Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 30.11.2016 року у справі №922/1350/16

Постанова ВГСУ від 30.11.2016 року у справі №922/1350/16

07.02.2017
Автор:
Просмотров : 164

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2016 року Справа № 922/1350/16 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді: суддів:Іванової Л.Б. (доповідач), Барицької Т.Л., Козир Т.П.,розглянувши касаційну скаргу ОСОБА_4на рішення та постанову Господарського суду Харківської області від 11.07.2016 Харківського апеляційного господарського суду від 26.09.2016у справі№ 922/1350/16 Господарського суду Харківської областіза позовомОСОБА_4до1. Приватного акціонерного товариства "Пласт Маркет" 2. Товариства з обмеженою відповідальністю "Пласт Маркет Торговий Дім"прозастосування наслідків недійсності нікчемного правочинуза участю представників сторін:

позивача: не з'явилися

відповідача-1: не з'явилися

відповідача-2: не з'явилися

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 звернувся до Господарського суду Харківської області з позовом до Приватного акціонерного товариства "Пласт Маркет" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Пласт Маркет Торговий Дім" про застосування на майбутнє наслідків недійсності нікчемної угоди - договору оренди (з правом викупу) нежитлового приміщення № 01-01-07 від 01.07.2014, укладеного між Приватним акціонерним товариством "Пласт Маркет" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Пласт Маркет Торговий Дім", а саме: зобов'язання відповідачів підписати акт повернення нежитлового приміщення площею 450 кв.м, за адресою: АДРЕСА_1.

Рішенням Господарського суду Харківської області від 11.07.2016 у справі № 922/1350/16 (суддя Денисюк Т.С.), залишеним без змін постановою Харківського апеляційного господарського суду від 26.09.2016 (колегія суддів у складі: головуючий суддя Пуль О.А., судді Білоусова Я.О., Шевель О. В.), у задоволенні позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції та постановою суду апеляційної інстанції, ОСОБА_4 звернулося до Вищого господарського суду України із касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Харківської області від 11.07.2016 та постанову Харківського апеляційного господарського суду від 26.09.2016 у справі № 922/1350/16, прийняти нове рішення про задоволення позову.

Обґрунтовуючи підстави звернення з касаційною скаргою, скаржник посилається на порушення та неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, вказуючи на необґрунтованість висновків судів про недоведеність факту порушення його прав та неналежності обраного способу захисту порушеного права.

Сторони згідно з приписами статті 111-4 Господарського процесуального кодексу України були належним чином повідомлені про день, час і місце розгляду касаційної скарги, однак не скористалися передбаченим законом правом на участь у перегляді справи в суді касаційної інстанції.

Колегія суддів, беручи до уваги межі перегляду справи у касаційній інстанції, обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових актів, вважає касаційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Як встановлено місцевим і апеляційним господарськими судами та підтверджується матеріалами справи, згідно з реєстром власників простих іменних акцій станом на 25.03.2016 ОСОБА_4 є власником 844 акцій Приватного акціонерного товариства "Пласт Маркет" (що становить 0,497348% статутного капіталу), Товариство з обмеженою відповідальністю "Пласт Маркет Торговий Дім" є власником 81456 простих іменних акцій Приватного акціонерного товариства "Пласт Маркет" (що становить 48 % статутного капіталу).

01.07.2014 між Закритим акціонерним товариством "Пласт Маркет" (правонаступником якого є відповідач-1) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Пласт Маркет Торговий Дім" був укладений договір оренди № 01-01-07 (з правом викупу) нежитлового приміщення площею 450 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1, яке передано орендарю за актом прийому - передачі від 01.07.2014 року (спірне майно).

Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 16.12.2015 у справі № 922/3635/15 за позовом відповідача-2 до відповідача-1 договір оренди № 01-01-07 (з правом викупу) визнаний нікчемним.

Рішенням Господарського суду Харківської області від 10.03.2016 у справі № 922/5404/15 за позовом відповідача-1 до відповідача-2 застосовано на майбутнє наслідки недійсності нікчемної угоди - договору від 01.07.2014 № 01-01-07 оренди спірного нежитлового приміщення у вигляді припинення правовідносин оренди між відповідачем-1 як орендодавцем та відповідачем-2 як орендарем щодо спірного приміщення.

Посилаючись на те, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Пласт Маркет Торговий Дім" уникає підписання акту повернення майна з оренди, позивач, вказуючи, що має власні майнові права на спірне майно, звернувся до суду із позовом у цій справі про застосування на майбутнє наслідків недійсності нікчемного договору оренди (з правом викупу) нежитлового приміщення № 01-01-07 від 01.07.2014 шляхом зобов'язання відповідачів підписати акт повернення нежитлового приміщення площею 450 кв.м, за адресою: АДРЕСА_1.

Як визначено ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини, а також інші юридичні факти. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки можуть виникати з рішення суду.

Згідно зі ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Частиною другою цієї статті визначено способи захисту цивільних прав та інтересів, якими можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Аналогічним чином способи захисту прав і законних інтересів суб'єктів господарювання викладені у ст. 20 Господарського кодексу України.

Відповідно до ч. 2 ст. 215 Цивільного кодексу України недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.

Стаття 216 Цивільного кодексу України визначено, що недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.

У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

Вимога про застосування наслідків недійсності нікчемного правочину може бути пред'явлена будь-якою заінтересованою особою (частина 5 зазначеної статті).

Згідно із ст. 1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст