цивільних справах виключно з підстав і в порядку, встановлених цим Кодексом.

За змістом частини першої статті 355 ЦПК України підставою для подання заяви про перегляд судових рішень у цивільних справах є неоднакове застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, що спричинило ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах.

У справі, рішення в якій переглядається, суди встановили, що при укладенні договору іпотеки від 7 березня 2008 року ОСОБА_10 надав довідку від 18 лютого 2008 року, видану йому ЖРЕР № 6, в якій зазначено, що за адресою: АДРЕСА_1 зареєстрований лише ОСОБА_10

Установлено також, що при укладенні кредитних договорів від 25 травня 2006 року, 7 березня 2008 року та іпотечних договорів від 30 травня 2006 року і 7 березня 2008 року ОСОБА_13 надала згоду на передачу квартири в іпотеку та надала банку паспорт, в якому зазначалось місце її реєстрації: АДРЕСА_2. Цю ж адресу як місце постійного проживання зазначив також ОСОБА_10

Ухвалюючи рішення про відмову в задоволені позовних вимог щодо визнання договорів іпотеки недійсними, суд першої інстанції виходив з того, що на час укладення оспорюваних договорів іпотеки малолітні особи не проживали і не були зареєстровані в спірній квартирі, оскільки їхні батьки під час укладення кредитних договорів та оспорюваних договорів іпотеки надали довідки про відсутність реєстрації дітей у спірній квартирі та заперечували факт їх проживання і вказали інше місце свого фактичного проживання за іншою адресою.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції в частині визнання правочинів недійсними й ухвалюючи в цій частині нове рішення про встановлення нікчемності оспорюваних договорів іпотеки, апеляційний суд, з висновками якого погодився суд касаційної інстанції, керувався тим, що на момент укладання спірних договорів іпотеки малолітні діти були зареєстровані та постійно проживали в квартирі АДРЕСА_1, а їхніми батьками - ОСОБА_13 та ОСОБА_10 під час укладення договорів іпотеки були надані завідомо неправдиві відомості щодо відсутності реєстрації дітей у вказаній квартирі та відсутності їх прав на цю квартиру.

Разом з тим в ухвалі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 13 червня 2012 року, наданій заявником як приклад неоднакового застосування норм матеріального права, суд касаційної інстанції, залишаючи в силі рішення суду першої інстанції про відмову в задоволенні позовних вимог щодо визнання договору іпотеки недійсним, дійшов висновку, що оскільки батьки як законні представники під час укладення договору іпотеки заперечували право малолітньої дитини на проживання у належному їм жилому приміщені, переданому в іпотеку, слід вважати, що право дітей порушено не було.

Такі ж висновки зроблено і в ухвалах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 25 січня 2012 року та 15 січня 2014 року.

Отже, існує неоднакове застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, а саме статті 177 СК України, статті 12 Закону України «Про основи соціального захисту бездомних осіб і безпритульних дітей» та статті 17 Закону України «Про охорону дитинства», що спричинило ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах.

Вирішуючи питання про усунення розбіжностей у застосуванні судом касаційної інстанції вказаних норм матеріального права, Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України виходить з такого.

Відповідно до частин другої та третьої статті 12 Закону України «Про основи соціального захисту бездомних осіб і безпритульних дітей» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) неприпустимо зменшення або обмеження прав і охоронюваних законом інтересів дітей при вчиненні будь-яких правочинів стосовно жилих приміщень.

Органи опіки та піклування здійснюють контроль за дотриманням батьками та особами, які їх замінюють, житлових прав і охоронюваних законом інтересів дітей.

Згідно зі статтями 177 СК України та 17 Закону України «Про охорону дитинства» батьки не мають права без дозволу органу опіки та піклування укладати договір, який підлягає нотаріальному посвідченню або спеціальній реєстрації, відмовлятись від належних дитині майнових прав, здійснювати розподіл, обмін, відчуження житла, зобов'язуватись від імені дитини порукою, видавати письмові зобов'язання.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст