Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 25.11.2014 року у справі №5015/5589/11

Постанова ВГСУ від 25.11.2014 року у справі №5015/5589/11

27.02.2017
Автор:
Просмотров : 345

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2014 року Справа № 5015/5589/11

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Т. Дроботової - головуючого Г. Мачульського Л. Рогач за участю представників: прокуратуриКлюге Л.М. - прокурор відділу Генеральної прокуратури УкраїнипозивачівШумелда Р.Р. - довіреність від 24.11.2014 р.; Могінська Т.А. - довіреність від 24.11.2014 р.; Шейхет Мейлах - директор представництвавідповідача не з'явилися (про час і місце судового засідання повідомлено належно)третіх осібКравчук А.С. - довіреність від 24.10.2014 р.; Сухенко С.В. - довіреність 28.02.2014 р; Мнацаканян С.А. - довіреність від 06.11.2014 р.; Смосюк С.М. - довіреність від 31.12.2013 р. розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційні скарги Львівської міської ради на постановувід 01.10.2014 р. Львівського апеляційного господарського суду у справі№ 5015/5589/11 господарського суду Львівської області за позовом1. Об'єднання Комітетів для Євреїв Колишнього Радянського Союзу; 2. Представництва Американського Об'єднання Комітетів для Євреїв Бувшого Радянського Союзу; 3. Єврейської релігійної громади "Турей Загав" ("Золота Роза")до Львівської міської радитреті особи1. Кабінет Міністрів України; 2. Міністерство культури України; 3. Львівська обласна рада; 4. Управління охорони культурної спадщини Львівської обласної державної адміністрації; 5. Товариство з обмеженою відповідальністю "Українські Інвестиційні Системи"; 6. Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради; 7. Головне управління Держземагенства у Львівській областіза участі Прокурора Львівської областіпровизнання недійсними рішень Львівської міської ради Ухвалою Вищого господарського суду України від 14.11.2014 р. у складі колегії суддів: Дроботової Т.Б. - головуючого, суддів: Волковицької Н.О., Рогач Л.І. касаційна скарга Львівської міської ради на постанову Львівського апеляційного господарського суду від 01.10.2014 р. у даній справі прийнята до розгляду та призначена на 25.11.2014 р.

Розпорядженням Секретаря другої судової палати Вищого господарського суду України № 03-05/3070 від 24.11.2014 р., у зв'язку із відрядженням судді Волковицької Н.О., для розгляду касаційної скарги Рівненської міської ради у даній справі, сформовано колегію суддів у складі: суддів: Дроботової Т.Б. - головуючого (доповідача), суддів: Мачульського Г.М., Рогач Л.І., про що повідомлено присутніх у судовому засіданні прокурора та представників сторін. Відводів складу суду не заявлено.

В С Т А Н О В И В :

Об'єднання Комітетів для Євреїв Колишнього Радянського Союзу, Представництво Американського Об'єднання Комітетів для Євреїв Бувшого Радянського Союзу та Єврейська релігійна громада "Турей Загав" ("Золота Роза") звернулись до господарського суду з позовом до Львівської міської ради, за участю третіх осіб - Кабінету Міністрів України, Міністерства культури України, Львівської обласної ради, Управління охорони культурної спадщини Львівської обласної держадміністрації та ТОВ "Українські Інвестиційні Системи" про визнання недійсними рішень Львівської міської ради, а саме:

- ухвали Львівської міської ради 14 сесії 4-го скликання від 14.04.2005 р. № 2241 "Про визначення переліку земельних ділянок, призначених для продажу на земельних аукціонах" в частині включення до переліку земельної ділянки та погодження її місця розташування, а також надання дозволу управлінню природних ресурсів та регулювання земельних відносин на виготовлення проекту відведення земельної ділянки за адресою: м. Львів, вул. Федорова, 28, площею 0,0511 га;

- ухвали Львівської міської ради 5 сесії 5 скликання від 24.05.2007 р. № 885, якою внесено зміни у попередню ухвалу та збільшено площу земельної ділянки, яка підлягає відчуженню на вул. Федорова, 28 у м. Львові до 0,0900 га та доповнено перелік із включенням земельної ділянки по вул. Федорова, 23, площею 0,0700 га;

- ухвали Львівської міської ради 6 сесії 5 скликання від 05.07.2007 р. № 1003 "Про продаж шляхом аукціону права оренди земельної ділянки та об'єкта комунальної власності на вул. Федорова, 23/28 у м. Львові" в частині надання дозволу на продаж шляхом аукціону права оренди для будівництва готелю з об'єктами інфраструктури: земельних ділянок площею 0,0900 га, на вул. Федорова, 28 та площею 0,0661 на вул. Федорова, 23 та затвердження ціни продажу права оренди; укладення з переможцем договору купівлі-продажу земельних ділянок.

Позовні вимоги, з посиланням на приписи статей 53, 54, 93, 116, 123, 124, 136, 149-152 Земельного кодексу України, статті 32, 34 Закону України "Про охорону культурної спадщини", норми Законів України "Про державну експертизу землевпорядної документації", "Про основи містобудування", "Про планування і забудову територій" "Про місцеве самоврядування в Україні", а також положення Угоди, укладеної між Урядом України та Урядом США 04.03.1994 року "Про охорону культурної спадщини", Конвенції про охорону архітектурної спадщини Європи, ратифікованої Закону України від 20.09.2006 р., обґрунтовані тим, що постановою Ради Міністрів УРСР від 12.06.1975 р. № 297 було створено Державний історико - архітектурний заповідник в межах давньоруської та середньовічної частини м. Львова, який підпорядковано облвиконкому, а у 1998 році Ансамбль історичного центру м. Львова внесено в список об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО та присвоєно № 865.

Проте, Львівська міська рада розпорядилась земельними ділянками які, відповідно до містобудівних та історико - містобудівних обґрунтувань, наукових та архівних документів, розташовані в історичному середмісті, в межах ансамблю історичного центру м. Львова, який включено в список об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО, шляхом прийняття оскаржуваних рішень - ухвал № 2241 від 14.04.2005 р. № 885 від 24.05.2007 р. та № 1003 від 05.07.2007 р., при цьому, вийшовши за межі наданих їй законом повноважень здійснивши розпорядження землями історико - культурного призначення, рішення щодо розпорядження якими відноситься до виключної компетенції Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України.

Позивачі, посилаючись на норми Законів України "Про національні меншини в Україні" та "Про свободу совісті та релігійні організації", також вказували на порушення їх прав, як представників національних меншин в Україні та релігійних організацій, на вільний доступ до культових місць богослужінь, використання їх за цільовим призначенням та здійснення культових обрядів, оскільки на спірних земельних ділянках розташована синагога.

У відзиві на позовну заяву Львівська міська рада, заперечуючи проти її задоволення, зазначала про недоведеність позивачами порушення їх прав, а також просила суд, на підставі пункту 3 статті 267 Цивільного кодексу України, застосувати позовну давність і відповідно до пункту 4 вказаної норми відмовити у задоволенні позовних вимог (том 6 а.с. 12-13).

ТОВ "Українські інвестиційні системи" також посилалось на те, що позивачами не доведено порушення їх прав та інтересів, за захистом яких вони звернулися до суду.

Кабінет Міністрів України у поясненнях на позовну заяву зазначав, що оскаржувані ухвали Львівською міською радою прийняті з порушенням визначених законом повноважень, вимог земельного законодавства. Що в результаті призвело до порушення зобов'язань взятих на себе державою Україна перед світовою спільнотою, закріплених у міжнародних угодах, деклараціях та інших міжнародних документах, ратифікованих Україною у встановленому законом порядку, а тому підлягають визнання недійсними у судовому порядку.

При цьому, як зазначав Кабінет Міністрів України земельні ділянки є складовою частиною території ансамблю історичного центру м. Львова включеного до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, тобто в силу статті 53 Земельного кодексу України віднесені до земель історико - культурного призначення, повноваження щодо розпорядження якими належить Кабінету Міністрів України, тобто, міська рада розпорядившись земельними ділянками історико - культурного призначення вийшла за межі своїх повноважень.

Крім того, у поясненнях Кабінет Міністрів України вказував, що вихідні дані та документи на будівництво готелю на вул. Федорова у м. Львові були предметом дослідження архітекторів, геологів, гідрогеологів, археологів, тощо, згідно висновків яких подані документи, рішення виконкому міської ради, проектні рішення та передпроектні пропозиції не відповідають вимогам міжнародного пам'ятко - охоронного законодавства, ратифікованого Україною, а проект регенерації кварталів, в тому числі документи, які б засвідчували його розгляд та погодження у порядку, встановленому пам'ятко - охоронним законодавством взагалі відсутні.

Рішенням господарського суду Львівської області від 16.07.2012 р., залишеним без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 13.05.2013 р., у задоволені позову відмовлено, з посиланням на те, що спірні земельні ділянки, відчужені згідно з оспорюваними ухвалами Львівської міської ради, знаходяться в межах Державного історико-архітектурного заповідника в м. Львові, створеного згідно Постанови Ради Міністрів Української РСР № 297 від 12.06.1975 р., встановивши при цьому, що на час прийняття міською радою оскаржуваних ухвал, заповідник не мав статусу юридичної особи, за якою закріплене на праві оперативного управління майном та надані у постійне користування земельні ділянки і зареєстрований вказаний Заповідник тільки у 2010 році.

Крім того, судом першої інстанції, висновок якого підтриманий судом апеляційної інстанції, зроблено висновок про пропуск позивачами строку позовної давності, що в силу частини 4 статті 267 Цивільного кодексу України є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог.

Постановою Вищого господарського суду України від 30.07.2013 р. рішення та постанова у даній справі скасовані, а справа направлена на новий розгляд до суду першої інстанції.

Під час нового розгляду справи, рішенням господарського суду Львівської області від 24.01.2014 р. (Яворський Б.І., Король М.Р., Синчук М.М.) у задоволенні позову відмовлено.

Мотивуючи рішення суд першої інстанції дійшов висновку щодо недоведеності та необґрунтованості позовних вимог, зазначивши про прийняття Львівською міською радою спірних рішень в межах наданих законом повноважень, а також вказавши на недоведеність позивачами порушення їх прав та інтересів.

За апеляційними скаргами позивачів у даній справі Львівський апеляційний господарський суд (судді: Бойко С.М., Желік М.Б., Марко Р.І.), переглянувши рішення господарського суду Львівської області від 24.01.2014 р. в апеляційному порядку, постановою від 01.10.2014 р. скасував його, прийняв нове рішення, позовні вимоги Об'єднання комітетів для Євреїв Колишнього Радянського Союзу та Представництва Американського об'єднання Комітетів для Євреїв Бувшого Радянського Союзу о задовольнив частково, а саме:

- визнав недійсними ухвалу Львівської міської ради від 14.04.2005 р. № 2241 "Про визначення переліку земельних ділянок, призначених для продажу на земельних аукціонах" в частині включення до переліку земельної ділянки та погодження її місця розташування, а також надання дозволу управлінню природних ресурсів та регулювання земельних відносин на виготовлення проекту відведення земельної ділянки за адресою: м. Львів, вул. Федорова, 28, площею 0,0511 га;

- ухвалу Львівської міської ради від 24.05.2007 р. № 885, якою внесено зміни у попередню ухвалу та збільшено площу земельної ділянки, яка підлягає відчуженню на вул. Федорова, 28 у м. Львові до 0,0900 га та доповнено перелік із включенням земельної ділянки по вул. Федорова, 23, площею 0,0700 га;

- ухвалу Львівської міської ради від 05.07.2007 р. № 1003 "Про продаж шляхом аукціону права оренди земельної ділянки та об'єкта комунальної власності на вул. Федорова, 23/28 у м. Львові" в частині надання дозволу на продаж шляхом аукціону права оренди для будівництва готелю з об'єктами інфраструктури: земельних ділянок площею 0,0900 га, на вул. Федорова, 28 та площею 0,0661 на вул. Федорова, 23 та затвердження ціни продажу права оренди; укладення з переможцем договору купівлі-продажу земельних ділянок.

У задоволенні позовних вимогах Єврейської релігійної громади "Турей Загав" ("Золота Роза") відмовлено.