ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 січня 2015 року Справа № 916/1791/13
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого:Полякова Б.М.,суддів:Коваленка В.М., Короткевича О.Є. (доповідач у справі),розглянувши матеріали касаційної скарги ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській областіна ухвалу Одеського апеляційного господарського суду від 18.08.2014 року у справі№ 916/1791/13за заявою боржникаТовариства з обмеженою відповідальністю "Мрія -2010"пробанкрутство,
Представники сторін в судове засідання не з'явилися.
ВСТАНОВИВ:
У липні 2013 року голова ліквідаційної комісії товариства з обмеженою відповідальністю "Мрія-2010" звернувся до Господарського суду Одеської області із заявою про порушення справи про банкрутство ТОВ "Мрія-2010" в порядку ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у зв'язку із неможливістю погашення кредиторської заборгованості на суму 386 400 грн. 00 коп. в процедурі самостійної ліквідації.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 10.07.2013р. заяву голови ліквідаційної комісії про порушення провадження у справі про банкрутство ТОВ "Мрія-2010" прийнято до розгляду.
Ухвалою місцевого суду від 18.07.2013р. за наслідками розгляду заяви голови ліквідаційної комісії боржника у підготовчому засіданні порушено провадження у справі про банкрутство ТОВ "Мрія-2010" та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Постановою Господарського суду Одеської області від 01.08.2013р. ТОВ "Мрія-2010" визнано банкрутом, відносно нього відкрита ліквідаційна процедура та призначено ліквідатора - Макарова О.В., якого зобов'язано провести дії відповідно до ст.ст. 41, 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", та після завершення усіх розрахунків із виявленими кредиторами надати до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс на затвердження.
В газеті "Урядовий кур'єр" від 16.08.2013 р. за № 148 опубліковано оголошення про визнання ТОВ "Мрія-2010" банкрутом та відкриття відносно нього ліквідаційної процедури.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 21.01.2014р. (суддя Зеленов Г.М.) затверджено звіт ліквідатора по справі № 916/1791/13 про визнання ТОВ "Мрія-2010" банкрутом, затверджено ліквідаційний баланс боржника припинено ліквідаційну процедуру ТОВ "Мрія-2010", провадження у справі № 916/1791/13 припинено, тощо. Ухвала суду мотивована тим, що розглянувши наданий ліквідатором звіт та ліквідаційний баланс банкрута, суд дійшов до висновку, що підприємство підлягає ліквідації, а кредиторські вимоги слід вважати погашеними, оскільки майна банкрута не виявлено.
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 18 серпня 2014 року (судді: Аленін О.Ю. - головуючий, Сидоренко М.В., Таран С.В.) апеляційне провадження за апеляційною скаргою ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області на ухвалу Господарського суду Одеської області від 21 січня 2014 року припинено.
Не погоджуючись з прийнятою у справі ухвалою суду апеляційної інстанції, скаржник Державна податкова інспекція у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області звернулася до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, якою просить скасувати ухвалу Одеського апеляційного господарського суду від 18 серпня 2014 року у справі № 916/1791/13. Доводи касаційної скарги зводяться до порушення судом норм матеріального та процесуального права, зокрема, ст.ст. 33, 34, 87, 104 Господарського процесуального кодексу України, ст. 78 Податкового Кодексу України.
Обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши наявні матеріали справи, проаналізувавши застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Статтею 55 Конституції України кожному гарантується право на судовий захист, апеляційне та касаційне оскарження.
Пункт 8 частини 3 статті 129 Конституції України встановлює серед основних засад судочинства, зокрема, забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішення суду, крім випадків, встановлених законом.
Вказана конституційна норма конкретизована законодавцем в ст. 14 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", згідно з якою учасники судового процесу та інші особи у випадках і порядку, встановлених процесуальним законом, мають право на апеляційне та касаційне оскарження судового рішення.
Отже, реалізація конституційного права на апеляційне та касаційне оскарження судового рішення названим Законом ставиться в залежність від положень процесуального закону.
Таким чином, Господарський процесуальний кодекс України повинен містити імперативні норми про те, в яких випадках особа має право оскаржити рішення суду в апеляційному чи касаційному порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 91 ГПК України сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили.
Між тим, згідно з ч. 6 ст. 106 ГПК України апеляційні скарги на ухвали місцевого господарського суду можуть подавати сторони та інші учасники судового процесу, зазначені у цьому Кодексі та Законі про банкрутство.
Враховуючи те, що у справах про банкрутство, окрім судових рішень у формі ухвал, в одному випадку, у разі визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, виноситься постанова, оскарження такої постанови відбувається з урахуванням особливостей, передбачених Законом про банкрутство.
В силу особливостей справи про банкрутство (ст. 41 ГПК України), коло осіб, які мають право оскаржити судові рішення у справі про банкрутство, діючим законодавством звужено до учасників такої справи задля попередження необґрунтованого втручання інших осіб, які не є учасниками справи, у хід процедури банкрутства.
У відповідності до абз. 16 ст. 1 Закону про банкрутство учасниками провадження у справі про банкрутство визнано таких осіб: сторони (конкурсні кредитори та боржник), забезпечені кредитори, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор), власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, державний орган з питань банкрутства, Фонд державного майна України, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) суб'єкта підприємницької діяльності - боржника, а також у випадках, передбачених цим Законом, інші особи, які беруть участь у провадженні у справі про банкрутство.
При цьому, колегія суддів бере до уваги, що вказаний вище перелік учасників провадження у справі про банкрутство не є вичерпним, оскільки до учасників справи про банкрутство названа стаття відносить також інших осіб, які у випадках, передбачених Законом про банкрутство, беруть участь у провадженні у справі про банкрутство.
Однак, інші випадки участі органу державної податкової служби у справі про банкрутство платника податків Законом про банкрутство не передбачені. Таким чином, орган державної податкової служби не віднесений чинним законодавством до інших, окрім кредиторів, учасників справи про банкрутство.
Необхідно зазначити, що особа, яка має грошові вимоги до боржника, набуває статусу учасника провадження у справі про банкрутство, а саме кредитора, лише після заявлення у встановленому порядку грошових вимог до боржника. Тільки після цього така особа має процесуальне право на оскарження процесуальних документів у справі про банкрутство.
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Все права защищены.