ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 березня 2020 року
м. Київ
Справа № 9901/791/18
Провадження № 11-1101заі19
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Гриціва М. І.,
суддів Антонюк Н. О., Анцупової Т. О., Бакуліної С. В., Британчука В. В., Власова Ю. Л., Гудими Д. А., Золотнікова О. С., Кібенко О. Р., Князєва В. С., Лобойка Л. М., Лященко Н. П., Пророка В. В., Ситнік О. М., Ткачука О. С.
розглянула в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 про перегляд рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 13 вересня 2019 року (судді Шипуліна Т. М., Бившева Л. І., Гончарова І. А., Олендер І. Я., Ханова Р. Ф.) в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Президента України Порошенка Петра Олексійовича про визнання незаконним і скасування розпорядження, зобов`язання вчинити дії та
ВСТАНОВИЛА:
1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовними вимогами визнати незаконним та скасувати Розпорядження Президента України Порошенка П. О.
від 28 серпня 2018 року № 124/2018-рп «Про відставку голови Широківської районної державної адміністрації Дніпропетровської області ОСОБА_1 » (далі - Розпорядження № 124/2018-рп); зобов`язати поновити ОСОБА_1 на посаді голови Широківської районної державної адміністрації Дніпропетровської області (далі - Широківська РДА) з виплатою середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Слушність позову обґрунтовує тим, що:
- частина десята статті 118 Конституції України та частина восьма статті 34 Закону України від 09 квітня 1999 року «Про місцеві державні адміністрації» № 586-XIV (далі - Закон № 586-XIV) містять різні наслідки висловлення недовіри голові районної державної адміністрації: прийняття Президентом України рішення про відставку та прийняття Президентом України відставки, що свідчить про невідповідність положень Закону № 586-XIV приписам Основного Закону. Своєю чергою, смислова конструкція поняття «прийняти відставку» свідчить про необхідність відповідного волевиявлення позивача з цього приводу (наприклад, звернення із заявою про відставку), чого у спірній ситуації не було;
- оскарженим актом індивідуальної дії Президент України прийняв відставку ОСОБА_1 з посади голови Широківської РДА за відсутності відповідного подання Кабінету Міністрів України (далі - КМУ), внесення якого передбачено Порядком підготовки пропозицій та попереднього розгляду кандидатур для призначення на посади та звільнення з посад керівників місцевих державних адміністрацій, затвердженого Указом Президента України від 04 серпня 2006 року № 675/2006 (далі - Порядок № 675/2006), та Порядком розгляду питань, пов`язаних з підготовкою і внесенням подань щодо осіб, призначення на посаду та звільнення з посади яких здійснюється Верховною Радою України, Президентом України або Кабінетом Міністрів України чи погоджується з Кабінетом Міністрів України, затвердженого постановою КМУ від 11 квітня 2012 року № 298 (далі - Порядок № 298). Наголошує, що лист Прем`єр-міністра України не міг бути підставою для звільнення ОСОБА_1 з посади голови Широківської РДА, оскільки не замінює подання КМУ - колегіального органу; КМУ відповідно до положень частини першої статті 49 Закону України від 27 лютого 2014 року
№ 794-VII «Про Кабінет Міністрів України» (далі - Закон № 794-VII) видає такі акти, як постанови і розпорядження;
- зміст Розпорядження № 124/2018-рп не свідчить про дійсне волевиявлення відповідача щодо припинення повноважень ОСОБА_1 , зокрема, не містить формулювань «припинити повноваження», «звільнити з посади» тощо;
- в оскарженому акті індивідуальної дії не відображено посилань на рішення органу місцевого самоврядування, на підставі якого його видано, а також на всі положення нормативно-правових актів, якими керувався та повинен був керуватися Президент України при вирішенні питання увільнення його від виконання повноважень голови місцевого органу державної влади, зокрема, приписів Закону № 586-XIV, Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України);
- у спірній ситуації звільнення ОСОБА_1 з посади голови Широківської РДА, що за своєю правовою суттю є строковим (на період повноважень Президента України) трудовим договором, у розумінні пункту 2 частини першої статті 147 КЗпП України є одним із заходів стягнення, застосування якого було можливе лише після пропозиції працівнику надати письмові пояснення (частина перша статті 149 КЗпП України), а також з урахуванням встановленого частиною другою статті 148 КЗпП України строку. Проте ці вимоги у правовій ситуацій стосовно позивача не були дотримані;
- Президент України не віднесений до жодної з гілок державної влади, а тому позбавлений повноважень щодо керівництва та координації діяльності місцевих державних адміністрацій і, як наслідок, звільнення голів місцевих державних адміністрацій з обійманих посад;
- відповідач, коли видавав оскаржений акт індивідуальної дії, не надав оцінки рішенню Широківської районної ради Дніпропетровської області (далі - Рада) про висловлення недовіри позивачу на предмет його обґрунтованості та законності;
- Президент України видав Розпорядження № 124/2018-рп в умовах, коли позивач оскаржив у судовому порядку рішення Ради від 17 січня 2018 року № 292-28/VII «Про недовіру голові Широківської районної державної адміністрації Дніпропетровської області ОСОБА_1 » (далі - Рішення Ради № 292-28/VII), тобто у період, коли законність такого рішення судовим рішенням не була підтверджена.
2. Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позову. Прохання обґрунтовує тим, що системний аналіз положень статті 9 Закону № 586-XIV та статті 118 Конституції України свідчить про те, що питання припинення повноважень голів місцевих державних адміністрацій віднесено до компетенції Президента України. Згідно з правовим висновком Конституційного Суду України, викладеним у Рішенні від 27 лютого 2001 року № 1-рп/2001 (справа про правові акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим), реалізація зазначеного повноваження Президента України зумовлена однією конституційною вимогою - наявністю подання КМУ про звільнення певної особи з посади.
У зв`язку з наявністю подання Уряду України про прийняття відставки позивача, прийнятого на підставі рішення Ради від 17 січня 2018 року про висловлення недовіри голові Широківської РДА Ланчковському С . В ., Президент України у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, видав Розпорядження № 124/2018-рп.
3. Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду рішенням
від 13 вересня 2019 року відмовив у задоволенні позову.
Суд дійшов висновку, що передбачена частиною десятою статті 118 Конституції України, пунктом 8 частини першої статті 9 Закону № 586-XIV, частиною третьою статті 72 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» підстава (висловлення недовіри голові місцевої державної адміністрації двома третинами від складу відповідної ради) є безальтернативною для прийняття Президентом України рішення про припинення повноважень голови місцевої державної адміністрації за умови дотримання встановленої конституційної процедури.
Реалізація Президентом України зазначених повноважень зумовлена лише однією передбаченою частиною четвертою статті 118 Конституції України конституційною вимогою - наявністю подання КМУ про звільнення голови місцевої державної адміністрації з посади. Конституція України і закони України не вимагають від Президента України у такому випадку проводити будь-які процедури з вирішення питання про звільнення голови місцевої державної адміністрації, які б передбачали обов`язкову перевірку фактів, з яких КМУ виходив при прийнятті рішення про внесення Президенту України подання, заслуховування особи, щодо якої внесено подання, витребування у неї відповідних пояснень тощо.
Президент України, видаючи Розпорядження про відставку позивача з посади голови місцевої державної адміністрації на підставі подання КМУ, в якому навів конституційну правову підставу (частина десята статті 118 Конституції України), діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано.
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2025 «Протокол». Все права защищены.