Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВСУ від 30.03.2016 року у справі №6-495цс16

Постанова ВСУ від 30.03.2016 року у справі №6-495цс16

12.02.2017
Автор:
Просмотров : 376

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2016 року м. Київ

Судові палати у цивільних та адміністративних справах

Верховного Суду України в складі:

головуючогоЛященко Н.П.,Кривенди О.В.,Романюка Я.М.,суддів:Волкова О.Ф.,Маринченка В.Л.,Сімоненко В.М.,Гриціва М.І.,Охрімчук Л.І.,Терлецького О.О.,Гуменюка В.І.,Панталієнка П.В.,Яреми А.Г.,Коротких О.А.,Прокопенка О.Б.,розглянувши в судовому засіданні справу за позовом управління соціального захисту населення Первомайської районної державної адміністрації Миколаївської області до ОСОБА_1 про повернення надміру сплачених коштів за заявою управління соціального захисту населення Первомайської районної державної адміністрації Миколаївської області про перегляд Верховним Судом України ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 4 листопада 2015 року,

в с т а н о в и л и:

У грудні 2014 року управління соціального захисту населення Первомайської районної державної адміністрації Миколаївської області (далі - Управління) звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про повернення надмірно сплачених коштів.

Позивач зазначав, що ОСОБА_1 13 вересня 2012 року звернулася до Управління із заявою про призначення її сім'ї державної соціальної допомоги як малозабезпеченій, указавши, що додаткових доходів, крім заявлених, не отримує. Відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» відповідач має право на такий вид державної допомоги як малозабезпечена сім'я, що має середньомісячний сукупний дохід нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї. Згідно з поданою заявою та декларацією про доходи їй було призначено державну соціальну допомогу.

Допомога призначалася двічі, відповідно до поданих заяв від 31 травня 2013 року та 17 лютого 2014 року. У довідках сільської ради про склад сім'ї було вказано, що відповідачка земельного паю не має.

Під час чергового звернення ОСОБА_1 про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у довідці сільської ради від 8 вересня 2014 року було вказано, що заявниця має земельну частку (пай), а при спілкуванні з останньою було встановлено, що вона ще в 2007 році успадкувала частину земельного паю площею 2,28 га, який передала приватному сільськогосподарському підприємству «Ніко» (далі - ПСП «Ніко») в довгострокову оренду до 31 грудня 2056 року.

Відповідно до абзацу четвертого частини першої статті 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї (крім сімей, що складаються лише з дітей та осіб, які досягли 65 річного віку, або є інвалідами, та сімей, в яких є діти-інваліди) є земельна ділянка площею понад 0,60 га, крім випадків, коли така земельна ділянка з незалежних від сім'ї причин не приносить дохід. Сім'я ОСОБА_1 до таких сімей не відноситься.

При виявлені цього факту Управління запропонувало відповідачці добровільно повернути надміру виплачені кошти за вказаний період на загальну суму 18 023 грн 46 коп., але остання відмовилась.

Рішенням Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 3 лютого 2015 року, залишеним без змін ухвалою Апеляційного суду Миколаївської області від 5 березня 2015 року, позов Управління задоволено: стягнуто з ОСОБА_1 на користь Управління надмірно виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям в розмірі 18 023 грн 46 коп.; вирішено питання про розподіл судових витрат. <http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/ed_2015_05_19/pravo1/T001768.html?pravo=1>

Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 4 листопада 2015 року касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково, рішення Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 3 лютого 2015 року та ухвалу Апеляційного суду Миколаївської області від 5 березня 2015 року скасовано та закрито провадження у справі на підставі пункту 1 частини першої статті 205 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України).

У поданій до Верховного Суду України заяві про перегляд судового рішення Управління просить скасувати постановлену ухвалу суду касаційної інстанції та направити справи для розгляду по суті до суду касаційної інстанції з передбаченої пунктом 2 частини першої статті 355 ЦПК України підстави неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм процесуального права - при оскарженні судового рішення, яке перешкоджає подальшому провадженню у справі або яке прийнято з порушенням правил підсудності або встановленої законом компетенції судів щодо розгляду цивільних справ.

