Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВСУ від 15.11.2016 року у справі №800/481/16

Постанова ВСУ від 15.11.2016 року у справі №800/481/16

02.03.2017
Автор:
Просмотров : 313

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2016 року м. Київ

Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у складі:

головуючого Прокопенка О.Б.,суддів:Волкова О.Ф., Кривенди О.В., Самсіна І.Л., при секретарі судового засідання Шатило Р.П.,

за участю позивача ОСОБА_5,

представників: позивача - ОСОБА_6,

відповідача - Селіванова А.О., -

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_5 до Верховної Ради України (далі - ВРУ) про визнання дій протиправними, визнання незаконною постанови ВРУ,

в с т а н о в и л а:

У серпні 2016 року ОСОБА_5 у порядку статті 171-1 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) звернувся до Вищого адміністративного суду України із позовом, у якому просив:

- визнати протиправними дії ВРУ щодо внесення завідомо неправдивих відомостей стосовно реєстраційного номера доопрацьованого законопроекту про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя) в редакції від 26 січня 2016 року в Постанову ВРУ від 28 січня 2016 року № 950-VІІІ «Про включення до порядку денного третьої сесії Верховної Ради України восьмого скликання доопрацьованого законопроекту про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя) (реєстраційний № 3524) і про його направлення до Конституційного Суду України»;

- визнати протиправними дії ВРУ щодо внесення завідомо неправдивих відомостей в Постанову ВРУ від 15 вересня 2015 року № 677-VІІІ (документ 677-19) «Про порядок денний третьої сесії Верховної Ради України восьмого скликання» в частині переліку питань (законопроектів), включених до порядку денного третьої сесії ВРУ восьмого скликання під реєстраційним номером 3524 в редакції від 26 січня 2016 року» (далі - Постанова № 677-VІІІ) та щодо реєстраційного номера зазначених питань;

- визнати протиправними (такими, що не відповідають Регламенту Верховної Ради України, затвердженому Законом України від 10 лютого 2010 року № 1861-VI (далі - Регламент) дії ВРУ щодо розгляду на третій сесії ВРУ восьмого скликання 28 січня 2016 року проекту постанови, реєстраційний № 3524/П1, в частині питань про відкликання законопроекту про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя) в редакції від 25 листопада 2015 року та про включення до порядку денного третьої сесії ВРУ восьмого скликання доопрацьованого законопроекту про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя) в редакції від 26 січня 2016 року як поданого до ВРУ в частині зазначених питань особами, які не мають права відповідної законодавчої ініціативи;

- визнати протиправними (такими, що не відповідають Регламенту) дії ВРУ щодо розгляду на третій сесії ВРУ восьмого скликання від 28 січня 2016 року проекту постанови (реєстраційний № 3524/П1) в частині питань про відкликання законопроекту про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя) (реєстраційний №3524) в редакції від 25 листопада 2015 року, про включення до порядку денного третьої сесії ВРУ восьмого скликання доопрацьованого законопроекту про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя) в редакції від 26 січня 2016 року і про його направлення до Конституційного Суду України без включення проекту цієї постанови (реєстраційний № 3524/П1) до порядку денного третьої сесії ВРУ восьмого скликання;

- визнати незаконною (такою, що не відповідає Регламенту) і нечинною Постанову ВРУ № 677-VІІІ в частині включення до порядку денного третьої сесії ВРУ восьмого скликання питань (законопроектів) під реєстраційним № «3524 в редакції від 26 січня 2016 року».

Вищий адміністративний суд України ухвалою від 2 вересня 2016 року відмовив ОСОБА_5 у відкритті провадження у справі.

Відмовляючи у відкритті провадження у справі на підставі пункту 1 частини першої статті 109 КАС, Вищий адміністративний суд України виходив із того, що вимоги, викладені у позовній заяві, стосуються виключно законодавчої діяльності ВРУ. Тому зазначені позовні вимоги не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Не погодившись із таким рішенням суду, ОСОБА_5 та його представник ОСОБА_6 подали заяву про його перегляд Верховним Судом України з підстави, передбаченої пунктом 4 частини першої статті 237 КАС, у якій просили ухвалу Вищого адміністративного суду України від 2 вересня 2016 року скасувати, а справу направити до цього ж суду для розгляду по суті.

Заслухавши позивача, його представника та представника ВРУ, перевіривши доводи, наведені у заяві та письмових поясненнях до неї, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України вважає, що заява не підлягає задоволенню з таких підстав.

Зі змісту позовної заяви ОСОБА_5, поданої до Вищого адміністративного суду України в порядку статті 171-1 КАС, убачається, що ним до адміністративного суду оскаржено дії ВРУ, пов'язані із реєстрацією та розглядом законопроекту про внесення змін до Конституції України.

Рішення, прийняті суб'єктами владних повноважень, дії, вчинені ними під час здійснення управлінських функцій, а також невиконання повноважень, встановлених законодавством (бездіяльність), можуть бути оскаржені до суду відповідно до частин першої, другої статті 55 Конституції України. Для реалізації кожним конституційного права на оскарження рішень, дій чи бездіяльності вказаних суб'єктів у сфері управлінської діяльності в Україні утворено систему адміністративних судів.

Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (частина перша статті 2 КАС). До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження (частина друга статті 2 КАС).

У пункті 1 частини третьої статті 17 цього Кодексу зазначено, що юрисдикція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи, що віднесені до юрисдикції Конституційного Суду України.

Статтею 171-1 КАС встановлено особливості провадження у справах щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності ВРУ, Президента України, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Правила цієї статті поширюються, зокрема, на розгляд адміністративних справ щодо законності (крім конституційності) постанов ВРУ.

З наведеного випливає, що КАС регламентує порядок розгляду не всіх публічно-правових спорів, а лише тих, які виникають у результаті здійснення суб'єктом владних повноважень управлінських функцій і розгляд яких безпосередньо не віднесено до підсудності інших судів.

За статтею 75 Конституції України єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент - ВРУ. Згідно з пунктом 3 частини першої статті 85 Основного Закону до повноважень ВРУ належить прийняття законів.

Порядок роботи ВРУ встановлюється Конституцією України та Регламентом (частина п'ята статті 83 Основного Закону).

Відповідно до частини другої статті 1 Регламенту саме Регламент визначає законодавчу процедуру, процедуру розгляду інших питань, віднесених до повноважень ВРУ, та порядок здійснення контрольних функцій ВРУ.