Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 25.03.2014 року у справі №910/12854/13

Постанова ВГСУ від 25.03.2014 року у справі №910/12854/13

27.02.2017
Автор:
Просмотров : 196

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 березня 2014 року Справа № 910/12854/13

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Т. Б. Дроботової - головуючого, Н.О. Волковицької, Л.І. Рогачза участю представників: позивачаКоцупатрій О.М., дов. від 08.01.2014р.відповідача не з'явились (про час та місце судового засідання повідомлені належним чином)третьої особиПарахомчук Р.І., дов. від 05.08.2013р.розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Державного сільськогосподарського підприємства "Головний селекційний центр України"на постановуКиївського апеляційного господарського суду від 24.12.2013 року у справі№ 910/12854/13 Господарського суду міста Києваза позовомДержавного сільськогосподарського підприємства "Головний селекційний центр України"до Міжнародної універсальної товарно-сировинної біржі "Епсілон"третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачаПриватно-орендна агрофірма "Україна"провизнання недійсними результатів торгів

ВСТАНОВИВ:

05.07.2013 року Державне сільськогосподарське підприємство "Головний селекційний центр України" звернулося до господарського суду з позовом про визнання недійсними результатів прилюдних торгів (аукціону) з реалізації майна - 88 корів голштинської породи за ціною 680209,20 грн. Приватно-орендній агрофірмі "Україна", що відбулися 15.10.2010 року та зафіксовані у формі протоколу № 1 від 15.10.2010 року. Позивач, посилаючись на приписи статей 203, 215, 227 Цивільного кодексу України, зазначив на проведення процедури реалізації майна - об'єкта державної власності - з порушенням вимог пунктів 6, 10, 15, 21, 22, 23 Порядку відчуження об'єктів державної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.2007 року № 803 (у відповідній редакції), а саме: у наказі про надання згоди на продаж не вказано ідентифікаційних ознак майна, що відчужується, повторний аукціон проведено з порушенням встановленого шестимісячного строку, висновок про вартість майна, що відчужується, погоджено з порушенням підпунктів 1, 4 пункту 8 Методики оцінки майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2003 року № 1891, не додержано конкурентних засад визначення особи, що проводила спірний аукціон, продаж майна відбувся за ціною, нижчою, ніж встановлено у висновку про вартість майна, відсутні докази додержання вимог законодавства щодо підготовки аукціону, розміщення інформації про майно, що підлягало відчуженню, порушено принцип змагальності, що вплинуло на потенційну можливість продажу майна за найвигіднішою для позивача ціною та спричинило заниження ціни продажу майна.

Відповідач відхилив позов у повному обсязі, вказавши, що позивачем обрано неналежний спосіб захисту порушеного права, не передбачений чинним законодавством, не скориставшись спеціальною процедурою вирішення спору для учасників торгів за статтею 3 Закону України "Про товарну біржу"; оцінка майна, підготовка та процедура проведення його відчуження здійснювались у відповідності до приписів чинного законодавства; відсутні підстави для визнання недійсним спірного правочину з наведених у позовній заяві мотивів.

У матеріалах справи (т.2, а.с.1-5) знаходиться клопотання позивача про збільшення розміру позовних вимог, яким позивач просить визнати нікчемним договір купівлі-продажу за реєстровим № 1 від 15.10.2010 року, відповідно до умов якого Приватно-орендна агрофірма "Україна" придбала у Державного сільськогосподарського підприємства "Головний селекційний центр України" на Міжнародній універсальній товарно-сировинній біржі "Епсілон" згідно з Правилами біржової торгівлі та Протоколу проведення аукціону № 1 від 15.10.2010 року 88 корів голштинської породи (канадської селекції) та застосувати з ініціативи суду наслідки нікчемності правочину з вилученням у Приватно-орендної агрофірми "Україна" та переданням позивачу реалізованого за правочином майна.

За змістом протоколу судового засідання від 12.08.2013 року (т.2, а.с.10) судом у задоволенні заяви про збільшення позовних вимог відмовлено.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 28.10.2013 року (суддя Цюкало Ю.В.) у позові відмовлено повністю.

