ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 лютого 2014 року Справа № 903/836/13
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів :
головуючого суддіМалетича М.М.,суддів:Круглікової К.С. (доповідач), Нєсвєтової Н.М. розглянувши касаційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Волиньрибгосп"на постановуРівненського апеляційного господарського суду від 03.12.2013 рокуу справі№903/836/13 господарського суду Волинської областіза позовомОСОБА_4доВідкритого акціонерного товариства "Волиньрибгосп" провизнання недійсними рішень позачергових загальних зборів акціонерів ВАТ "Волиньрибгосп" від 06.06.2012р.
за участю представників сторін:
позивача : ОСОБА_5,
відповідача : не з'явився,
ВСТАНОВИВ:
Позивачка (ОСОБА_4) звернулася до господарського суду Волинської області з позовною заявою, в якій просила суд визнати недійсними рішення позачергових загальних зборів акціонерів ВАТ "Волиньрибгосп", які були проведені 06.06.2012р.
Рішенням господарського суду Волинської області від 24.10.2013 року, залишеним без змін постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 03.12.2013р. у справі № 903/836/13 позов задоволено. Визнано недійсними рішення позачергових загальних зборів акціонерів ВАТ "Волиньрибгосп", які були проведені 06.06.2012 року. Вирішено питання про розподіл судових витрат.
Не погоджуючись з ухваленими рішеннями, ВАТ "Волиньрибгосп" звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 03.12.2013 року та рішення господарського суду Волинської області від 24.10.2013 року скасувати повністю, прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Колегія суддів, беручи до уваги межі перегляду справи у касаційній інстанції, обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування попередніми судовими інстанціями норм матеріального та процесуального права при ухваленні зазначених судових рішень, вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Як встановлено судами попередніх судових інстанцій, позивач - ОСОБА_4 є акціонером Відкритого акціонерного товариства "Волиньрибгосп" та володіє акціями товариства в розмірі 1376 шт., що становить 0,047 % статутного капіталу, що підтверджується сертифікатом іменних акцій НОМЕР_1.
06.06.2012 року відбулись позачергові загальні збори акціонерів Відкритого акціонерного товариства "Волиньрибгосп", які оформлені протоколом №01 позачергових загальних зборів акціонерів Відкритого акціонерного товариства "Волиньрибгосп".
З вказаного протоколу позачергових зборів акціонерів ВАТ "Волиньрибгосп" від 06.06.2012 року вбачається, що на зборах були присутні акціонери, яким сукупно належить 2325510 голосів акціонерів (із загальної кількості 2927404), що становлять 79,439% загальної кількості голосів відповідно до загальної кількості акцій.
Позивачка вказувала на те, що про проведення позачергових загальних зборів акціонерів ВАТ "Волиньрибгосп" вона дізналася від працівників ДП "Рибгосп "Цумань" та не була повідомлена про їх скликання у визначеному Законом України "Про акціонерні товариства" та статутом ВАТ "Волиньрибгосп" порядку, що, на її думку, є порушенням норм чинного законодавства України щодо порядку організації та проведення загальних зборів акціонерів та є підставою для визнання недійсними рішень, прийнятих на них. При цьому вона зазначала, що порушення відповідачем норм чинного законодавства України щодо порядку організації та проведення загальних зборів акціонерів вплинуло на прийняття загальними зборами акціонерів рішень без урахування думки міноритарного акціонера ВАТ "Волиньрибгосп" - ОСОБА_4.
Задовольняючи у повному обсязі позовні вимоги, судами зазначено, що при проведенні позачергових загальних зборів, які відбулися 06.06.2012р., були порушення порядку скликання загальних зборів та повідомлення про їх проведення акціонера товариства - ОСОБА_4. Крім того, місцевий суд вказав на те, що відповідачем при скликанні позачергових загальних зборів було порушено вимоги ст. 34 та ст. 40 Закону України "Про акціонерні товариства", оскільки відсутність складеного у встановленому законом порядку переліку акціонерів позбавляє можливості встановити правомочність таких зборів (встановити кворум).
Колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_4 станом на момент скликання позачергових загальних зборів ВАТ "Волиньрибгосп", що відбулись 06.06.2012 року та станом на день розгляду спору у суді була/є акціонером ВАТ "Волиньрибгосп" з кількістю акцій - 1376 шт. (0,047% статутного капіталу), що підтверджується сертифікатом іменних акцій НОМЕР_1.
Частиною 1 ст. 167 ГК України визначено, що корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Відповідно до ст.ст. 32, 33 Закону України "Про акціонерні товариства" вищим органом акціонерного товариства є загальні збори, до компетенції яких віднесено вирішення будь-яких питань діяльності акціонерного товариства.
Згідно ст. 159 ЦК України вищим органом акціонерного товариства є загальні збори акціонерів. У загальних зборах мають право брати участь усі його акціонери незалежно від кількості і виду акцій, що їм належать.
У відповідності до ст. 34 Закону України "Про акціонерні товариства" у загальних зборах акціонерного товариства можуть брати участь особи, включені до переліку акціонерів, які мають право на таку участь або їх представники. На загальних зборах за запрошенням особи, яка скликає загальні збори, також можуть бути присутні представник аудитора товариства та посадові особи товариства незалежно від володіння ними акціями цього товариства, представник органу, який відповідно до статуту представляє права та інтереси трудового колективу. Перелік акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах, складається станом на 24 годину за три робочих дні до дня проведення таких зборів у порядку, встановленому законодавством про депозитарну систему України.
Відповідно до ст. 35 Закону України "Про акціонерні товариства" письмове повідомлення про проведення загальних зборів акціонерного товариства та їх порядок денний надсилається кожному акціонеру, зазначеному в переліку акціонерів, складеному в порядку, встановленому законодавством про депозитарну систему України, на дату, визначену наглядовою радою, а в разі скликання позачергових загальних зборів на вимогу акціонерів у випадках, передбачених частиною шостою статті 47 цього Закону, - акціонерами, які цього вимагають. Встановлена дата не може передувати дню прийняття рішення про проведення загальних зборів і не може бути встановленою раніше, ніж за 60 днів до дати проведення загальних зборів.
Письмове повідомлення про проведення загальних зборів та їх порядок денний надсилається акціонерам персонально (з урахуванням частини другої цієї статті) особою, яка скликає загальні збори, у спосіб, передбачений статутом акціонерного товариства, у строк не пізніше ніж за 30 днів до дати їх проведення. Повідомлення розсилає особа, яка скликає загальні збори, або особа, яка веде облік прав власності на акції товариства у разі скликання загальних зборів акціонерами.
Товариство не пізніше ніж за 30 днів до дати проведення загальних зборів публікує в офіційному друкованому органі повідомлення про проведення загальних зборів. Публічне акціонерне товариство додатково надсилає повідомлення про проведення загальних зборів та їх порядок денний фондовій біржі, на якій це товариство пройшло процедуру лістингу, а також не пізніше ніж за 30 днів до дати проведення загальних зборів розміщує на власній веб-сторінці в мережі Інтернет інформацію, передбачену частиною третьою цієї статті.
Пунктом 8.2.3. Статуту ВАТ "Волиньрибгосп" (нова редакція), затвердженого загальними зборами акціонерів ВАТ "Волиньрибгосп" протокол № 8 від 25.03.2006 року, визначено, що про проведення загальних зборів акціонерів власники іменних акцій повідомляються персонально будь-яким із вказаних нижче способів: особисто під розпис; поштовим відправленням; факсограмою, телефонограмою.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що ОСОБА_4 не отримувала повідомлення ВАТ "Волиньрибгосп" про проведення позачергових загальних зборів від 23.04.2012 року за адресою, вказаною в анкетних даних реєстру акціонерів: смт. Цумань, вул. Васильєва, 40, а відтак, не була належним чином повідомлена про проведення 06.06.2012 року позачергових загальних зборів акціонерів.
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Все права защищены.