Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 25.02.2015 року у справі №911/3888/14

Постанова ВГСУ від 25.02.2015 року у справі №911/3888/14

27.02.2017
Автор:
Просмотров : 185

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2015 року Справа № 911/3888/14

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Полякова Б.М.- головуючого Коваленка В.М. (доповідач у справі), Короткевича О.Є.,розглянувши касаційну скаргуДержавної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління Міндоходів у м. Києвіна ухвалувід 22.12.2014 Київського апеляційного господарського суду у справі№ 911/3888/14 господарського суду Київської областіза заявою боржникаТовариства з обмеженою відповідальністю "Аукціон-Центр", м. Київ пробанкрутстволіквідаторСвєташев А.Ю.

представники сторін в судове засідання не з'явилися

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою господарського суду Київської області від 15.09.2014 у справі 911/3888/14 прийнято до розгляду заяву про порушення справи про банкрутство товариства з обмеженою відповідальністю "Аукціон-Центр" (далі - Боржник, Товариство) за заявою останнього в порядку норм ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції після набрання чинності з 19.01.2013 внесених змін) (далі - Закон про банкрутство).

Ухвалою господарського суду Київської області від 22.09.2014 порушено провадження у справі про банкрутство Боржника, введений мораторій на задоволення вимог кредиторів, а справу призначено до розгляду в судовому засіданні тощо.

Постановою господарського суду Київської області від 01.10.2014 (суддя -Лопатін А.В.) Товариство було визнано банкрутом, відносно нього відкрито ліквідаційну процедуру, а ліквідатором Боржника призначено Свєташева А.Ю.

Не погодившись із вказаною постановою суду першої інстанції, Державна податкова інспекція у Солом'янському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві (далі - Інспекція) звернулася до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просила скасувати постанову господарського суду Київської області від 01.10.2014 та припинити провадження у справі.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 22.12.2014 (головуючий суддя - Пантелієнко В.О., судді: Доманська М.Л., Остапенко О.М.) апеляційне провадження за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Солом'янському районі ГУ Міндоходів у м.Києві на постанову господарського суду Київської області від 01.10.2014 року у справі №911/3888/14 припинено.

Не погоджуючись з вказаною ухвалою суду апеляційної інстанції, Інспекція звернулася до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу Київського апеляційного господарського суду від 22.12.2014 та направити справу на новий апеляційний розгляд.

Касаційна скарга мотивована порушенням судами норм матеріального права, зокрема, ст. ст. 104, 105, 110, 111 Цивільного кодексу України, ст. 60 Господарського кодексу України, ст. 78 Податкового кодексу України, а також норм процесуального права.

У відзиві на касаційну скаргу товариство з обмеженою відповідальністю "Аукціон-Центр" просить залишити без задоволення касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві, а ухвалу Київського апеляційного господарського суду від 22.12.2014 без змін.

Обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши наявні матеріали справи, проаналізувавши застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Так, припиняючи апеляційне провадження за апеляційною скаргою Інспекції, апеляційний суд вказав, що скаржник не набув статусу учасника провадження у справі банкрутство товариства з обмеженою відповідальністю "Аукціон-Центр", права Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві оскаржуваною постановою не порушені, питання про її права і обов'язки судом першої інстанції не вирішувались, тому Інспекція не має права на оскарження постанови від 01.10.2014 про визнання Товариства банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.

Заперечуючи такі висновки суду, Інспекція зазначила, що судом було порушено інтереси держави в особі Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві. На думку скаржника, інтереси держави полягають в дотриманні суб'єктами господарювання правових актів, що визначають соціально-економічні основи держави та суспільства, зокрема, Податкового кодексу України, яким визначено принципи побудови системи оподаткування, в тому числі принцип обов'язковості, який полягає у впровадженні норм щодо сплати податків і зборів, визначених на підставі достовірних даних про об'єкти оподаткування за звітний період. За твердженням скаржника, Інспекція, як контролюючий орган, вправі оскаржити судовий акт, за наслідком якого змінюється правовий статус юридичної особи, платника податків. Крім того, Інспекція зазначає, що при зверненні до господарського суду з заявою про порушення справи про банкрутство Товариством не було дотримано порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства.

Однак, суд касаційної інстанції не погоджується із наведеними запереченнями, оскільки вони викладені без врахування встановлених апеляційним судом обставин справи та з невірним застосуванням норм законодавства.

Так, ст. 91 ГПК України передбачено, що сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили. Ухвали місцевого господарського суду оскаржуються в апеляційному порядку окремо від рішення господарського суду лише у випадках, передбачених статтею 106 цього кодексу.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 106 ГПК України окремо від рішення місцевого господарського суду можуть бути оскаржені в апеляційному порядку ухвали місцевого господарського суду у справах про банкрутство (неплатоспроможність) у випадках, передбачених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Між тим, згідно з ч. 6 ст. 106 ГПК України апеляційні скарги на ухвали місцевого господарського суду можуть подавати сторони та інші учасники судового процесу, зазначені у цьому Кодексі та Законі про банкрутство.

Враховуючи те, що у справах про банкрутство, окрім судових рішень у формі ухвал, в одному випадку, у разі визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, виноситься постанова, оскарження такої постанови відбувається з урахуванням особливостей, передбачених Законом про банкрутство.

Відтак, в силу особливостей справи про банкрутство (ст. 41 ГПК України), коло осіб, які мають право оскаржити судові рішення у справі про банкрутство, діючим законодавством звужено до учасників такої справи задля попередження необґрунтованого втручання інших осіб, які не є учасниками справи, у хід процедури банкрутства.

У відповідності до ст. 1 Закону про банкрутство учасниками провадження у справі про банкрутство визнано таких осіб: сторони (конкурсні кредитори та боржник), забезпечені кредитори, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор), власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, державний орган з питань банкрутства, Фонд державного майна України, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) суб'єкта підприємницької діяльності - боржника, а також у випадках, передбачених цим Законом, інші особи, які беруть участь у провадженні у справі про банкрутство.

Крім того, цією ж статтею Закону про банкрутство визначено, що кредитор - юридична або фізична особа, а також органи державної податкової служби та інші державні органи, які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство; забезпечені кредитори - кредитори, вимоги яких забезпечені заставою майна боржника (майнового поручителя).

При цьому, колегія суддів зауважує, що зазначений перелік учасників провадження у справі про банкрутство не є вичерпним, оскільки до учасників справи про банкрутство названа стаття відносить також інших осіб, які у випадках, передбачених Законом про банкрутство, беруть участь у провадженні у справі про банкрутство.

Визначені законом органи справляння податків, зборів (обов'язкових платежів) користуються правами кредиторів щодо неплатоспроможних боржників. Ця норма міститься в ст. 210 Господарського кодексу України. Проте, вказана норма не встановлює автоматичного визнання цих органів кредиторами у всіх справах про банкрутство. Статус кредитора щодо неплатоспроможного боржника набувається, у тому числі і цими органами, через певні процедури, які визначені спеціальною нормою законодавства - Законом про банкрутство.

Однак, інші випадки участі органу доходів і зборів у справі про банкрутство платника податків Законом про банкрутство не передбачені. Таким чином, орган доходів і зборів не віднесений чинним законодавством до інших, окрім кредиторів, учасників справи про банкрутство.