Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВСУ від 06.10.2015 року у справі №826/2559/14

Постанова ВСУ від 06.10.2015 року у справі №826/2559/14

28.02.2017
Автор:
Просмотров : 202

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

6 жовтня 2015 року м. Київ

Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у складі:

головуючогоСамсіна І.Л.,суддів:Гриціва М.І., Коротких О.А., Кривенка В.В., Маринченка В.Л., Панталієнка П.В., Прокопенка О.Б., Терлецького О.О., -

розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) «Ріелті Сервіс» до державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби України у м. Києві (далі - ДПІ), треті особи: приватне підприємство (далі - ПП) «Хімінвест», ТОВ «ПІКК-Інтернешнл», ТОВ «Акваспейс», ТОВ «БК «Векс-Буд», ТОВ «Фасадрем-Сервіс», ТОВ «Компанія «Вілеон», ПП «Володар», про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

в с т а н о в и л а:

ТОВ «Ріелті Сервіс» звернулося до суду першої інстанції з позовом, у якому просило: визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення ДПІ від 28 жовтня 2013 року № 0006052201 та від 13 січня 2014 року № 0000212201.

Суди встановили, що податковий орган провів документальну виїзну позапланову перевірку ТОВ «Ріелті Сервіс» в частині дотримання вимог податкового законодавства по податку на додану вартість (далі - ПДВ) за жовтень-грудень 2011 року, березень 2012 року та по податку на прибуток за 2011 рік та І квартал 2012 року по взаємовідносинах з контрагентами.

За результатами проведеної перевірки відповідач склав акт перевірки від 4 жовтня 2013 року № 1144/22-01/31927982, у висновках якого зазначено про порушення позивачем вимог: пункту 5.1, підпункту 5.2.1 пункту 5.2, підпункту 5.3.9 пункту 5.3 статті 5 Закону України 28 грудня 1994 року № 334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств» (далі - Закон № 334/94-ВР), в результаті чого занижено податок на прибуток за 2010 рік та І квартал 2011 року на 1 772 084 грн; пункту 138.2 <http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/an_21086/ed_2015_03_02/pravo1/T102755.html?pravo=1> статті 138 <http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/an_21081/ed_2015_03_02/pravo1/T102755.html?pravo=1>, підпункту 139.1.1 <http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/an_21160/ed_2015_03_02/pravo1/T102755.html?pravo=1> пункту 139.1 <http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/an_21159/ed_2015_03_02/pravo1/T102755.html?pravo=1> статті 139 Податкового кодексу України <http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/an_21158/ed_2015_03_02/pravo1/T102755.html?pravo=1> (далі - ПК; в редакції чинній на час виникнення спірних відносин), в результаті чого занижено податок на прибуток за ІІ-IV квартали 2011 року, І-ІІІ квартали 2012 року на 1 449 387 грн; пункту 185.1 <http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/an_3682/ed_2015_03_02/pravo1/T102755.html?pravo=1> статті 185 <http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/an_3681/ed_2015_03_02/pravo1/T102755.html?pravo=1>, пункту 187.1 <http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/an_3722/ed_2015_03_02/pravo1/T102755.html?pravo=1> статті 187 <http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/an_3721/ed_2015_03_02/pravo1/T102755.html?pravo=1>, пункту 188.1 <http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/an_3747/ed_2015_03_02/pravo1/T102755.html?pravo=1> статті 188 <http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/an_3739/ed_2015_03_02/pravo1/T102755.html?pravo=1>, пунктів 198.1 <http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/an_4031/ed_2015_03_02/pravo1/T102755.html?pravo=1>, 198.2 <http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/an_4037/ed_2015_03_02/pravo1/T102755.html?pravo=1>, 198.6 <http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/an_4052/ed_2015_03_02/pravo1/T102755.html?pravo=1> статті 198 <http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/an_4030/ed_2015_03_02/pravo1/T102755.html?pravo=1> ПК, внаслідок чого занижено ПДВ на суму 2 313 172 грн.

На підставі висновків акта перевірки, відповідач прийняв спірні податкові повідомлення-рішення: від 28 жовтня 2013 року № 0006052201, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з ПДВ на 2 680 172 грн, у тому числі за основним платежем - на 2 313 172 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями - на 367 000 грн; від 13 січня 2014 року № 0000212201, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток на 3 706 111 грн, в тому числі за основним платежем - на 3 221 471 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями - на 484 640 грн.