Додатковим рішенням Господарського суду міста Києва від 14.11.2013 року з позивача стягнуто на користь Державного бюджету України грошові кошти: витрати по сплаті судового збору за заявлені вимоги про визнання нікчемним договору купівлі-продажу за реєстровим № 1 від 15.10.2010 року в розмірі 1147 грн. Ухвалою Господарського суду міста Києва від 18.11.2013 року роз'яснено рішення Господарського суду міста Києва від 28.10.2013 року таким чином, що згідно з резолютивною частиною вказаного рішення у задоволенні позовних вимог про визнання результатів торгів з реалізації майна, що відбулися 15.10.2010 року та оформлені протоколом № 1 від 15.10.2010 року недійсними та визнання нікчемним договору купівлі-продажу за реєстровим номером 1 від 15.10.2010 року відмовити повністю.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 24.12.2013 року (судді: Михальська Ю.Б. - головуючий, Отрюх Б.В., Тищенко А.І.) рішення місцевого господарського суду залишено без змін, як таке, що відповідає фактичним обставинам справи та вимогам чинного законодавства.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 24.12.2013 року (судді: Михальська Ю.Б. - головуючий, Отрюх Б.В., Тищенко А.І.) скасовано додаткове рішення Господарського суду міста Києва від 14.11.2013 року.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 24.12.2013 року (судді: Михальська Ю.Б. - головуючий, Отрюх Б.В., Тищенко А.І.) скасовано ухвалу Господарського суду міста Києва від 18.11.2013 року по справі № 910/12854/13.

Не погоджуючись з висновками господарських судів попередніх інстанцій, Державне сільськогосподарське підприємство "Головний селекційний центр України" подало до Вищого господарського суду України касаційну скаргу, в якій просить скасувати постанову та рішення в даній справі та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог. Касаційну скаргу вмотивовано доводами про порушення судами норм процесуального та матеріального права, а саме: висновки судів ґрунтуються на неправильно оцінених обставинах справи та недопустимих доказах; не надано правової оцінки факту порушення при погодженні висновку про вартість майна підпунктів 1, 4 пункту 8 Методики оцінки майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2003 року № 1891; не враховано недодержання вимог Положення про умови і порядок проведення конкурсів з визначення організаторів аукціонів по відчуженню об'єктів державної власності, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 02.08.2010 року № 1127 щодо проведення конкурсного відбору організатора аукціону та відсутність доказів на підтвердження права відповідача на організацію та проведення спірних торгів.

Відповідач не скористався правом на участь представників у судовому засіданні, у відзиві на касаційну скаргу відхилив її доводи, вказавши на законність та обґрунтованість судових рішень.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, пояснення представників позивача та третьої особи, присутніх у судовому засіданні, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення в судових рішеннях, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до статті 1117 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підстав встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Касаційна інстанція не має права встановлювати чи вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду або відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або перевіряти докази.

За змістом підпункту "и" пункту 18 частини 2 статті 5 Закону України "Про управління об'єктами державної власності", за яким до повноважень Кабінету Міністрів України належить визначення порядку відчуження та списання об'єктів державної власності, постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.2007 року № 803 затверджено Порядок відчуження об'єктів державної власності, що визначає механізм та способи відчуження об'єктів державної власності (надалі - Порядок).

Відповідно до пункту 2 Порядку (у відповідній редакції) відчуженням майна є передача права власності на майно юридичним чи фізичним особам за процедурами та у спосіб, що передбачені цим Порядком; аукціоном є спосіб продажу майна, за яким його власником стає покупець, що запропонував за нього найвищу ціну, а організатором торгів - юридична особа, яка визначається на конкурентних засадах в установленому Фондом державного майна України порядку.

Відчуження майна здійснюється безпосередньо суб'єктом господарювання, на балансі якого перебуває таке майно, лише після надання на це згоди або дозволу відповідного суб'єкта управління майном, який є представником власника і виконує його функції у межах, визначених законодавчими актами; для отримання згоди на відчуження майна суб'єкт господарювання подає разом зі зверненням стосовно відчуження майна, зокрема, відомості про об'єкти основних фондів (засобів), які пропонуються до відчуження, за даними бухгалтерського обліку на дату оцінки згідно з додатком 1, акт інвентаризації основних фондів (засобів), які пропонуються до відчуження, згідно з додатком 2, висновок про вартість майна, погоджений відповідно до абзацу третього пункту 10 цього Порядку, та звіт про оцінку майна (пункти 6 та 7 Порядку). За пунктом 9 Порядку рішення про надання чи відмову в наданні згоди на відчуження майна приймається протягом 10 робочих днів з дати надходження до суб'єкта управління документів, зазначених у пункті 7 цього Порядку, та відповідного погодження Фонду державного майна; рішення про надання згоди на відчуження майна приймається відповідним суб'єктом управління у формі розпорядчого акта та може визначати спосіб та умови проведення продажу.

Незалежна оцінка майна, що пропонується до відчуження, проводиться відповідно до законодавства про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність; висновок про вартість іншого майна, що пропонується до відчуження, за результатами рецензування погоджується державним органом приватизації за місцезнаходженням суб'єкта господарювання відповідно до Методики оцінки майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2003 року № 1891 (при цьому порядок погодження та затвердження оцінки майна визначено пунктами 17-26 Методики). Початкова вартість продажу майна встановлюється на підставі погодженого висновку про вартість такого майна, погоджений висновок про вартість майна дійсний до закінчення строку дії згоди суб'єкта управління на відчуження такого майна (пункти 10-12, 50 Порядку).

Відчуження майна шляхом його продажу здійснюється на конкурентних засадах (через біржі, на аукціоні); під час здійснення продажу через біржі, на аукціоні суб'єкт господарювання після надання згоди суб'єктом управління забезпечує укладення договору з юридичною особою, яка визначається на конкурентних засадах в установленому Фондом державного майна порядку. Суб'єкти господарювання під час здійснення продажу через біржі, на аукціоні подають юридичним особам, які визначені на конкурентних засадах в установленому Фондом державного майна порядку, документи, які підтверджують надання згоди на відчуження такого майна суб'єктом управління та погодження з Фондом державного майна.

Підготовка до проведення майна до продажу на аукціоні включає надання суб'єктом господарювання згоди на відчуження майна, підготовку інформації про майно та умови його продажу, проведення заходів щодо визначення потенційних покупців, укладення договору з організатором аукціону; інформація про майно, що підлягає продажу, повинна містити такі відомості, як найменування об'єкта, його місцезнаходження, первісну (переоцінену) вартість та суму зносу, відомості про майно (технічні характеристики, рік випуску тощо), початкову вартість продажу майна, фіксовані умови продажу майна, кінцевий строк прийняття заяви про участь в аукціоні, час та місце ознайомлення з майном, час та місце проведення аукціону, контактну інформацію щодо служби з організації аукціону.

Строк призначення аукціону не повинен перевищувати 6 місяців з дня надання згоди на продаж майна; аукціон припиняється і об'єкт знімається з аукціону на вимогу будь-кого з його учасників, суб'єкта управління, Фонду державного майна, якщо, зокрема, не виконано вимоги щодо змісту передбаченої інформації та строків її опублікування, не надано в установленому порядку погодження та/або згоди на відчуження об'єкта продажу.

У разі, коли майно не продано (аукціон вважається таким, що не відбувся за обставин, викладених у пункті 34 Порядку), суб'єкт господарювання, на балансі якого перебуває об'єкт продажу, може прийняти рішення про його повторний продаж, у разі чого можлива зміна умов продажу, включаючи початкову вартість, яку може бути зменшено не більш як на 30 відсотків за погодженням із суб'єктом управління.

Повторний аукціон проводиться за наявності не менш як одного учасника, за наявності лише одного учасника об'єкт може бути продано за початковою вартістю.