Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 26.07.2017 року у справі №916/3700/16

Постанова ВГСУ від 26.07.2017 року у справі №916/3700/16

01.08.2017
Автор:
Просмотров : 285

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 липня 2017 року Справа № 916/3700/16

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Вовк І.В. (головуючий, доповідач),

Бондар С.В.,

Студенець В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія Дорсервіс" на постанову Одеського апеляційного господарського суду від 04.04.2017 року у справі № 916/3700/16 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія Дорсервіс" до товариства з обмеженою відповідальністю "ОЛСІДЗ БЛЕК СІ", третя особа: публічне акціонерне товариство "Українська залізниця" про зобов'язання відновити пошкоджене майно та передати його орендодавцю,

В С Т А Н О В И В:

У грудні 2016 року позивач звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою (з урахуванням уточнення позовних вимог) до відповідача про зобов'язання:

- відновити за власний рахунок становище пошкодженого майна, що належить на праві власності ТОВ "Будівельна компанія Дорсервіс" - ділянку (частину) залізничної гілки довжиною 280 метрів від тупикового упору та стрілку № 106 в районі станції Берегова Лиманського району Одеської області до стану, який існував на момент отримання майна згідно з Актом приймання-передачі від 02.01.2015 року, шляхом демонтажу за рахунок відповідача стрілочного переводу №14 на під'їзному шляху та відновлення тупикового упору на шляху №1;

- передати позивачу ділянку (частину) залізничної гілки довжиною 280 метрів від тупикового упору та стрілку № 106 в районі станції Берегова Лиманського району Одеської області у стані, який існував на момент отримання майна згідно Акту приймання-передачі від 02.01.2015 року, а саме з демонтованим стрілочним переводом № 14 на під'їзному шляху та відновленим тупиковим упором на шляху № 1.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем зобов'язання, встановленого умовами укладеного між сторонами договору оренди від 02.01.2015 року № 9 із збереження орендованого майна від псування та пошкодження, що полягає у протиправній реконструкції цього майна.

У березні 2017 року відповідач звернувся до господарського суду Одеської області з клопотання про зупинення провадження у справі № 916/3700/16 до вирішення господарської справи № 916/556/17 за позовом ТОВ "ОЛСІДЗ БЛЕК СІ" до ТОВ "Будівельна компанія Дорсервіс", за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Державного реєстратора прав на нерухоме майно Лимарської районної державної адміністрації Одеської області Гриба М.П., про визнання права власності на майно, визнання незаконним та скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.

Зазначене клопотання обгрунтовано тим, що у іншій справі вирішується питання права власності на новозбудовані під'їзні колії за товариством з обмеженою відповідальністю "ОЛСІДЗ БЛЕК СІ".

Ухвалою господарського суду Одеської області від 07.03.2017 року (суддя Смелянець Г.Є.) провадження у даній справі зупинено до вирішення пов'язаної з нею справою № 916/556/17.

Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 04.04.2017 року (судді Лавриненко Л.В., Філінюк І.Г., Лашин В.В.) зазначену ухвалу господарського суду першої інстанції залишено без змін.

У касаційній скарзі позивач вважає, що судами попередніх інстанцій порушено норми процесуального права, і тому просить прийняті ними ухвалу та постанову скасувати, а справу передати на розгляд до суду першої інстанції.

У відзиві на касаційну скаргу відповідач вважає, що судові ухвала та постанова є законними та просить залишити їх без змін, а касаційну скаргу - без задоволення.

Відзив на касаційну скаргу від третьої особи до суду не надходив.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 19.07.2017 року продовжено строк розгляду касаційної скарги на 15 днів та її розгляд відкладено на 26.07.2017 року.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши доводи касаційної скарги та відзиву на неї, перевіривши матеріали справи та оскаржені в ній судові ухвалу та постанову, суд касаційної інстанції вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Суди попередніх інстанцій зупиняючи провадження у справі виходили з того, що розгляд справи № 916/3700/16 про демонтаж майна є неможливим до розгляду господарським судом Одеської області справи № 916/556/17, оскільки у справі № 916/556/17 встановлюються обставини, що можуть вплинути на подання та оцінку доказів у даній справі, зокрема, обставини законності державної реєстрації права власності на майно, щодо якого заявлені вимоги ТОВ "Будівельна компанія Дорсервіс". До того ж, за висновком апеляційного господарського суду, вирішення по суті спору в межах даної справи без врахування результатів розгляду справи № 916/559/17 (в межах цієї справи встановлюватиметься, зокрема, чи відбулось в результаті проведеної реконструкції створення нової речі) призведе до порушення прав відповідача, оскільки задоволення позовних вимог ТОВ "Будівельна компанія Дорсервіс" передбачає знищення речі, яка була створена внаслідок реконструкції.

Відповідно до частини першої статті 79 ГПК України господарський суд зупиняє провадження у справі в разі, зокрема, неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом.

Згідно зі ст. 79 ГПК України господарський суд зупиняє провадження у справі, зокрема, в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом. При цьому, пов'язаною з даною справою є така інша справа, у якій інший суд встановлює обставини, що впливають чи можуть вплинути на подання і оцінку доказів у даній справі; в тому числі йдеться про факти, які мають преюдиціальне значення (частини третя - четверта статті 35 ГПК України).

Під неможливістю розгляду даної справи слід розуміти неможливість для даного господарського суду самостійно встановити обставини, які встановлюються іншим судом в іншій справі.

Іншим судом, про який йдеться у частині першій статті 79 ГПК України, є будь-який орган, що входить до складу судової системи України згідно з ст. 3 та ч. 2 ст. 17 Закону України "Про судоустрій і статус суддів"; іншим судом може вважатися й інший склад суду (одноособовий чи колегіальний) в тому ж самому судовому органі, в якому працює суддя (судді), що вирішує (вирішують) питання про зупинення провадження у справі.

Отже, для вирішення питання про зупинення провадження у справі господарський суд у кожному конкретному випадку зобов'язаний з'ясовувати: 1) як пов'язана справа, яка розглядається господарським судом, зі справою, що розглядається іншим судом; 2) чим обумовлюється неможливість розгляду справи.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст