Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВСУ від 08.12.2015 року у справі №810/6086/13-а

Постанова ВСУ від 08.12.2015 року у справі №810/6086/13-а

27.02.2017
Автор:
Просмотров : 142

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

8 грудня 2015 року м. Київ

Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у складі:

головуючогоГриціва М.І., суддів:Волкова О.Ф., Коротких О.А., Маринченка В.Л., Прокопенка О.Б., Самсіна І.Л., Терлецького О.О., при секретарі судового засідання Ключник А.Ю.,

за участю представників: товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями «Проктер Енд Гембл Україна» (далі - ТОВ) - Оджиковського В.О., Городецької А.Д.,

Міжрегіонального головного управління Міністерства доходів і зборів України - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків (далі - Управління) - Деревцова С.І., -

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ТОВ до Управління, Бориспільської державної податкової інспекції Головного управління Міністерства доходів і зборів України у Київській області (далі - Бориспільська ДПІ), Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міністерства доходів і зборів у Дніпропетровської області (далі - Нікопольська ДПІ) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

встановила:

У квітні 2015 року ТОВ звернулося до суду з позовом, у якому просило зобов'язати:

- Управління - зарахувати сплачений позивачем авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті дивідендів у сумі 45 201 369 грн у рахунок сплати щомісячних авансових внесків з податку на прибуток за період з листопада 2013 року по квітень 2014 року;

- Бориспільську ДПІ - зарахувати сплачений позивачем авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті дивідендів у сумі 629 973 грн у рахунок сплати щомісячних авансових внесків з податку на прибуток за період з листопада 2013 року по квітень 2014 року;

- Нікопольську ДПІ - зарахувати сплачений позивачем авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті дивідендів у сумі 4 273 376 грн у рахунок сплати щомісячних авансових внесків з податку на прибуток за період з листопада 2013 року по квітень 2014 року та здійснити відповідне коригування даних у картці особового рахунку цієї філії.

На обґрунтування позову послалося на те, що за результатами роботи за

2012 рік ТОВ у 2013 році здійснило виплату дивідендів учасникам товариства і при цьому сплатило до державного бюджету авансові внески з податку на прибуток при виплаті дивідендів. Оскільки утворилась переплата з цього податку, просило зарахувати сплачені суми авансового внеску з податку на прибуток при виплаті дивідендів у рахунок сплати щомісячних авансових внесків з цього податку.

Суди встановили, що ТОВ є юридичною особою, яка 27 січня 1993 року зареєстрована як платник податків, перебуває на обліку в Управлінні. ТОВ має у своєму складі Бориспільську та Орджонікідзевську філії, які перебувають на обліку в Бориспільській ДПІ та Нікопольській ДПІ відповідно.

У 2013 році ТОВ та його відокремлені філії подали податкові декларації з податку на прибуток підприємства за 2012 рік, в яких визначили грошові зобов'язання зі сплати авансових внесків з податку на прибуток, що підлягають сплаті щомісяця у березні-грудні 2013 року та січні-лютому 2014 року, для ТОВ (центральний офіс) - 7 310 129 грн; Бориспільської філії - 101 396 грн; Орджонікідзевської філії - 691 106 грн.

У вересні 2013 року ТОВ та його філії виплатили учасникам товариства дивіденди за 2012 рік та сплатили авансові внески з податку на прибуток при виплаті дивідендів на загальну суму 50 101 718 грн.

ТОВ звернулося до Управління із заявою від 23 вересня 2013 року № 28/09/13, в якій просило зарахувати авансові внески з податку на прибуток, сплачені до бюджету при виплаті дивідендів, у рахунок сплати щомісячних авансових внесків з податку на прибуток починаючи з вересня 2013 року по квітень 2014 року.

Листом від 30 вересня 2013 року № 7891/10/20-429 Управління відмовило у зменшенні авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів, оскільки зменшення відбувається виключно за підсумками звітного періоду. Законодавством не передбачений механізм коригування (зменшення) суми щомісячних авансових внесків за рахунок авансових внесків, сплачених при виплаті дивідендів.

Київський окружний адміністративний суд постановою від 9 грудня 2013 року позов задовольнив частково: зобов'язав відповідачів здійснити відповідне зарахування сплачених позивачем та його філіями авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів у рахунок сплати авансових внесків за 2013 рік. Провадження у справі в частині коригування даних у картках особового рахунку ТОВ та його філій закрив. У задоволенні решти позовних вимог відмовив.

Своє рішення суд обґрунтував тим, що положення пункту 153.3 статті 153 Податкового кодексу України (далі - ПК) дозволяють зменшити щомісячні авансові внески з податку на прибуток на суму надмірно сплачених авансових внесків у попередніх звітних періодах.

Із наведеним обґрунтуванням не погодився Київський апеляційний адміністративний суд і своєю постановою від 21 жовтня 2014 року скасував рішення суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позову та постановив нове, яким позов задовольнив. Зазначив, що платник податків має право сам обирати, у яких звітних місяцях він бажає зарахувати таку переплату.

Вищий адміністративний суд України постановою від 1 квітня 2015 року рішення судів попередніх інстанцій скасував та ухвалив нове: у частині позовних вимог щодо зобов'язання відповідачів здійснити коригування даних у картці особового рахунку ТОВ, Бориспільської та Орджонікідзевської філій скасував, а справу направив на новий розгляд. У решті позову відмовив.

У цьому рішенні суд касаційної інстанції зазначив, що за наявності переплати з авансового внеску з податку на прибуток у вересні 2013 року ТОВ та його філії вправі були використати такий спосіб сплати авансових внесків з податку на прибуток у наступних звітних періодах, як погашення за рахунок існуючої переплати з цього платежу із відображенням рішення у податковій звітності в довільній формі, без будь-якого погодження з податковим органом. Оскільки у цьому випадку реалізація права платника на зменшення авансових внесків у порядку, передбаченому пунктом 153.3 статті 153 ПК, залежить виключно від волевиявлення платника та не передбачає вчинення податковим органом будь-яких зустрічних дій, то підстави для висновку про допущення відповідачами протиправної бездіяльності немає.

У заяві про перегляд судових рішень Верховним Судом України ТОВ, посилаючись на неоднакове застосування касаційним судом одних і тих самих норм матеріального права, а саме пункту 57.1 статті 57 ПК, просить скасувати постанову Вищого адміністративного суду України від 1 квітня 2015 року, а постанови окружного та апеляційного судів залишити в силі.

На обґрунтування заяви додало постанову Вищого адміністративного суду України від 22 січня 2015 року (справа № К/800/44040/14) та ухвали цього суду

від 2 лютого та 14 квітня 2015 року (справи №№ К/800/45260/14, К/800/4199/15 відповідно), в яких визначено, що платник податку має право враховувати суму авансового внеску під час виплати дивідендів в оплату щомісячних авансів з податку на прибуток.

Аналіз наведених рішень дає підстави вважати, що суд касаційної інстанції неоднаково застосував одні і ті самі норми матеріального права у подібних правовідносинах.

Вирішуючи питання про усунення розбіжностей у застосуванні касаційним судом одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України дійшла висновку про таке.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст