ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 березня 2015 року Справа № 909/1072/14 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Головуючого судді Малетича М.М.
суддів Мамонтової О.М.
Круглікової К.С.
За участю представників сторін:
від позивача не з'явилися
від відповідача не з'явилися
від третьої особи не з'явилися
розглянувши касаційну скаргу фінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради на рішення господарського суду Івано-Франківської області від 14.10.14р. та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 26.11.14р.
у справі № 909/1072/14
за позовом фінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, м. Івано-Франківськ
до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2, м. Івано-Франківськ
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, м. Івано-Франківськ
про зобов'язання укласти договір про пайову участь замовників будівництва у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Івано-Франківська
В С Т А Н О В И В:
Рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 14.10.14р. у справі № 909/1072/14 (суддя Фрич М.М.) у позові відмовлено.
Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 26.11.14р. (головуючий Данко Л.С., судді Гриців В.М., Давид Л.Л.) вказане рішення залишено без змін.
Не погоджуючись з прийнятими судовими актами, позивач звернувся з касаційною скаргою, в якій просить рішення від 14.10.14р. та постанову від 26.11.14р. скасувати, позов задовольнити. В обґрунтування касаційної скарги заявник посилається на порушення судами норм матеріального права, зокрема, ч.ч. 3 і 4 ст. 179 ГК України, п. 7 ст. 27, п. 7 ч. 1 ст. 30, п. 4 ч. 1 ст. 31 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ч. 7 ст. 36, ч. 8 ст. 37, ч. 11 ст. 39, ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", п.п. 1.4, 7.3 Положення "Про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста".
Колегія суддів Вищого господарського суду України, перевіривши застосування судами норм матеріального і процесуального права, дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на слідуюче.
Судами попередніх інстанцій встановлено наступне.
21.12.12р. Інспекцією держархбудконтролю в Івано-Франківській області зареєстровано декларацію про готовність об'єкта до експлуатації, якою багатоквартирний житловий будинок з приміщеннями громадського призначення код 1122,1; ІІІ категорії, розташований у АДРЕСА_1 визнано закінченим будівництвом та готовим до експлуатації (а.с. 58-63).
Рішенням Івано-Франківської міської ради № 1231-38 від 18.10.13р. затверджено нову редакцію Положення "Про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста" від 28.02.12р., згідно п. 1.2. якого замовники будівництва залучаються до пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста виключно на підставі укладених з виконавчим комітетом та фінансовим управлінням договорів про пайову участь. В разі, якщо замовник не звернувся про укладення договору та не підписав у встановлені терміни, виконавчий комітет та/або Фінансове управління вправі подати позовну заяву про укладення договору в судовому порядку (п. 1.4).
03.09.14р. на підставі даного рішення позивач надіслав відповідачу супровідним листом № 2-15/472 два примірники проекту договору про пайову участь з додатками розрахунку розміру пайового внеску - 752400 грн, з яких 526680 грн - розмір пайової участі на соціальну інфраструктуру міста, 225720 грн - розмір пайової участі на інженерно-транспортну інфраструктуру міста (а.с. 11-13). Відповідач на лист не відповів, договір не підписав.
22.09.14р. фінансове управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради звернулося з позовом до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 (замовника будівництва) про зобов'язання укласти договір про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста та додаток до нього (розрахунок розміру пайового внеску) в наведеній редакції.
Рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 14.10.14р. у справі № 909/1072/14, залишеним без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 26.11.14р., у позові відмовлено.
Згідно ч. 1 та ч. 2 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (далі - Закон) порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону. Замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.
Частиною четвертою даної норми визначено, що пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Все права защищены.