Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 26.07.2016 року у справі №910/8326/15-г

Постанова ВГСУ від 26.07.2016 року у справі №910/8326/15-г

10.02.2017
Автор:
Просмотров : 172

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 липня 2016 року Справа № 910/8326/15-г

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Дроботової Т.Б. - головуючого Алєєвої І.В. Рогач Л.І. за участю представників:позивача не з'явилися (про час і місце судового засідання повідомлено належно)відповідачаОнищенко І.П. - довіреність від 01.06.2016 рокурозглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Державного підприємства "Ровенькиантрацит"на постановувід 16.09.2015 року Київського апеляційного господарського суду у справі№910/8326/15-г господарського суду м. Києва за позовом Державного підприємства "Ровенькиантрацит"до Дочірнього підприємства "Газ України " Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" простягнення 72 939,60 грн.

В С Т А Н О В И В :

У квітні 2015 року ДП "Ровенькиантрацит" звернулось до господарського суду м. Києва з позовом до Дочірнього підприємства "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" про стягнення основного боргу у розмірі 72 939,60 грн. на підставі частини 2 статті 693 Цивільного кодексу України та статті 193 Господарського кодексу України.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказував, що у серпні - вересні 2011 року останній здійснив переплату за газ на загальну суму 72 939,60 грн., що підтверджується актом звіряння розрахунків підписаним між сторонами.

Крім того, разом з позовною заявою позивач надав клопотання в якому просив поновити строк позовної давності для розгляду даної позовної заяви, посилаючись на те, що у зв'язку з тим, що з квітня 2014 року на території Луганської та Донецької області проводиться антитерористична операція, позивач не мав можливості у відповідний термін подавати або направляти на адресу суду позовні заяви та сплачувати судовий збір.

05 травня 2015 року відповідач надав на адресу господарського суду міста Києва заяву про застосування позовної давності до вимог про стягнення 72 939, 60 грн. попередньої оплати та відмову у задоволенні позовних вимог.

На думку відповідача, перебіг позовної давності щодо заявлених вимог розпочався з 01.11.2011 року та закінчився 01.11.2014 року. Проте, позивач звернувся до суду із даною позовною заявою лише у квітні 2015 року, тобто поза межами строку позовної давності.

Рішенням господарського суду міста Києва від 09.06.2015 року (суддя І.І. Борисенко) у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю, у зв'язку зі спливом позовної давності на підставі приписів статті 267 Цивільного кодексу України та на підставі встановлених обставин справи щодо обґрунтованості позовних вимог.

За апеляційною скаргою Державного підприємства "Ровенькиантрацит" Київський апеляційний господарський суд (судді: В.І. Рябуха, Л.М. Ропій, Н.Ф. Калатай) переглянувши рішення господарського суду міста Києва від 09.06.2015 р. в апеляційному порядку, постановою від 16.09.2015 р. залишив його без змін з тих же підстав.

ДП "Ровенькиантрацит" подало до Вищого господарського суду України касаційну скаргу, в якій просить постанову Київського апеляційного господарського суду від 16.09.2015 року та рішення господарського суду міста Києва від 09.06.2015 року скасувати повністю та прийняти нове рішення про задоволення позову у повному обсязі, обґрунтовуючи доводи касаційної скарги порушенням судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, зокрема, статей 256, 257, 267 Цивільного кодексу України.

У відзиві на касаційну скаргу ДП "Газ України " Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" просило касаційну скаргу залишити без задоволення, з підстав викладених у відзиві.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, пояснення присутнього у судовому засіданні представника відповідача, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

За приписами статті 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Відповідно до частини 1 статті 693 Цивільного кодексу України якщо договором встановлений обов'язок покупця частково або повністю оплатити товар до його передання продавцем (попередня оплата), покупець повинен здійснити оплату в строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо такий строк не встановлений договором, - у строк, визначений відповідно до статті 530 цього Кодексу.

Заявлений позов стосується повернення здійсненої позивачем попередньої оплати товару через часткове невиконання відповідачем своїх зобов'язань, у зв'язку з чим до спірних правовідносин сторін слід застосовувати положення статті 693 Цивільного кодексу України, яка регулює попередню оплату товару та порядок її повернення у разі порушення контрагентом своїх зобов'язань.

Частина 2 статті 693 Цивільного кодексу України визначає, якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами першої та апеляційної інстанції, 20.12.2010 року між Дочірньою компанією «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» (постачальник) та Державним підприємством «Ровенькиантрацит» (покупець) було укладено договір про закупівлю природного газу за державні кошти №06/10-2557/БО-20, за умовами якого постачальник зобов'язався поставити покупцеві імпортований природний газ, а покупець зобов'язався прийняти і оплатити в обсязі, зазначеному у пункті 1.2 цього договору.

Газ, що постачається за цим договором, використовується покупцем виключно для вироблення теплової енергії для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів, а також інших суб'єктів господарювання. Використання газу покупцем для інших потреб не є предметом цього договору.

Відповідно до пункту 3.1 договору ціна за 1000 куб.м. природного газу становить 2 187,20 грн без урахування податку на додану вартість, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ, тарифів на транспортування, розподіл і постачання природного газу, крім того: збір у вигляді надбавки до затвердженого тарифу на природний газ - 2%, податок на додану вартість за ставкою 20%.

Крім того, тариф на транспортування природного газу магістральними та розподільними трубопроводами - 234,00 грн, крім того ПДВ - 20%.

До сплати за 1000 куб.м. природного газу належить 2 464,94 грн, крім того ПДВ - 20%, всього з ПДВ - 2 957,93 грн.

Згідно з пунктом 4.1 договору розрахунки проводяться шляхом поетапної оплати у такому порядку:

- перша оплата в розмірі 34% від вартості запланованих місячних обсягів постачання газу проводиться не пізніше 10 числа місяця поставки;

- подальші оплати проводяться плановими платежами по 33% від вартості запланованих місячних обсягів постачання газу до 20 та 30 (31) числа місяця поставки.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст