Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 28.07.2015 року у справі №5015/3297/12

Постанова ВГСУ від 28.07.2015 року у справі №5015/3297/12

27.02.2017
Автор:
Просмотров : 303

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 липня 2015 року Справа № 5015/3297/12 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів :

головуючого Овечкіна В.Е.,суддівЧернова Є.В., Цвігун В.Л.,за участю представників:позивача -Тодерян В.М.,відповідачів третіх осіб прокуратури-Гришко В.А., -не з'явились, -Коркішко В.М.,розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу старшого прокурора відділу організації представництва інтересів громадянина або держави в суді та при виконанні судових рішень військової прокуратури Західного регіону Українина постановуЛьвівського апеляційного господарського суду від 26.05.2015у справі№5015/3297/12за позовомпершого заступника військового прокурора Західного регіону України в інтересах держави в особі Міністерства оборони Українидо (треті особи1. ДП Міністерства оборони України "Західвійськбуд", 2. ПП "Автотехнобудсервіс" - 1.РВ ФДМ України у Львівській області; 2.Центральне спеціалізоване будівельне управління Міністерства оборони України; 3.КП Львівської обласної ради "Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки"; 4.Департамент капітального будівництва Міністерства оборони України; 5.Адміністративний департамент Міністерства оборони України)про визнання недійсним договору купівлі-продажу нерухомого майна від 23.07.2003 №16встановив:

Рішенням господарського суду Львівської області від 12.03.2015 (судді: Бортник О.Ю., Кидисюк Р.А., Матвіїв Р.І.), залишеним без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 26.05.2015 (судді: Хабіб М.І., Данко Л.С., Зварич О.В.), в позові відмовлено з підстав спливу позовної давності.

Рішення мотивоване тими обставинами, що прокурор та позивач могли довідатися про укладений договір та про відчуження майна без дозволу Міністерства оборони України ще у 2004 році та в 2008 році, оскільки начальник Центрального спеціалізованого будівельного управління Міністерства оборони України ще у 2004 році повідомляв військову прокуратуру про наявність бізнес-плану на 2003р., який вважався дозволом на реалізацію майна, вказаного в цьому бізнес-плані; відповідач-1 подав зазначеному Управлінню звітність про фінансового-господарську діяльність підприємства за 2003р., в якій вказано про вибуття основних засобів, що є предметом оспорюваного договору; в акті Територіального Західного КРУ Контрольно-ревізійного департаменту Міністерства оборони України від 09.06.2008р. також вказано про продаж майна - операторської будівлі автозаправної станції площею 16,3кв.м. та споруди мийки площею 3,2кв.м., розташованих по вул.Лесі Українки,45 у с.Малехів Жовківського району Львівської області.

Старший прокурор відділу організації представництва інтересів громадянина або держави в суді та при виконанні судових рішень військової прокуратури Західного регіону України в поданій касаційній скарзі просить рішення та постанову скасувати, справу передати на новий розгляд до суду першої інстанції, посилаючись на порушення та неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, а саме ст.267 ЦК України та ст.43 ГПК України. Зокрема, скаржник вказує на відсутність пропуску строку позовної давності Міністерством оборони України, оскільки останньому як у 2004р., так і в 2008р. не було відомо, що державне майно вибуло з володіння власника поза його волею. Заявник наголошує на безпідставності посилань судів на акт ревізії від 09.06.2008р. в обґрунтування обізнаності позивача з порушенням своїх прав, оскільки ревізорами не виявлено факт незаконності укладення оспорюваного договору. Також прокурор зазначає, що звітність підприємства про фінансово-господарську діяльністю за 2003р., подану відповідачем-1 на адресу Центрального спеціалізованого будівельного управління Міністерства оборони України, якому позивач делегував окремі повноваження з функціонального управління підприємствами квартирно-будівельного комплексу, не можна вважати належним доказом, так як третя особа-2 не є органом управління державним майном, закріпленим за відповідачем-1, а затверджений нею бізнес-план підприємства не є належним доказом надання згоди Міністерства оборони України на відчуження цього майна.

Колегія суддів, перевіривши фактичні обставини справи на предмет правильності застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, заслухавши пояснення присутніх у засіданні представників сторін та прокуратури, дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню, а оскаржувані рішення та постанова - скасуванню з передачею справи на новий розгляд до господарського суду Львівської області з наступних підстав.

Залишаючи без змін рішення суду першої інстанції про відмову в позові з підстав пропуску позовної давності, апеляційний господарський суд виходив з того, що:

Як встановлено судом першої інстанції з посиланням на норми Закону України "Про правовий режим майна у Збройних Силах України" та статут ДП Міністерства оборони України "Західвійськбуд", відповідач-1 не є військовою частиною, закладом, установою чи організацією Збройних Сил України (військовою частиною) в розумінні даного Закону, він є державним підприємством, створеним з метою виконання програми житлового і військового будівництва для Міністерства оборони України, структур Збройних Сил України і інших замовників. За відповідачем-1 було закріплене на праві повного господарського відання державне майно, органом управління щодо якого є Міністерство оборони України. За оспорюваним договором купівлі-продажу відповідач-1 продав державне майно, яке належало до основних засобів підприємства згідно з Положенням (стандарт) бухгалтерського обліку 7 "Основні засоби", затвердженим наказом Мінфіну України №92 від 27.04.2000р., зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18.05.2000р. за №288/4509.

На момент укладення договору порядок відчуження основних засобів, що є державною власністю, було врегульовано Положенням про порядок відчуження основних засобів, що є державною власністю, затвердженим наказом Фонду державного майна України №1477 від 30.07.1999р., зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.08.1999р. за №573/3866, пунктом 4 якого встановлено, що відчуження майна державного підприємства проводиться безпосередньо підприємством після отримання на це дозволу центрального або місцевого органу виконавчої влади, уповноваженого здійснювати функції управління державним майном (надалі - орган управління майном), за погодженням з Фондом державного майна України або його регіональними відділеннями, Фондом майна Автономної Республіки Крим.

З огляду на те, що за оспорюваним договором від 23.07.2003 було відчужене державне майно без дозволу органу управління майном (Міністерства оборони України) та без погодження Фонду державного майна України або його регіонального відділення, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про невідповідність договору вимогам закону і статуту відповідача-1, та, як наслідок, наявність підстав для визнання його недійсним.

Відхиляючи доводи прокурора та позивача щодо відсутності пропуску строку позовної давності з причин відчуження майна за оспорюваним договором відбулося без дозволу Міністерства оборони України, якому не було відомо про порушене право, суд апеляційної інстанції зазначив, що перебіг позовної давності щодо вимог про визнання правочинів недійсними обчислюється не з моменту вчинення правочину, а відповідно до ч.1 ст.261 ЦК України - від дня, коли особа довідалася або могла довідатись про порушення свого права або про особу, яка його порушила (постанова пленуму Верховного Суду України від 06.11.2009 №9 "Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними").

При цьому, у п.4.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України №10 від 29.05.2013 "Про деякі питання практики застосування позовної давності у вирішенні господарських спорів" роз'яснено, що у разі якщо у передбачених законом випадках з позовом до господарського суду звернувся прокурор, що не є позивачем, то позовна давність обчислюватиметься від дня, коли про порушення свого права або про особу, яка його порушила, довідався або мав довідатися саме позивач, а не прокурор. У таких випадках питання про визнання поважними причин пропущення позовної давності може порушуватися перед судом як прокурором, так і позивачем у справі.

З матеріалів справи вбачається, що на підставі наказу Міністра оборони України №212 від 14.07.1999р. начальнику Центрального спеціалізованого будівельного управління Міністерства оборони України делеговано повноваження щодо контролю за ефективністю використання та збереження державного майна, закріпленого за підприємствами квартирно-будівельного комплексу ЗСУ, в т.ч. за відповідачем-1, а саме: здійснення оперативного функціонального управління державним підприємством, яке створене на базі розформованих будівельних організацій і установ; проведення аналізу економічної доцільності та ефективності використання основних фондів підприємств та оборотних коштів; узагальнення та представлення в установленому порядку фінансової економічної звітності щодо результатів діяльності підприємств до відповідних управлінь центрального апарату Міністерства оборони України, здійснення контролю за своєчасним та правильним проведенням інвентаризації основних засобів тощо.

Матеріалами справи підтверджено, що про відчуження відповідачем-1 в 2003 році майна, яке є предметом договору купівлі-продажу №16 від 23.07.2003, було відомо в 2004р. Центральному спеціалізованому будівельному управлінню Міністерства оборони України, якому відповідач-1 подав в 2004р. фінансову звітність за 2003 рік, де було вказане майно, яке вибуло з володіння підприємства в 2003р., зокрема, споруда АЗС та будівля мийки, що є предметом оспорюваного договору.

Територіальному Західному КРУ Контрольно-ревізійного департаменту Міністерства оборони України також було відомо в 2008р. про відчуження цього майна, що підтверджується актом ревізії від 09.06.2008, згідно з яким встановлено, що на підставі бізнес-плану на 2003 рік у військовому містечку №371 с.Малехів Жовківського району Львівської області відчужено 7 об'єктів, в т.ч. операторську будівлю АЗС загальною площею 16,3кв.м. та споруду мийки загальною площею 3,2кв.м.

