ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 березня 2017 року Справа № 903/620/16
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого - судді Малетича М.М.,
суддів: Самусенко С.С.,
Владимиренко С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Довіра та гарантія" на постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 13.01.2017 року у справі № 903/620/16 господарського суду Волинської області за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Довіра та гарантія" до Дочірнього підприємства "Волинська софтова компанія" Товариства з обмеженою відповідальністю Телерадіокомпанія "Біо-радіо", третя особа: ОСОБА_2, про звернення стягнення на предмет іпотеки,
за участю представників:
Позивача: Кузьменко О.В., дов. № 433 від 19.10.2016 року,
Відповідача: Максимович Т.О., дов. б/н від 27.03.2017 року,
Третьої особи: не з'явився.
В с т а н о в и в :
Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Довіра та гарантія" (далі - ТОВ "ФК "Довіра та гарантія", Позивач) звернулось до господарського суду Волинської області з позовом до Дочірнього підприємства "Волинська софтова компанія Товариства з обмеженою відповідальністю Телерадіокомпанії "Біо-Радіо" (далі - ДП "Волинська СК ТОВ Телерадіокомпанія "Біо-радіо", Відповідач) про звернення стягнення на предмет іпотеки - частину першого поверху нежитлового приміщення загальною площею 75,7 кв.м., а саме: приміщення з АДРЕСА_1, що належить ДП "Волинська СК ТОВ Телерадіокомпанія "Біо-радіо" на праві власності на підставі договору купівлі-продажу будівлі (споруди, приміщення) шляхом викупу, посвідченого 20.08.2007 року нотаріально за реєстровим № 2102, в рахунок погашення заборгованості ОСОБА_2 (за договором про надання споживчого кредиту № 11223963000 від 26.09.2007 року, укладеного з АТ "УкрСиббанк") перед ТОВ "ФК "Довіра та гарантія" в розмірі 1801261,76 грн., шляхом визнання права власності на зазначене майно за ТОВ "ФК "Довіра та гарантія", за вартістю визначеною на момент реєстрації на підставі оцінки предмета іпотеки суб'єктом оціночної діяльності.
Ухвалою господарського суду Волинської області від 01.09.2016 року до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача було залучено ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2, Третя особа).
Рішенням господарського суду Волинської області від 12.10.2016 року, позов ТОВ ФК "Довіра та гарантія" задоволено повністю.
Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 13.01.2017 року рішення господарського суду Волинської області від 12.10.2016 року скасовано та прийнято нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог ТОВ "ФК "Довіра та Гарантія" відмовлено в повному обсязі.
Не погоджуючись з постановою апеляційного суду, ТОВ "ФК "Довіра та гарантія", у поданій касаційній скарзі, посилаючись на порушення апеляційним судом норм матеріального та процесуального права, зокрема, ст.ст. 256, 257, 264, 267 Цивільного кодексу України, просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції у даній справі та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Заслухавши пояснення учасників судового процесу, вивчивши матеріали справи та обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Як було встановлено судами попередніх інстанцій та вбачається з матеріалів справи, 26.09.2007 року між АКБ "УкрСиббанк" (найменування змінено на АТ "УкрСиббанк", далі - Банк) та ОСОБА_2 (далі -Позичальник) було укладено договір про надання споживчого кредиту №11223963000 (далі - Кредитний договір № 11223963000), умовами якого передбачалось, зокрема (п. 1.1.), що Банк зобов'язується надати Позичальнику кредитні кошти в іноземній валюті у доларах США в сумі 88700 доларів США, що дорівнює еквіваленту 447935,00 грн. за курсом НБУ на день укладення договору, а Позичальник зобов'язується прийняти, належним чином використовувати і повернути Банку кредитні кошти та сплатити плату за кредит у порядку та на умовах, зазначених у даному договорі.
Згідно п. 1.3.1. Кредитного договору № 11223963000, за використання кредитних коштів процентна ставка встановлюється у розмірі 12,9% річних.
Пунктами 1.2.1., 1.3.4. Кредитного договору № 11223963000 визначалось, що надання кредиту здійснюється у термін з 26.09.2007 року по 26.09.2017 року. Строк сплати процентів встановлено з 01 по 10 число кожного місяця, наступного за тим, за який були нараховані Банком такі проценти.
