Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВСУ від 23.09.2015 року у справі №6-606цс15

Постанова ВСУ від 23.09.2015 року у справі №6-606цс15

27.02.2017
Автор:
Просмотров : 409

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2015 року м. Київ

Судова палата у цивільних справах

Верховного Суду України в складі:

Головуючого Сімоненко В.М. суддів:Гуменюка В.І.,Лященко Н.П.,Сеніна Ю.Л., Охрімчук Л.І.,Романюка Я.М.,Яреми А.Г., розглянувши в судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_8 до ОСОБА_9 про визнання майна спільною сумісною власністю подружжя, поділ спільного майна подружжя, визнання права користування земельною ділянкою за заявою ОСОБА_8 про перегляд ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 12 лютого 2015 року,

в с т а н о в и л а:

У липні 2011 року ОСОБА_8 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_9 про визнання майна спільною сумісною власністю подружжя, поділ спільного майна подружжя, визнання права користування земельною ділянкою, обґрунтовуючи позов тим, що вони перебували у зареєстрованому шлюбі у період з 23 лютого 1994 року по 7 березня 2013 року. За час шлюбу побудували житловий будинок АДРЕСА_1 який було введено в експлуатацію у 1998 році.

ОСОБА_8 уточнив свої позовні вимоги та зазначив, що перебуваючи у шлюбі вони, побудували не лише новий житловий будинок, який відповідно до останньої інвентаризації Ірпінського бюро технічної інвентаризації (далі -Ірпінське БТІ) зареєстрований під номером АДРЕСА_1, але й переобладнали належний ОСОБА_9 до шлюбу сарай у житловий будинок.

Рішенням виконкому Ворзельської селищної ради від 9 серпня 1995 року № 86 ОСОБА_9 було дозволено виділити будівлю із житловою площею 23,7 кв.м в окреме домоволодіння із закріпленням біля цього будинку земельної ділянки площею 830 кв. м. На підставі вказаного рішення належний ОСОБА_9 до шлюбу будинок було добудовано та перероблено і 18 вересня 1998 року прийнято в експлуатацію. Відповідно до виготовленого Ірпінським БТІ технічного паспорта від 3 червня 1998 року будинку надано номер 43а.

ОСОБА_8 просив визнати спільною сумісною власністю з рівними частками набуте під час проживання у шлюбі майно, а саме, будинок номер АДРЕСА_1 з надвірними будівлями та спорудами, а також домоволодіння АДРЕСА_2 яке було в шлюбі перебудоване та значно збільшилось у вартості внаслідок спільних трудових та грошових витрат.

Справа розглядалася судами неодноразово.

Рішенням Ірпінського міського суду Київської області від 18 червня 2014 року позов задоволено частково. Визнано будинок АДРЕСА_1 спільним майном подружжя ОСОБА_8 та ОСОБА_9 Визнано право власності за ОСОБА_9 на 2/3 частини будинку та за ОСОБА_8 право власності на 1/3 частину будинку АДРЕСА_1. У решті позову відмовлено.

Рішенням Апеляційного суду Київської області від 5 листопада 2014 року рішення суду першої інстанції в частині визнання за ОСОБА_9 права власності на 2/3 частини будинку АДРЕСА_1 та за ОСОБА_8 права власності на 1/3 частину зазначеного будинку, визнання спірного будинку спільним майном подружжя, а також у частині стягнення із ОСОБА_9 судового збору скасовано й ухвалено в цій частині нове рішення, яким відмовлено ОСОБА_8 в задоволенні зазначених позовних вимог. В іншій частині рішення суду першої інстанції залишено без змін.

Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 12 лютого 2015 року касаційну скаргу відхилено, вказане рішення суду апеляційної інстанції залишено без змін.

У поданій до Верховного Суду України заяві про перегляд ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 12 лютого 2015 року ОСОБА_8 порушує питання про скасування прийнятих у справі судових рішень та передачу справи на новий апеляційний розгляд з підстав, передбачених пунктами 1, 4 частини першої статті 355 Цивільно процесуального кодексу України (далі ЦПК України): неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, що спричинило ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах; невідповідності судового рішення суду касаційної інстанції викладеному у постанові Верховного Суду України висновку щодо застосування у подібних правовідносинах норм матеріального права, а саме статей 60, 61, 62, 68, 70, 71 Сімейного кодексу України (далі СК України); статей 22, 25 та 28 Кодексу про шлюб та сім'ю України (далі КпШС України).

На обгрунтування зазначених підстав подання заяви про перегляд судового рішення ОСОБА_8 посилається на ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 4 грудня 2013 року, 20 листопада 2014 року та 26 листопада 2014 року, рішення Конституційного Суду України від 19 вересня 2012 року та постанову Верховного Суду України від 11 березня 2015 року (справа № 6-211цс14).

Заслухавши доповідь судді, перевіривши наведені в заяві доводи, Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України вважає, що заява про перегляд оскаржуваного судового рішення підлягає задоволенню частково з таких підстав.

Відповідно до статті 353 ЦПК України Верховний Суд України переглядає судові рішення у цивільних справах виключно з підстав і в порядку, встановлених цим Кодексом.

За положеннями пункту 1 частини першої статті 355 ЦПК України підставою для подання заяви про перегляд судових рішень у цивільних справах є неоднакове застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, що спричинило ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах.

Відповідно до положень пункту 4 частини першої статті 355 ЦПК України підставою для подання заяви про перегляд судових рішень у цивільних справах є невідповідність судового рішення суду касаційної інстанції викладеному у постанові Верховного Суду України висновку щодо застосування у подібних правовідносинах норм матеріального права.

Судами встановлено, що сторони у справі перебували в зареєстрованому шлюбі з 23 лютого 1994 року по 7 березня 2013 року. Відповідно до договору купівлі-продажу від 16 травня 1980 року ОСОБА_10 придбала житловий будинок з надвірними будівлями в АДРЕСА_1, який прийнято в експлуатацію та виготовлено технічний паспорт БТІ від 15 серпня 2003 року.

Рішенням виконкому Ворзельської селищної ради від 9 серпня 1995 року № 86 ОСОБА_9 дозволено виділити будівлю з житловою площею 23, 7 кв. м, загальною площею 58, 4 кв. м в окреме домоволодіння з іншою адресою та дозволено будівництво нового будинку з житловою площею 134, 5 кв. м, загальною - 389, 2 кв. м.

Задовольняючи позов частково й визнаючи будинок АДРЕСА_1 спільним сумісним майном подружжя ОСОБА_8 та ОСОБА_9, суд першої інстанції відповідно до статей 22, 25 КпШС України (аналогічні положення містять статті 60, 62 СК України) дійшов висновку про статус спірного майна як спільно нажитого, оскільки його побудовано та введено в експлуатацію в період шлюбу.

Суд апеляційної інстанції, з висновками якого погодився й касаційний суд, скасовуючи рішення суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_8 та відмовляючи в позові про визнання спільним сумісним майном подружжя житлових будинків 43 та 43а на АДРЕСА_1 поділ майна подружжя, відповідно до статті 24 КпШС України (аналогічні положення містить стаття 57 СК України) дійшов висновку, що прийняття житлового будинку в експлуатацію в період шлюбу не свідчить про те, що будинок є спільним майном подружжя, оскільки його придбано та збудовано до шлюбу.

Разом з тим у наданих заявником ухвалах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 20 листопада 2014 року, 26 листопада 2014 року та 4 грудня 2013 року суд касаційної інстанції керувався тим, що частка кожного в спірному майні подружжя визначається з урахуванням внеску кожної особи в придбане майно.

Відповідно до правової позиції, викладеної в постанові Верховного Суду України від 11 березня 2015 року (справа № 6-211цс14), під час вирішення спору щодо поділу майна частка кожного з подружжя в спільному майні визначається відповідно до розміру фактичного внеску кожної зі сторін у придбане майно, у тому числі за рахунок майна, набутого одним із подружжя до шлюбу, яке є його особистою приватною власністю, у придбання (набуття) майна. Якщо в придбання майна вкладено, крім спільних коштів, кошти, що належали одній зі сторін, то частка в цьому майні відповідно до розміру внеску є її власністю.

Викладене свідчить про те, що існує неоднакове застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, а саме статей 22, 25 КпШС України (аналогічні положення містять статті 60, 62 СК України), що спричинило ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах.

Вирішуючи питання про усунення розбіжностей у застосуванні судом касаційної інстанції зазначених норм матеріального права, Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України виходить з такого.

Згідно зі статтею 22 КпШС України, який був чинний на час виникнення спірних правовідносин, майно, нажите подружжям за час шлюбу, є його спільною сумісною власністю. Кожен з подружжя має рівні права володіння, користування і розпорядження цим майном. Подружжя користується рівними правами на майно і в тому разі, якщо один з них був зайнятий веденням домашнього господарства, доглядом за дітьми або з інших поважних причин не мав самостійного заробітку (аналогічні положення містить стаття 60 СК України).

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст