Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 29.09.2015 року у справі №910/23985/14

Постанова ВГСУ від 29.09.2015 року у справі №910/23985/14

27.02.2017
Автор:
Просмотров : 180

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2015 року Справа № 910/23985/14

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Дроботової Т.Б.- головуючого Алєєвої І.В. Рогач Л.І.за участю представників:прокуратуриБондарчук В.М. - прокурор відділу Генеральної прокуратури Українипозивачане з'явилися (про час і місце судового засідання повідомлено належно)відповідачаКорнєєв Є.Л. - довіреність від 15.09.2015 рокурозглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Першого заступника прокурора Київської областіна постановувід 25.05.2015 р. Київського апеляційного господарського суду у справі№ 910/23985/14 господарського суду міста Києваза позовомМіжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в Київській області в особі: - Київського обласного та по місту Києву управління лісового та мисливського господарства; - Державного підприємства "Вищедубечанське лісове господарство"до Товариство з обмеженою відповідальністю "Телевізійні тенденції" пророзірвання договору та повернення лісової ділянки,

В С Т А Н О В И В :

У жовтні 2014 р. Міжрайонний прокурор з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в Київській області в інтересах держави в особі: Київського обласного та по місту Києву управління лісового та мисливського господарства, Державного підприємства "Вищедубечанське лісове господарство" звернувся до господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Телевізійні тенденції" про розірвання договору довгострокового тимчасового користування лісовою ділянкою №31 від 01.10.2013 року та повернення лісової ділянки, посилаючись на те, що відповідач без попереднього погодження з ДП "Вищедубечанське лісове господарство" та за відсутності дозвільних документів на виконання будівельних робіт побудував на переданій в оренду земельній ділянці залізобетонний фундамент під влаштування паркану, чим порушив як умови укладеного договору довгострокового тимчасового користування лісовою ділянкою №31 від 01.10.2013 року, так і вимоги діючого законодавства, зокрема, статей 20, 74 Лісового кодексу України.

ТОВ "Телевізійні тенденції" у відзиві на позовну заяву просило у задоволенні позовних вимог відмовити повністю посилаючись на те, що копії документів, доданих до позовної заяви, а саме акти перевірок органів виконавчої влади, зокрема, припис №27 від 12.05.2014 Державного інспектора по контролю за станом, використанням і захистом лісу ДП "Вищедубечанське лісове господарство" не містять будь-якої констатації фактів щодо погіршення стану лісової ділянки внаслідок господарської діяльності ТОВ "Телевізійні тенденції". На думку заявника, зазначений припис фіксує лише порушення останнім порядок погодження з постійним землекористувачем проекту благоустрою, самовільного, без дозволу постійного землекористувача зведення огорожі, елементів благоустрою. Зведення зазначених елементів благоустрою будь-яким чином не впливає на погіршення стану лісової ділянки, а навпаки слугує позитивним чинником для її збереження, захисту від незаконного проникнення сторонніх осіб, запобігає знищенню і захаращенню дерев та чагарників.

Саме по собі несвоєчасне узгодження плану благоустрою та зведення огорожі та елементів благоустрою, на думку скаржника, не є істотним або грубим порушенням умов договору.

Крім цього, скаржник зазначає, що ним сплачені штрафні санкції, нараховані за порушення законодавства, що регулює містобудівну діяльність.

На думку заявника касаційної скарги, ним не було допущено істотні порушення умов спірного договору, які б слугували підставою для його розірвання. Також відповідач зазначав про те, що зведення ним елементів благоустрою не впливає на погіршення стану лісової земельної ділянки, а навпаки слугує позитивним чинником для її збереження, захисту від незаконного проникнення сторонніх осіб, запобігає знищенню і захаращенню дерев та чагарників.

Державне підприємство "Вищедубечанське лісове господарство" в наданих до суду письмових поясненнях зазначало, що ТОВ "Телевізійні тенденції", хоча із запізненням у, зв'язку з несвоєчасним отриманням кореспонденції, але фактично було усунено порушення зазначені в приписі Державного інспектора з контролю за станом, використанням, відтворенням, охороною і захистом лісу ДП "Вищедубечанське лісове господарство": встановлену огорожу було демонтовано та було розроблено й затверджено проект благоустрою лісової ділянки у встановленому законодавством порядку.

Рішенням господарського суду міста Києва від 25.12.2014 р. (суддя Л.Д. Головатюк) в задоволенні позову відмолено повністю.

Приймаючи рішення, суд першої інстанції дійшов висновку, що підставою для розірвання договору оренди землі є саме факт використання землі не за цільовим призначенням, тобто з іншою метою, ніж та, що визначена договором. Станом на день розгляду справи прокурором і позивачами не надано доказів, які б свідчили про використання відповідачем земельної ділянки не за цільовим призначенням.

Окрім цього, на спірній земельній ділянці відповідачем усунуто всі порушення, що були виявлені в ході перевірки, що також підтвердив і позивач 2.

За апеляційною скаргою Першого заступника прокурора Київської області Київський апеляційний господарський суд (судді: Л.П. Зубець, А.І. Мартюк, М.М. Новіков), переглянувши рішення господарського суду міста Києва 25.12.2014 р. в апеляційному порядку, постановою від 25.05.2015 р. залишив його без змін з тих же підстав.

Перший заступник прокурора Київської області подав до Вищого господарського суду України касаційну скаргу, в якій просить скасувати рішення господарського суду м. Києва від 25.12.2014 року та постанову Київського апеляційного господарського суду від 25.05.2015 року та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити, обґрунтовуючи доводи касаційної скарги порушенням судами норм матеріального та процесуального права.

На думку скаржника, судами невірно витлумачено та безпідставно застосовано до спірних правовідносин статті 24, 25, 32, 34 Закону України "Про оренду землі" щодо розірвання договору та порядку його припинення, оскільки до правовідносин у сфері тимчасового користування лісовими ділянками застосовуються норми спеціального законодавства, а не земельного законодавства.

ТОВ "Телевізійні тенденції" у відзивах на касаційну скаргу просило залишити рішення господарського суду м. Києва від 25.12.2014 року та постанову Київського апеляційного господарського суду від 25.05.2015 року без змін, а касаційну скаргу без задоволення.

Відповідач зазначив, що судами першої та апеляційної інстанції вірно встановлено, що ні прокуратурою, ні позивачем до суду не надано належних і допустимих доказів, що відповідач своїми діями з благоустрою, включаючи будівництво не узгоджених споруд шляхом затвердженого проекту благоустрою, завдав державі або позивачам будь-які збитки або шкоду, включаючи погіршення стану лісової ділянки.

Також, на думку відповідача, судами обох інстанцій дана правильна оцінка того, що відповідач використовує лісову ділянку за прямим призначенням з метою відпочинку, дозвілля, оздоровлення та рекреації, а саме проводить зйомки кіно та кастінги акторів для кіновиробництва, організовує дозвілля та оздоровлення своїх працівників. Тобто, в частині цільового використання лісової ділянки будь-яких порушень договору з боку відповідача немає, а отже, відсутнє істотне порушення умов договору, як підстава для його розірвання.

Крім того, відповідач повністю усунув всі виявлені недоліки, які послугували причиною подання позовної заяви прокуратурою, а саме стрічковий фундамент, про який йшла мова в приписі повністю демонтовано.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, пояснення присутніх у судовому засіданні прокурора та представника відповідача, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами першої та апеляційної інстанції, пунктом 1 розпорядженням Київської обласної державної адміністрації №367 від 24.09.2013 року «Про виділення лісової ділянки у довгострокове тимчасове користування Товариству з обмеженою відповідальністю «Телевізійні тенденції» було вирішено виділити ТОВ «Телевізійні тенденції» у довгострокове тимчасове користування терміном на 49 років для культурного-оздоровчих та рекреаційних цілей лісову ділянку площею 2,1279 га, що знаходиться у постійному користуванні ДП "Вищедубечанське лісове господарство" (квартал 155 Старосільського лісництва) та розташована на території Лебедівської сільської ради в адміністративних межах Вишгородського району Київської області (том 1 а.с.17).

01.10.2013 року між ДП "Вищедубечанське лісове господарство" та ТОВ "Телевізійні тенденції", було укладено договір №31 про довгострокове тимчасове користування лісовою ділянкою, за умовами якого ДП "Вищедубечанське лісове господарство" виділило, а ТОВ "Телевізійні тенденції" прийняло у строкове платне довгострокове тимчасове користування лісову ділянку з метою використання корисних властивостей лісів для культурно-оздоровчих та рекреаційних цілей. У користування виділилася лісова ділянка площею 2,1279 га, яка розташована в кварталі 155 виділ №9 Старосільського лісництва ДП "Вищедубечанське лісове господарство", на території Лебедівської сільської ради в адміністративних межах Вишгородського району Київської області згідно з планом-схемою. Передача лісової ділянки в користування здійснювалась без вилучення земельної лісової ділянки у ДП "Вищедубечанське лісове господарство".

Згідно з пунктом 22 Договору ТОВ "Телевізійні тенденції", зокрема, має право за погодженням із ДП "Вищедубечанське лісове господарство" в установленому порядку зводити тимчасові будівлі, споруди, паркани та інші споруди лінійного типу, необхідні для ведення господарської діяльності.

Відповідно до положень пункту 23 Договору ТОВ "Телевізійні тенденції", прийняло на себе обов'язок проводити використання лісової ділянки у порядку, визначеному Договором та законодавством, а також дотримуватися встановленого законодавством режиму використання земель, на яких розташована лісова ділянка.

Пунктом 24 Договору передбачено, що останній укладено строком на 49 років, що діє з 01.10.2013 року до 01.10.2062 року (том 1 а.с.14-23).

23.10.2013 року вказаний Договір оренди було зареєстровано у Київському обласному та по м. Києву управлінні лісового та мисливського господарства, про що в книзі реєстрації договорів довгострокового тимчасового користування лісовими ділянками зроблено запис №21.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст