ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 березня 2026 року
м. Київ
справа № 2-3886/08
провадження № 61-13270св24
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: головуючого - Крата В. І.,
суддів: Гудими Д. А., Дундар І. О., Краснощокова Є. В. (суддя-доповідач), Пархоменка П. І.,
учасники справи:
позивачі: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ,
відповідач - виконавчий комітет Дрогобицької міської ради,
особа, яка не брала участі у справі та подала апеляційну скаргу, ? керівник Дрогобицької окружної прокуратури Львівської області в інтересах держави в особі Дрогобицької міської ради,
розглянув у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на ухвалу Львівського апеляційного суду від 30 жовтня 2023 року про поновлення строку на апеляційне оскарження та постанову Львівського апеляційного суду від 29 серпня 2024 року у складі колегії суддів: Копняк С. М., Бойко С. М., Ніткевич А. В.,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог
У грудні 2008 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду з позовом до виконавчого комітету Дрогобицької міської ради про визнання права власності на самочинно збудоване нерухоме майно.
Позов мотивований тим, що згідно із договором купівлі-продажу № 4147 від 29 липня 1996 року позивачі є власниками 1/2 ідеальних частин квартири АДРЕСА_1 . За власні кошти придбали матеріали та обладнання, що були використані у процесі реконструкції приватизованої квартири за цією адресою, а саме у процесі самочинно здійсненої прибудови житлових кімнат літ. «2-1», літ «2-7» та коридору літ. «2-1». Користуються самочинно збудованим майном, але не мають правовстановлюючого документу. Самочинне будівництво здійснено на основі рішення виконкому Дрогобицької міської ради № 290 від 15 листопада 2001 року та без порушення будівельних норм та правил, що стверджується висновком приватного підприємства «Капітал-Проект» № 386 від 02 грудня 2008 року.
Просили суд визнати право власності на самочинно збудоване нерухоме майно, а саме: самочинно здійснену прибудову житлових кімнат літ. «2-1» розмірами (4,5х3,82) м., літ «2-7» розмірами (3,84х4,48) м. та коридору літ. «2-1» розмірами (2,50х1,75) м, які розміщені за адресою: АДРЕСА_2 .
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 26 грудня 2008 року позов задоволено. Визнано за ОСОБА_1 та ОСОБА_2 право власності на самочинну здійснену прибудову житлових кімнат літ. «2-1» розмірами (4,5х3,82) м. площею 17,3 кв. м, літ «2-7» розмірами (3,84х4,48) м. площею 17,2 кв. м та коридору літ. «2-1» розмірами (2,50х1,75) м площею 4,3 кв. м, які розміщені за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 93,9 кв. м, житловою 74,7 кв. м, кількість 4 житлові кімнати, 1 кухня, санвузол, в рівних частинах.
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що позивачам належить вказана квартира, рішенням виконкому Дрогобицької міської ради їм дозволено вести проєктування добудови санвузла і ванни. У подальшому проєкт забудови погоджено начальником Дрогобицького міського управління земельних ресурсів та начальником міського управління містобудування та архітектури. Крім цього, ухвалою Дрогобицької міської ради № 648 від 24 березня 2006 року затверджено проєкт відведення земельної ділянки площею 10 кв. м ОСОБА_1 за відповідною адресою для добудови санвузла та ванни до квартири.
Згідно із висновком ПП «Капітал-Проект» спірну добудову здійснену на основі рішення виконкому, погодженої документації на орендованій землі, будівельні норми та правила не порушені, при цьому без дозволу на початок проведення будівельних робіт та проектної документації, яка пройшла попередню експертизу на відповідність нормативно-правовим актам з питань пожежної безпеки.
Короткий зміст ухвали апеляційного суду
Ухвалою Львівського апеляційного суду від 30 жовтня 2023 року клопотання Дрогобицької окружної прокуратури Львівської області в інтересах держави в особі Дрогобицької міської ради задоволено. Поновлено строк на апеляційне оскарження, відкрито апеляційне провадження у справі.
Ухвала апеляційного суду мотивована тим, що 04 вересня 2023 року Дрогобицька окружна прокуратура Львівської області в інтересах держави в особі Дрогобицької міської ради скерувала безпосередньо до Львівського апеляційного суду апеляційну скаргу на рішення Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 26 грудня 2008 року, ухвалою Львівського апеляційного суду від 11 вересня 2023 року апеляційну скаргу залишено без руху для надання суду доказів сплати судового збору, а також для надання копії оскаржуваного судового рішення, ухвалою Львівського апеляційного суду від 19 вересня 2023 року апеляційну скаргу залишено без руху повторно, з тих підстав, щоб заявник зазначив ціну позову з урахуванням вартості спірного майна, підтвердив таку доказами. 22 вересня 2023 року заявником недоліки апеляційної скарги усунуто. Ухвалою Львівського апеляційного суду від 26 вересня 2023 року витребувано цивільну справу для перевірки доводів клопотання заявника про поновлення строку на апеляційне оскарження.
Наведені заявником причини пропуску строку на апеляційне оскарження рішення Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 26 грудня 2008 року, зокрема те, що на думку заявника, оскаржуване судове рішення призводить до заподіяння шкоди інтересам держави, міською радою як уповноваженим органом своєчасно не вжито заходів щодо його оскарження в апеляційному порядку, у цьому зв`язку Дрогобицька окружна прокуратура Львівської області в інтересах держави в особі Дрогобицької міської ради 04 серпня 2023 року подала до суду першої інстанції клопотання про ознайомлення із матеріалами справи та ознайомилась із такими 08 серпня 2023 року, що підтверджується відповідною відміткою в матеріалах справи (а. с. 266), апеляційну скаргу скеровано засобами поштового 04 вересня 2023 року, тобто в межах строку на апеляційне оскарження судового рішення, що свідчить про наявність поважних причин пропуску строку на апеляційне оскарження, тому такий строк слід поновити. При цьому колегія суддів враховує пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав та основоположних свобод - право учасників справи на ефективне право на доступ до суду.
Короткий зміст постанови апеляційного суду
Постановою Львівського апеляційного суду від 29 серпня 2024 року апеляційну скаргу керівника Дрогобицької окружної прокуратури Львівської області в інтересах держави в особі Дрогобицької міської ради задоволено.
Рішення Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 26 грудня 2008 року скасовано, ухвалено нове рішення.
В задоволенні позову ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до виконавчого комітету Дрогобицької міської ради про визнання права власності на самочинно збудоване нерухоме майно відмовлено.
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Все права защищены.