ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
3 червня 2014 року м. Київ
Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у складі:
головуючого Кривенка В.В., суддів: Гриціва М.І., Гусака М.Б., Коротких О.А., Кривенди О.В., Маринченка В.Л., Прокопенка О.Б., Панталієнка П.В., Терлецького О.О., Тітова Ю.Г.,при секретарі судового засідання Ключник А.Ю.,
за участю представників: Міністерства соціальної політики України - Коновал С.І., Тубельця О.С.; Пенсійного фонду України - Нікулової І.В.; Національного агентства України з питань державної служби - Врублевської Ю.Л., -
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_15 до Смілянської районної державної адміністрації Черкаської області (далі - РДА) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и л а:
У лютому 2012 року ОСОБА_15 звернулася до суду з позовом, у якому просила визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у виплаті грошової допомоги та зобов'язати відповідача виплатити грошову допомогу в розмірі 10 місячних посадових окладів відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII "Про державну службу" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Закон № 3723-XII).
Суди встановили, що розпорядженням першого заступника голови РДА від 30 серпня 2011 року № 42-к ОСОБА_15 звільнено з державної служби на підставі пункту 2 частини першої статті 40 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП) у зв'язку з виявленою невідповідністю займаній посаді за станом здоров'я, який перешкоджав продовженню роботи. На час звільнення стаж державної служби позивачки становив 10 років 6 місяців 4 дні. З 31 серпня 2011 року їй призначено пенсію за віком відповідно до Закону № 3723-XII.
Позивачка звернулась до відповідача з заявою про призначення та виплату їй грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII, проте РДА своїм листом від 29 вересня 2011 року повідомила про відсутність у неї права на отримання цієї допомоги.
Черкаський окружний адміністративний суд постановою від 24 липня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 2 жовтня 2012 року, позов задовольнив.
Вищий адміністративний суд України постановою від 5 грудня 2013 року скасував зазначені судові рішення та прийняв нове, яким відмовив у задоволенні позову.
Ухвалюючи таке рішення, касаційний суд виходив із того, що відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII обов'язковою умовою для виплати грошової допомоги у розмірі 10 місячних посадових окладів є наявність права виходу на пенсію державного службовця на момент звільнення з роботи.
У заяві про перегляд судових рішень Верховним Судом України з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС), ОСОБА_15, посилаючись на неоднакове застосування касаційним судом частин першої, тринадцятої статті 37 Закону № 3723-XII, просить скасувати постанову Вищого адміністративного суду України від 5 грудня 2013 року та направити справу на новий касаційний розгляд.
На обґрунтування заяви додано ухвали Вищого адміністративного суду України від 12 та 17 грудня 2013 року (справи №№ К/9991/70031\12, К/800/15837/13 відповідно), у яких касаційний суд, вирішуючи спір у подібних правовідносинах, по-іншому, ніж у справі, що розглядається, застосував одні й ті самі норми матеріального права.
Перевіривши наведені у заяві доводи, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України вважає, що заява підлягає задоволенню з таких підстав.
Верховний Суд України вже вирішував питання про усунення розбіжностей у застосуванні частини тринадцятої статті 37 Закону № 3723-XII і, зокрема, у рішенні від 18 вересня 2012 року (справа № 21-211а12) зазначив, що необхідною умовою для отримання грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів на підставі частини тринадцятої статті 37 Закону № 3723-XII є наявність права на вихід на пенсію державного службовця на момент звільнення з роботи. У більш розгорнутому вигляді правова позиція виглядає так.
Згідно з частиною тринадцятою статті 37 Закону № 3723-XII державним службовцям у разі виходу на пенсію при наявності стажу державної служби не менше 10 років виплачується грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів.
З 20 січня 1994 року діють і норми Закону України від 16 грудня 1993 року № 3721-XII "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Закон № 3721-XII). Відповідно до частини першої статті 21 згаданого Закону особам передпенсійного віку, трудовий договір з якими було розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією, перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, а також виявленою невідповідністю працівника займаній посаді за станом здоров'я, гарантується право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законодавством строку, якщо вони мають страховий стаж для чоловіків - 25 років, для жінок - 20 років, а для осіб, які мають право на пенсію на пільгових умовах, - стаж роботи, який дає право на цей вид пенсії.
Підстави для неоднакового застосування частини тринадцятої статті 37 Закону № 3723-XII виникли при достроковому (до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 цього Закону) звільненні державного службовця з ініціативи власника або уповноваженого ним органу, набутті на цій же підставі статусу пенсіонера за віком та наступної вимоги про виплату грошової допомоги з підстави, визначеної частиною тринадцятою статті 37 Закону № 3723-XII.
Суть відмінності в правозастосуванні частини тринадцятої статті 37 Закону № 3723-XII полягає в такому.
Суд касаційної інстанції при вирішенні цієї справи, відмовляючи в задоволенні позову ОСОБА_15, виходив із того, що за відсутності обставини досягнення нею загального пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону № 3723-XII, тобто досягнення 55 років на момент звільнення, як складової права на отримання грошової допомоги права на таку допомогу позивачка не набула.
В інших справах, зокрема у справі № К/800/15837/13, суд касаційної інстанції погодився з тим, що позивач, звільнений до досягнення пенсійного віку, як державний службовець має право на отримання грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів на підставі частини тринадцятої статті 37 Закону № 3723-XII, оскільки ця норма права не передбачає безпосередньо досягнення державним службовцем пенсійного віку і не пов'язує з цим право на отримання грошової допомоги.
Відповідь на питання щодо правильного тлумачення та застосування частини тринадцятої статті 37 Закону № 3723-XII, частини першої статті 21 Закону № 3721-XII потребує попереднього визначення в питаннях:
в чому полягає правова природа визначеної згаданою нормою права грошової допомоги;
чи можуть частина тринадцята статті 37 Закону № 3723-XII та частина перша статті 21 Закону № 3721-XII застосовуватись до виниклих правовідносин субсидіарно?
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Все права защищены.