На підтвердження зазначеної підстави подання заяви Управління посилається на ухвалу Вищого адміністративного суду України від 4 листопада 2015 року та дві постанови Верховного Суду України від 22 вересня 2015 року.

Заслухавши доповідь судді, перевіривши наведені в заяві доводи, судові палата у цивільних та адміністративних справах Верховного Суду України вважають, що заява про перегляд оскаржуваного судового рішення підлягає задоволенню з огляду на таке.

Відповідно до статті 353 ЦПК України Верховний Суд України переглядає судові рішення у цивільних справах виключно з підстав і в порядку, встановлених цим Кодексом.

За положеннями пункту 2 частини першої статті 355 ЦПК України підставою для подання заяви про перегляд судових рішень у цивільних справах є неоднакове застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм процесуального права - при оскарженні судового рішення, яке перешкоджає подальшому провадженню у справі або яке прийнято з порушенням правил підсудності або встановленої законом компетенції судів щодо розгляду цивільних справ.

За змістом статті 3604 ЦПК України суд задовольняє заяву про перегляд справи і скасовує судове рішення у справі, яка переглядається з підстави, передбаченої пунктом 2 частини першої статті 355 цього Кодексу, якщо встановить, що судове рішення є незаконним.

Скасовуючи рішення судів першої та апеляційної інстанції та закриваючи провадження у справі на підставі пункту 1 частини першої статті 205 ЦПК України, суд касаційної інстанції виходив із того, що спір <http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/an_1979/ed_2015_09_01/pravo1/T041618.html?pravo=1>виник між сторонами з приводу здійснення органом владних повноважень (Управлінням) делегованих йому законом щодо контролю за розподілом бюджетних коштів, спрямованих на <http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/ed_2015_09_01/pravo1/T041618.html?pravo=1> виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, тому не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, а має вирішуватися в порядку адміністративного судочинства.

Разом з тим в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 4 листопада 2015 року суд касаційної інстанції дійшов висновку про те, що спір щодо правомірності набуття відповідачем права власності на виплачену Управлінням соціальну допомогу має приватноправовий, а не публічний характер, а тому підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Аналогічних висновків дійшов і Верховний Суд України в двох постановах від 22 вересня 2015 року.

Отже, існує неоднакове застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм процесуального права.

Вирішуючи питання про усунення розбіжностей у застосуванні судом касаційної інстанції зазначених норм процесуального права, судові палати у цивільних та адміністративних справах Верховного Суду України виходять з такого.

Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є захи <http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/an_1487/ed_2015_09_01/pravo1/T052747.html?pravo=1>ст прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно із частиною другою статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Таким чином, законодавець чітко визначив, <http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/an_1487/ed_2015_09_01/pravo1/T052747.html?pravo=1> що суттю адміністративного судочинства є судовий контроль за діяльністю органів влади та місцевого самоврядування у сфері дотримання прав та свобод громадян і юридичних осіб за допомогою процесуального закону з певними особливостями, зокрема обов'язку доказування правомірності своєї діяльності органами влади чи самоврядування. Тобто однією з визначальних <http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/an_1487/ed_2015_09_01/pravo1/T052747.html?pravo=1> особливостей КАС України є те, що позивачем в адміністративній справі може бути фізична або юридична особа, чиї права, свободи чи інтереси вони вважають порушеними, а відповідачем ‒ орган влади, орган місцевого самоврядування, їхні посадові чи сл <http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/an_1487/ed_2015_09_01/pravo1/T052747.html?pravo=1>ужбові особи.

Відповідно до частини четвертої статті 50 КАС України громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень: 1) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї ''діяльності обєднання громадян; 2) про примусовий розпуск (ліквідацію) обєднання громадян; 3) про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства з України; 4) про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання (збори, мітинги, походи, демонстрації тощо); 5) в інших випадках, встановлених законом. <http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/an_1487/ed_2015_09_01/pravo1/T052747.html?pravo=1> <http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/an_1487/ed_2015_09_01/pravo1/T052747.html?pravo=1>