Окружний адміністративний суд міста Києва постановою від 5 червня 2014 року позов задовольнив: визнав протиправними та скасував податкові повідомлення-рішення від 28 жовтня 2013 року № 0006052201 та від 13 січня 2014 року № 0000212201.

Київський апеляційний адміністративний суд постановою від 18 листопада 2014 року зазначену постанову окружного адміністративного суду міста Києва скасував та прийняв нову, якою у задоволенні позову відмовив.

Вищий адміністративний суд України ухвалою від 31 березня 2015 року скасував постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 18 листопада 2014 року та залишив у силі рішення суду першої інстанції.

Не погоджуючись із ухвалою касаційного суду, ДПІ звернулась із заявою про її перегляд Верховним Судом України з підстави неоднакового застосування Вищим адміністративним судом України одних і тих самих норм матеріального права, а саме: пункту 5.1, підпункту 5.2.1 пункту 5.2, підпункту 5.3.9 пункту 5.3 статті 5 Закону № 334/94-ВР, пункту 138.2 статті 138, підпункту 139.1.1 пункту 139.1 статті 139, підпункту 185.1 статті 185, підпункту 187.1 статті 187, підпункту 188.1 статті 188, пунктів 198.1, 198.2, 198.6 статті 198 ПК.

На обґрунтування заяви ДПІ надала копії ухвал Вищого адміністративного суду України від 26 березня (справи №№ К/9991/26540/11, К/800/12819/13) та від 21 травня 2014 року № К/800/64655/14, які, на її думку, підтверджують неоднакове застосування касаційним судом зазначених норм матеріального права у подібних правовідносинах.

Перевіривши наведені у заяві доводи, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України дійшла висновку про наявність підстав для задоволення заяви.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) перегляд Верховним Судом України судових рішень в адміністративних справах може здійснюватися виключно з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, що потягло ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах.

Усуваючи розбіжності у правозастосуванні судом касаційної інстанції у подібних правовідносинах, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України виходить із такого.

Відповідно до підпункту 7.4.1 пункту 7.4 статті 7 Закону України від 3 квітня 1997 року № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість» <http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/an_188/ed_2011_01_01/pravo1/Z970168.html?pravo=1> (далі - Закон № 168/97-ВР (який регулював порядок формування податкового кредиту до 1 січня 2011 року) податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, сплачених (нарахованих) платником податку у звітному періоді у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг), вартість яких відноситься до складу валових витрат виробництва (обігу) та основних фондів чи нематеріальних активів, що підлягають амортизації.

У силу вимог підпункту 7.4.5 пункту 7.4 цієї ж статті Закону <http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/ed_2011_01_01/pravo1/Z970168.html?pravo=1> не дозволяється включати до податкового кредиту будь-які витрати зі сплати податку, не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями, а при імпорті робіт (послуг) - актом прийняття робіт (послуг) чи банківським документом, який засвідчує перерахування коштів в оплату вартості таких робіт (послуг).

Аналогічні за змістом положення містяться й у ПК <http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/ed_2015_01_17/pravo1/T102755.html?pravo=1>.

Так, вимоги до підтвердження даних, визначених у податковій звітності, встановлені статтею 44 ПК <http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/an_824/ed_2015_09_17/pravo1/T102755.html?pravo=1>. Так, згідно з пунктом 44.1 цієї статті для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні визначає Закон України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» <http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/ed_2015_09_03/pravo1/T990996.html?pravo=1> (далі - Закон № 996-XIV).

Відповідно до статті 1 цього Закону <http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/an_6/ed_2015_09_03/pravo1/T990996.html?pravo=1> первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

Аналіз цієї норми дає підстави вважати, що первинний документ згідно з цим визначенням містить дві обов'язкові ознаки: він має містити відомості про господарську операцію і підтверджувати її реальне (фактичне) здійснення.

Згідно зі статтею 1 Закону № 996-ХIV <http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/an_6/ed_2015_09_03/pravo1/T990996.html?pravo=1> господарська операція - це дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.

Таким чином, визначальною ознакою господарської операції є те, що вона має спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків.

Здійснення господарської операції і власне її результат підлягають відображенню в бухгалтерському обліку.

За змістом частин першої та другої статті 9 Закону № 996-ХIV <http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/an_82/ed_2015_09_03/pravo1/T990996.html?pravo=1> підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.