З огляду на ці обставини, суд першої інстанції дійшов висновку, що в 2004р. та в 2008р. позивач міг довідатися про відчуження відповідачем-1 державного майна за спірним договором купівлі-продажу №16 від 23.07.2003 та про порушення свого права.

Отже, позов, який подано до суду в серпні 2012р., заявлено після спливу позовної давності, і такі висновки суду першої інстанції не спростовані прокурором та позивачем.

Також апеляційна інстанція вказала, що ані прокурор, ані позивач не заявляли клопотань про визнання поважними причин пропущення позовної давності, а з матеріалів справи не вбачається та не подано доказів того, що строк позовної давності пропущений з поважних причин.

Проте, колегія не може погодитися з передчасними висновками судів попередніх інстанцій в частині застосування наслідків спливу позовної давності з огляду на таке.

Відповідно до приписів ст.11112 ГПК України вказівки, що містяться у постанові касаційної інстанції, є обов'язковими для суду першої інстанції під час нового розгляду справи.

Однак, судами попередніх інстанцій при новому розгляді справи не виконано в повному обсязі вміщені в постанові ВГСУ від 05.11.2013 обов'язкові вказівки касаційної інстанції щодо повного з'ясування обставин, які мають істотне значення, а саме не досліджено належним чином та не надано належної правової оцінки доводам прокуратури та позивача щодо поважності причин пропуску позовної давності.

Так, частинами 4 та 5 ст.267 ЦК України передбачено, що сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові. Якщо ж суд визнає поважними причини пропущення позовної давності, порушене право підлягає захисту.

Як роз'яснено в п.2.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 29.05.2013 №10 "Про деякі питання практики застосування позовної давності у вирішенні господарських спорів", за змістом ч.1 ст.261 ЦК України позовна давність застосовується лише за наявності порушення права особи. Отже, перш ніж застосовувати позовну давність, господарський суд повинен з'ясувати та зазначити в судовому рішенні, чи порушене право або охоронюваний законом інтерес позивача, за захистом якого той звернувся до суду. У разі коли такі право чи інтерес не порушені, суд відмовляє в позові з підстав його необґрунтованості. І лише якщо буде встановлено, що право або охоронюваний законом інтерес особи дійсно порушені, але позовна давність спливла і про це зроблено заяву іншою стороною у справі, суд відмовляє в позові у зв'язку зі спливом позовної давності - за відсутності наведених позивачем поважних причин її пропущення. Позовна давність не є інститутом процесуального права та не може бути відновлена (поновлена) в разі її спливу, але за приписом ч.5 ст.267 ЦК України позивач вправі отримати судовий захист у разі визнання поважними причин пропуску строку позовної давності. Питання щодо поважності цих причин, тобто наявності обставин, які з об'єктивних, незалежних від позивача підстав унеможливлювали або істотно утруднювали своєчасне подання позову, вирішується господарським судом у кожному конкретному випадку з урахуванням наявних фактичних даних про такі обставини. Закон не визначає, з чиєї ініціативи суд визнає причини пропущення позовної давності поважними. Як правило, це здійснюється за заявою (клопотанням) позивача з наведенням відповідних доводів і поданням належних та допустимих доказів. Відповідна ініціатива може виходити й від інших учасників судового процесу, зокрема, прокурора, який не є стороною у справі. Висновок про застосування позовної давності відображається у мотивувальній частині рішення господарського суду.

Отже, коли судом на підставі досліджених у судовому засіданні доказів буде встановлено, що право особи, про захист якого вона просить, порушене, а стороною у спорі до винесення рішення буде заявлено про застосування позовної давності, і буде встановлено, що строк позовної давності пропущено без поважних причин, суд на підставі статті 267 ЦК України ухвалює рішення про відмову в задоволенні позову за спливом позовної давності. У разі визнання судом причин пропущення позовної давності поважними, порушене право підлягає захисту.

При цьому, визначення початкового моменту перебігу позовної давності має важливе значення, оскільки від нього залежить і правильність обчислення позовної давності, і захист порушеного права.

За загальним правилом, перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила (частина 1 статті 261 ЦК України).

Згідно з частинами 1, 2, 4 статті 29 Господарського процесуального кодексу України (в редакції від 03.08.2010р., чинній на момент пред'явлення позову) прокурор бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, порушену за позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду для представництва інтересів громадянина або держави. У разі прийняття господарським судом позовної заяви, поданої прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. Прокурор, який бере участь у справі, несе обов'язки і користується правами сторони, крім права на укладення мирової угоди.