ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 грудня2025 року
м. Київ
справа № 359/5064/22
провадження № 61-8705 св 25
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Синельникова Є. В.,
суддів: Осіяна О. М. (суддя-доповідач), Сакари Н. Ю., Ступак О. В., Шиповича В. В.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 ,
відповідач - ОСОБА_2 ,
третя особа - Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури м. Києва,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Київського апеляційного суду від 11 липня 2025 року у складі колегії суддів: Журби С. О., Писаної Т. О., Приходька К. П.,
ВСТАНОВИВ:
1. Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У серпні 2022 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 , третя особа - Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури м. Києва, про стягнення коштів.
Позовна заява обґрунтована тим, що 31 жовтня 2018 року між ним та адвокатом ОСОБА_2 був укладений договір про надання правової допомоги, за яким адвокат мала представляти його інтереси у справі про захист честі, гідності та відшкодування моральної шкоди. Відповідно до пункту 4.2 вказаного договору оплата роботи та порядок розрахунків здійснюється за домовленістю сторін.
Стверджував, що відповідно до усної домовленості з відповідачкою була погоджена оплата її послуг у розмірі 1 000 грн за одне судове засідання за умови, що воно відбулося.
Вказував, що 22 січня 2019 року особисто передав відповідачці на оплату адвокатських послуг 1 000 грн, у березні та квітні 2019 року через близьких осіб - ще 500 грн та 100 дол. США і 1 000 грн.
Фактично відповідачка взяла участь в одному судовому засіданні 23 вересня 2019 року та в подальшому ухилялась від виконання зобов`язань за договором про надання правової допомоги, не з`являлась у судові засідання з невідомих причин, не складала та не подавала до суду необхідні адвокатські запити та клопотання, у зв`язку з чим 16 березня 2020 року він розірвав договір з відповідачкою в односторонньому порядку.
Рішенням Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури м. Києва від 23 вересня 2021 року за його скаргою адвоката ОСОБА_2 притягнуто до дисциплінарної відповідальності та застосовано до неї дисциплінарне стягнення у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю та строк три місяці. Вказане рішення було залишено без змін рішенням Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури від 01 грудня 2021 року.
Вважав, що оскільки після розірвання з відповідачкою договору про надання правової допомоги відпала правова підстава утримання нею грошових коштів у розмірі 1 500 грн та 100 дол. США, що за офіційним курсом Національного банку України є еквівалентом 3 656 грн, сплачених ним в рамках цього договору, то вказані кошти підлягають поверненню на його користь.
Ураховуючи викладене, ОСОБА_1 просив суд стягнути з ОСОБА_2 на свою користь грошові кошти у розмірі 5 156 грн.
Короткий зміст судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Рішенням Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 18 листопада 2022 року у складі судді Семенюти О. Ю. позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 грошові кошти у розмірі 4 157 грн. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено. Вирішено питання розподілу судових витрат.
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що адвокат ОСОБА_2 на підставі укладеного з ОСОБА_1 договору про надання правової допомоги від 31 жовтня 2018 року взяла участь у двох судових засіданнях, а саме: 26 квітня 2019 року та 23 вересня 2019 року, отже її гонорар за виконані послуги складає 2 000 грн. Таким чином залишок коштів у розмірі 500 грн та 100 доларів США, що за офіційним курсом Національного банку України на час розгляду справи є еквівалентом 3 657 грн, які були сплачені позивачем в рамках договору про надання правової допомоги від 31 жовтня 2018 року, мають бути повернуті відповідачкою на підставі положень статті 1212 ЦК України у зв`язку з розірванням цього договору через невиконання відповідачкою своїх договірних зобов`язань.
Постановою Київського апеляційного суду від 12 лютого 2025 року апеляційну скаргу ОСОБА_2 задоволено. Рішення Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 18 листопада 2022 року скасовано та ухвалено нове судове рішення про відмову у задоволенні позову ОСОБА_1 . Вирішено питання розподілу судових витрат.
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Все права защищены.