В п. 2.1. Кредитного договору № 11223963000 передбачалось, що з метою забезпечення виконання зобов'язань Позичальника, Банком приймається застава нерухомості, а саме: нежитлова нерухомість, загальною площею 75,7 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Луцьк, вул. Стрілецька, 43, та є власністю ДП "Волинська СК ТОВ Телерадіокомпанія "Біо-радіо", та порука юридичної особи ДП "Волинська СК ТОВ Телерадіокомпанія "Біо-радіо".
Відповідно до п. 7.7 Кредитного договору № 11223963000, строк дії даного договору встановлюється з дати його укладення до повного повернення Банку всієї суми кредиту за договором та повного погашення плати за кредит і неустойки, у разі її нарахування.
Також, 26.09.2007 року між АКБ "УкрСиббанк" (далі - Кредитор) і ДП "Волинська СК ТОВ Телерадіокомпанія "Біо-Радіо" (далі - Поручитель) було укладено договір поруки № 11223963000/1 (далі - Договір поруки №11223963000/1), умовами якого (п.п. 1.1., 1.3., 1.4.) передбачалось, що Поручитель зобов'язується перед Кредитором відповідати за невиконання ОСОБА_2 (далі - Боржник) усіх його зобов'язань перед Кредитором, що виникли з Кредитного договору № 11223963000 (далі - Основний договір), в повному обсязі як існуючих в теперішній час, так і тих, що можуть виникнути в майбутньому. Поручитель відповідає перед Кредитором у тому ж обсязі, що і Боржник, за всіма зобов'язаннями останнього за Основним договором, включаючи повернення основної суми боргу, сплати процентів, комісій, відшкодування можливих збитків, сплату пені та інших штрафних санкцій, передбачених умовами Основного договору, відповідальність Поручителя і Боржника є солідарною.
Згідно п.п. 2.2. - 2.3. Договору поруки № 11223963000/1, у випадку невиконання Боржником своїх зобов'язань за Основним договором, Кредитор має право пред'явити свої вимоги безпосередньо до Поручителя, які є обов'язковими до виконання на 10-й робочий день з дати відправлення йому такої вимоги. Поручитель зобов'язаний виконати свої зобов'язання за Договором № 11223963000/1 на користь Кредитора в термін, визначений в пунктом 2.2. Договору № 11223963000/1, шляхом переказу/перерахування коштів у сумі заборгованості Боржника за Основним договором на рахунки, вказані Кредитором.
Відповідно до п. 3.1. Договору поруки № 11223963000/1 він набирає чинності з моменту його підписання обома сторонами та діє до повного припинення всіх зобов'язань та Боржника за Основним договором.
Крім того, 26.09.2007 року між АКБ "УкрСиббанк" (далі - Іпотекодержатель) і ДП "Волинська СК ТОВ Телерадіокомпанія "Біо-Радіо" (далі - Іпотекодавець) було укладено договір іпотеки, зареєстрований в реєстрі за № 3878 (далі - Договір іпотеки № 3878), умовами якого (п.п. 1.1. - 1.2.) передбачено, що Іпотекодавець передає Іпотекодержателю наступне нерухоме майно (далі - предмет іпотеки): частина 1 поверху нежитлового приміщення загальною площею 75,7 кв. м., а саме: приміщення з АДРЕСА_1, та належить Іпотекодавцю на праві власності на підставі договору купівлі-продажу будівлі (споруди, приміщення) шляхом викупу, посвідченого 20.08.2007 року нотаріально за реєстровим № 2102. Загальна площа предмету іпотеки становить 75,7 кв.м. Ринкова вартість предмету іпотеки, згідно звіту про оцінку, виконаного 27.08.2007 року, становить 597640,00 грн.
Згідно умов Договору іпотеки № 3878 (п.п. 4.1., 4.2.), Іпотекодержатель має право, зокрема, звернення стягнення на предмет іпотеки у разі порушення Іпотекодавцем будь-якого зобов'язання за цим договором або будь-якого зобов'язання, що забезпечено іпотекою за цим договором. Звернення стягнення здійснюється на підставі рішення суду, виконавчого напису нотаріуса, позасудового врегулювання у відповідності до умов цього договору та Закону України "Про іпотеку". Право визначення підстави та способу звернення стягнення належить Іпотекодержателю.
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Все права защищены.