Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 29.12.2015 року у справі №905/1923/15

Постанова ВГСУ від 29.12.2015 року у справі №905/1923/15

13.02.2017
Автор:
Просмотров : 162

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 грудня 2015 року Справа № 905/1923/15

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Іванової Л.Б. - головуючого, Гольцової Л.А. Козир Т.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві касаційну скаргу ТОВ "Маріупольський млинкомбінат" на постанову Донецького апеляційного господарського суду від 16 листопада 2015 року у справі Господарського суду Донецької області за позовом ПАТ "Дочірній банк Сбербанку Росії" до ТОВ "Маріупольський млинкомбінат" про стягнення боргу за договором,

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2015 року ПАТ "Дочірній банк Сбербанку Росії" (далі - позивач) звернулось до ТОВ "Маріупольський млинкомбінат" (далі - відповідач) з позовом про звернення стягнення на предмет іпотеки в рахунок погашення боргу ТОВ "Торговий дім "Золотий урожай" у розмірі 23559065 доларів США 82 центи та 8367500 гривень 04 коп.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням ТОВ "Торговий дім "Золотий Урожай" умов договору про відкриття кредитної лінії № 26-Н/12/24/ЮО/КL від 6 березня 2012 року, зобов'язання за яким забезпечено іпотекою відповідача.

У жовтні 2015 року ТОВ "Маріупольський млинкомбінат" звернулось до ПАТ "Дочірній банк Сбербанку Росії" з зустрічним позовом про внесення змін до договору іпотеки, укладеного 6 березня 2015 між ТОВ "Маріупольський млинкомбінат" та ПАТ "Дочірній банк Сбербанк Росії", посвідченого приватним нотаріусом Маріупольського міського нотаріального округу Тулаіновим Е.А. та зареєстрованого за номером 454.

Зустрічні позовні вимоги обґрунтовано тим, що на теперішній час п. 6.4 договору іпотеки суперечить чинному законодавству.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 28 жовтня 2015 року зустрічну позовну заяву ТОВ "Маріупольський млинкомбінат" до ПАТ "Дочірній банк Сбербанку Росії" про зміну п. 6.4 договору іпотеки від 6 березня 2015 № 454 повернуто заявнику.

Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 16 листопада 2015 року ухвалу Господарського суду Донецької області від 28 жовтня 2015 року скасовано.

Справу направлено на розгляд до Господарського суду Донецької області.

У касаційній скарзі ТОВ "Маріупольський млинкомбінат" просить скасувати частково постанову Донецького апеляційного господарського суду від 16 листопада 2015 року, прийняти нову постанову, якою прийняти до провадження зустрічний позов для його розгляду з первісним.

Посилається на порушення апеляційним господарським судом норм ст.ст. 4-2, 4-3, 4-7, 60, 62, 69, 77, 80, 103 Господарського процесуального кодексу України.

Вказує, що суд апеляційної інстанції порушив ст. ст. 69, 77 Господарського процесуального кодексу України, розглянувши апеляційну скаргу за відсутності представника відповідача, тоді як до початку судового засідання останнім подано клопотання про відкладення та продовження розгляду апеляційної скарги.

Представники сторін у судове засідання не з'явились.

Враховуючи, що про час та місце розгляду касаційної скарги сторони повідомлені належним чином, суд вважає за можливе розглянути скаргу за їх відсутності.

Обговоривши доводи касаційної скарги та вивчивши матеріали справи, суд вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Приймаючи ухвалу від 28 жовтня 2015 року, Господарський суд Донецької області виходив з того, що зустрічну позовну заяву ТОВ "Маріупольський млинкомбінат" про внесення змін до договору іпотеки, укладеного 6 березня 2012 року між ТОВ "Маріупольський млинкомбінат" та ТОВ "Дочірній банк Сбербанку Росії", подано після початку розгляду справи по суті, а тому, з урахуванням приписів ст. 60 Господарського процесуального кодексу України, у відповідача відсутнє процесуальне право на звернення з зустрічною позовною заявою.

Однак, суд касаційної інстанції не може погодитись з вказаними висновками місцевого господарського суду з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 60 Господарського процесуального кодексу України відповідач має право до початку розгляду господарським судом справи по суті подати до позивача зустрічний позов для спільного розгляду з первісним позовом. Зустрічний позов повинен бути взаємно пов'язаний з первісним.

Право відповідача на звернення до господарського суду з зустрічним позовом також визначено ч. 5 ст. 22 Господарського процесуального кодексу України.

Разом з тим, з урахуванням наведених норм, реалізація права відповідача звернутись до господарського суду з зустрічною позовною заявою можлива до початку розгляду господарським судом по суті первісного позову.

При цьому, початок розгляду справи по суті має місце з того моменту, коли господарський суд після завершення підготовки справи до розгляду (ст.65 Господарського процесуального кодексу України), відкриття судового засідання, роз'яснення (за необхідності) сторонам та іншим учасникам судового процесу їх прав та обов'язків і розгляду інших клопотань і заяв (про відкладення розгляду справи, залучення до участі в ній інших осіб, витребування додаткових доказів тощо) переходить безпосередньо до розгляду позовних вимог, тобто, до з'ясування у передбаченому Господарським процесуальним кодексом України порядку обставин справи та здійснення їх правової оцінки, про що зазначається в протоколі судового засідання.

Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою Господарського суду Донецької області від 7 вересня 2015 року позовну заяву ПАТ "Дочірній банк Сбербанку Росії" прийнято до розгляду та порушено провадження у справі, судове засідання призначено на 15 вересня 2015 року.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 15 вересня 2015 року розгляд справи відкладено на 7 жовтня 2015 року у зв'язку з неявкою представників сторін.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 7 жовтня 2015 року у зв'язку з необхідністю витребування додаткових документів розгляд справи відкладено на 20 жовтня 2015 року.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст