Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВСУ від 07.12.2016 року у справі №370/443/13ц

Постанова ВСУ від 07.12.2016 року у справі №370/443/13ц

03.02.2017
Автор:
Просмотров : 248

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

7 грудня 2016 року м. Київ

Судова палата у цивільних справах

Верховного Суду України в складі:

головуючого Лященко Н.П., суддів:Гуменюка В.І.,Романюка Я.М., Охрімчук Л.І.,Сімоненко В.М., розглянувши в судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_6 до ОСОБА_7 про поділ спільного майна подружжя за заявою ОСОБА_7 про перегляд Верховним Судом України ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 1 липня 2015 року,

в с т а н о в и л а:

У жовтні 2006 року ОСОБА_6 звернувся до суду з указаним позовом, у якому просив поділити належне йому з відповідачкою спільне сумісне майно та виділити йому у власність 1/2 частину будинку АДРЕСА_1.

Рішенням Макарівського районного суду Київської області від 18 липня 2014 року в задоволенні позову відмовлено.

Рішенням Апеляційного суду Київської області від 23 жовтня 2014 року рішення районного суду скасовано, позов ОСОБА_6 задоволено: визнано за ним та за ОСОБА_7 право власності на спірний будинок по Ѕ частині за кожним.

Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 18 грудня 2014 року касаційну скаргу ОСОБА_7 відхилено, рішення Апеляційного суду Київської області від 23 жовтня 2014 року залишено без змін.

Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 1 липня 2015 року касаційну скаргу ОСОБА_8 відхилено, рішення Апеляційного суду Київської області від 23 жовтня 2014 року залишено без змін.

У поданій до Верховного Суду України заяві про перегляд судових рішень ОСОБА_7 порушує питання про скасування рішення Апеляційного суду Київської області від 23 жовтня 2014 року та ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 1 липня 2015 року і залишення в силі рішення Макарівського районного суду Київської області від 18 липня 2014 року з передбачених пунктом 4 частини першої статті 355 ЦПК України підстав невідповідності судового рішення суду касаційної інстанції викладеному в постанові Верховного Суду України висновку щодо застосування у подібних правовідносинах норм матеріального права, а саме статей 57, 60, 61, 69, 71 Сімейного кодексу України (далі - СК України).

На підтвердження зазначеної підстави подання заяви про перегляд судових рішень ОСОБА_7 посилається на постанови Верховного Суду України від 13, 18 травня, 3, 10 червня, 16 грудня 2015 року та 18 травня 2016 року.

Заслухавши доповідь судді, пояснення ОСОБА_7, ОСОБА_8, перевіривши наведені в заяві доводи, Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України вважає, що заява про перегляд оскаржуваних судових рішень підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.

Відповідно до статті 353 ЦПК України Верховний Суд України переглядає судові рішення у цивільних справах виключно з підстав і в порядку, встановленому цим Кодексом.

За положенням пункту 4 частини першої статті 355 ЦПК України підставами для подання заяви про перегляд судових рішень у цивільних справах є невідповідність судового рішення суду касаційної інстанції викладеному у постанові Верховного Суду України висновку щодо застосування у подібних правовідносинах норм матеріального права.

Згідно зі статтею 3604 ЦПК України суд задовольняє заяву про перегляд справи і скасовує судове рішення у справі, яка переглядається з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4 частини першої статті 355 цього Кодексу, якщо встановить, що судове рішення є незаконним.

У справі, яка переглядається, суди встановили, що з 25 січня 1992 року до 27 вересня 2006 року сторони перебували в зареєстрованому шлюбі.

18 травня 2002 року ОСОБА_7 придбала за договором купівлі-продажу жилий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1.

7 квітня 2012 року ОСОБА_7 подарувала спірний жилий будинок своїй матері ОСОБА_8

Рішенням Макарівського районного суду Київської області від 21 серпня 2013 року, яке набрало законної сили, зазначений договір дарування спірного будинку визнано недійсним.

Ухвалюючи рішення про відмову в задоволенні позову у справі, яка переглядається, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що після набрання чинності рішенням суду про визнання договору дарування недійсним спірний жилий будинок не повернувся у власність ОСОБА_7, оскільки реституція як спосіб захисту цивільного права не застосовувалась, а позивач вимоги про повернення майна або витребування цього майна із чужого незаконного володіння не заявляв.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та ухвалюючи нове рішення про задоволення позову, апеляційний суд, з висновками якого погодився й суд касаційної інстанції, дійшов висновку про те, що спірний будинок є спільною сумісною власністю сторін у справі, оскільки був придбаний ними під час перебування у шлюбі, що встановлено рішенням Макарівського районного суду Київської області від 21 серпня 2013 року у справі про визнання договору дарування, укладеного між ОСОБА_7 та ОСОБА_8, недійсним, і що відповідно до статті 61 ЦПК України не підлягає доказуванню, тому спірне майно належить подружжю у рівних частках.

Разом з тим у постановах від 3 червня, 16 грудня 2015 року та 18 травня 2016 року Верховний Суд України висловив правову позицію про те, що належність майна до спільної сумісної власності подружжя визначається не тільки фактом придбання його під час шлюбу, але і спільною участю подружжя коштами або працею в набутті майна. Застосовуючи статтю 60 СК України та визнаючи право спільної сумісної власності подружжя на майно, суд повинен установити не тільки факт набуття майна під час шлюбу, але й той факт, що джерелом його набуття є спільні сумісні кошти або спільна праця подружжя.

Отже, існує неоднакове застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, що спричинило ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах.

Надані постанови Верховного Суду України від 13 травня та 10 червня 2015 року не підтверджують невідповідність судового рішення суду касаційної інстанції викладеним у них висновкам щодо застосування норм матеріального права, оскільки вони постановлені у справах з іншими предметами спору, підставами позову, змістом позовних вимог, матеріально-правовим регулюванням спірних правовідносин, ніж у справі, яку просить переглянути заявниця.

Вирішуючи питання про усунення розбіжностей у застосуванні судом касаційної інстанції зазначених норм матеріального права, Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України виходить з такого.

Статтею 60 СК України визначено, що майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу).

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 57 СК України особистою приватною власністю дружини, чоловіка є майно, набуте нею (ним) за час шлюбу, але за кошти, які належали їй (йому) особисто.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст