ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 жовтня 2015 року Справа № 927/92/15 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Божок В.С.- головуючого,
Костенко Т. Ф.,
Сибіги О.М.,
розглянувши матеріали касаційної скарги Заступника прокурора м. Києва на постановуКиївського апеляційного господарського суду від 20.07.2015 у справіГосподарського суду Чернігівської областіза позовомПрокурора Срібнянського району Чернігівської області в інтересах держави в особі Гриціївської сільської ради Срібнянського району Чернігівської областідо 3-тя особаДП Срібнянського районного дочірнього агролісогосподарського спеціалізованого підприємства "Срібнерайагролісництво" Державна екологічна інспекція в Чернігівській області простягнення збитків в розмірі 56107, 74 грн.,в судовому засіданні взяли участь представники:
позивача: не з'явились,
відповідача: Дубін В.І. (дов. від 30.03.15),
Генпрокуратури: Клюге Л.М.
ВСТАНОВИВ:
Рішенням від 19.03.2015 господарського суду Чернігівської області позов задоволено, з ДП Срібнянського районного дочірнього агролісогосподарського спеціалізованого підприємства "Срібнерайагролісництво" в доход Державного бюджету України стягнуто 56107, 74 грн. шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, проведено розподіл судових витрат.
Постановою від 20.07.2015 Київського апеляційного господарського суду вказане вище рішення скасовано, в позові відмовлено.
Не погоджуючись з постановою Київського апеляційного господарського суду, Заступник прокурора м. Києва звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою і просить її скасувати як прийняту з порушенням норм матеріального та процесуального права, рішення місцевого господарського суду - залишити без змін.
Відповідач подав до Вищого господарського суду України відзив на касаційну скаргу, в якому просить скасувати прийняті у справі судові рішення та припинити провадження у справі.
Колегія суддів, приймаючи до уваги межі перегляду справи в касаційній інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права при винесенні оспорюваних судових актів знаходить необхідним касаційну скаргу задовольнити частково.
Як було встановлено судами попередніх інстанцій, 20.11.2014 лісником ДП "Срібнерайагролісництво" гр. Сивочкою В.В. складено акт про лісопорушення, згідно якого при обході лісу було виявлено самовільну порубку дерев невідомими особами в кв. 31, вид. 1, в кількості 22 дерева породи "Ясен".
Листом від 20.11.2014 № 74 ДП "Срібнерайагролісництво" звернулось до начальника Срібнянського РВ УМВС України в Чернігівській області яким повідомило про лісопорушення, виявлене на території Подільської та Гриціївської сільської ради Срібнянського району в кварталах 29 виділ 4 та 31 виділ 1 скоєне невідомими особами.
Відомості по факту незаконної порубки дерев були внесені слідчим відділом Срібненького РВ УМВС України в Чернігівській області до Єдиного реєстру досудових розслідувань від 21.11.2014 № 12014260250000216.
Постановою від 30.12.2014 старшого слідчого СВ Срібнянського РВ УМВС України в Чернігівській області зазначене кримінальне провадження закрите у зв'язку з відсутністю в діянні невстановленої особи складу кримінального правопорушення.
На підставі акту про лісопорушення від 20.11.2014 Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області Коломієць A.A. складено розрахунок розміру шкоди, заподіяної лісу у кв. 31 вид.1 на території Гриціївської сільської ради Срібнянського район, який виконано по таксах для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення та неприпинення росту, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 №665. Згідно розрахунку загальна сума заподіяної шкоди становить 56107,74 грн.
Вказані обставини стали підставою для звернення прокурором Срібнянського району у інтересах держави в особі Гриціївської сільради Срібнянського району Чернігівської області з позовом у даній справі.
Судами з'ясовано, що Срібнянське районне дочірнє агролісогосподарське спеціалізоване підприємство "Срібнерайагролісництво" є спеціалізоване підприємством з ведення лісового господарства, зокрема, останнє здійснює охорону і захист лісів від самовільних рубок та лісових пожеж, боротьбу зі шкідниками та хворобами лісу.
Згідно п. 3.5 Статуту підприємства воно є лісокористувачем згідно рішення обласної ради від 27 березня 2001 року "Про надання у постійне користування земель лісового фонду" та здійснює його повноваження згідно з положеннями Лісового кодексу України.
Розпорядженням від 12.01.2005 № 12 Срібнянської райдержадміністрації ДП Срібнянське районне дочірнє агролісогосподарське спеціалізоване підприємство "Срібнерайагролісництво" видано державний акт ЯЯ №370222 на право постійного користування земельною ділянкою площею 112,18 га на території Гриціївської сільської ради Срібнянського району для ведення лісового господарства. Даний державний акт зареєстровано в книзі записів державних актів на право постійного користування землею № 0308853000002.
Колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що місцевим господарським судом в даному випадку правомірно враховано приписи ч. 2 ст. 19 Лісового кодексу України, згідно якої постійні лісокористувачі зобов'язані забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку.
Відповідно до п. 5 ст. 64 Лісового кодексу України, яка врегульовує основні вимоги щодо ведення лісового господарства, підприємства, установи, організації і громадяни здійснюють ведення лісового господарства з урахуванням господарського призначення лісів, природних умов і зобов'язані здійснювати охорону лісів від пожеж, захист від шкідників і хвороб, незаконних рубок та інших пошкоджень.
Статями 86, 89, 90 Лісового кодексу України обов'язок з організації і забезпечення охорони і захисту лісів, яка передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів, зокрема, від незаконних рубок, покладається на постійних лісокористувачів відповідно до цього Кодексу.
Частиною 4 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлено обов'язок підприємств, установ, організації та громадян відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2024 «Протокол». Все права защищены.