Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 24.11.2015 року у справі №908/2976/15

Постанова ВГСУ від 24.11.2015 року у справі №908/2976/15

27.02.2017
Автор:
Просмотров : 196

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2015 року Справа № 908/2976/15

Вищий господарський суд України в складі колегії суддів:

Овечкіна В.Е. - головуючого, Корнілової Ж.О. - доповідача, Чернова Є.В.,розглянувши касаційну скаргу Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради

на постановуДонецького апеляційного господарського суду від 27.08.2015

у справі№ 908/2976/15 Господарського суду Запорізької областіза позовомДепартаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської радидоФізичної особи-підприємця ОСОБА_4,третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Міське комунальне підприємство "Основаніє"провнесення змін до договору оренди нежитлового приміщення від 20.02.2003 № 106/4за участю представників сторінвід позивача:не з'явились, від відповідача:не з'явились,від третьої особи:не з'явились,

ВСТАНОВИВ:

Департамент комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради у квітні 2015 року звернулось до Господарського суду Запрорізької області з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 про внесення змін до договору оренди нежитлового приміщення № 106/4 від 20.02.2003 р.

Рішенням Господарського суду Запорізької області від 30.06.2015 (суддя Попова І.А.), залишеним без змін постановою Донецького апеляційного господарського суду від 27.08.2015 у справі № 908/2976/15 (у складі колегії суддів: Чернота Л.Ф. - головуючого, Зубченко І.В., Стойка О.В.) позовні вимоги частково задоволено. Внесено зміни до пункту 3.2 договору оренди нежитлового приміщення № 106/4від 20.02.2003, укладеного між Департаментом комунальної власності та приватизації та Фізичною особою- підприємцем ОСОБА_4, зокрема, у формулі розрахунку орендної плати орендна ставка підлягає застосуванню у розмірі 15%, за базовий місяць розрахунку орендної плати приймається травень 2015 року. Стягнуто з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 на користь Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради 609 грн. судового збору. В іншій частині позову відмовлено.

Не погоджуючись постановою Донецького апеляційного господарського суду від 27.08.2015 у справі № 908/2976/15, Департамент комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради звернувсь до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Запорізької області від 30.06.2015 та постанову Донецького апеляційного господарського суду від 27.08.2015, і прийняти нове рішення про задоволення позову в повному обсязі.

У касаційній скарзі заявник посилається на порушення судом першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права.

Заслухавши суддю-доповідача Корнілову Ж.О., обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судами встановлено, що між Управлінням житлового господарства Запорізької міської ради (орендодавець) та Комунальним підприємством "Виробниче ремонтно-експлуатаційне житлове об'єднання № 4" (балансоутримувач) та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_4 (орендар) 20.02.2003 укладено договір оренди нежитлового приміщення № 106/4, відповідно до якого, орендодавець на підставі рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 20.01.2003 № 17/36 передає, а орендар приймає в строкове платне користування нежитлове приміщення, загальною площею 56,1 кв.м за адресою: АДРЕСА_1, яке знаходиться на балансі КП "ВРЕЖО № 4", строком до 20.02.2008.

До договору оренди сторонами вносились зміни додатковими угодами від 27.08.2007, від 16.04.2009, від 01.02.20010, від 27.04.2010, від 01.06.2011, від 01.03.2012, від 12.05.2014.

Додатковою угодою від 01.03.2012 сторонами продовжено строк дії договору на п'ять років, до 31.12.2016. Договір оренди нерухомого майна, щодо внесення змін до якого заявлено позовні вимоги, є чинним, орендар користується отриманим за цим договором майном.

На підставі рішень Запорізької міської ради від 18.02.2011 № 66 "Про структуру виконавчих органів Запорізької міської ради, загальну чисельність апарату Запорізької міської ради", від 06.04.2011 № 20 "Про передачу департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради окремих повноважень щодо управління об'єктами права комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя", додатковою угодою від 01.06.2011 сторонами погоджено змінити сторону в договорі оренди № 106/4 від 20.02.2003, орендодавця з Управління житлового господарства Запорізької міської ради на Департамент комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради.

Рішенням Запорізької міської ради від 25.07.2012 № 6 "Про затвердження передавальних актів та визначення розміру статутного капіталу Комунального підприємства "Основаніє" встановлено, що з моменту прийняття вказаного рішення Міське комунальне підприємство "Основаніє" стає повним правонаступником Комунального підприємства "Виробниче ремонтно-експлуатаційне житлове об'єднання № 4".

Додатковою угодою від 12.05.2014 сторонами погоджено змінити сторону в договорі оренди № 106/4 від 20.02.2003, балансоутримувача з КП "Виробниче ремонтно-експлуатаційне житлове об'єднання № 4" на Міське комунальне підприємство "Основаніє".

Предметом розгляду даної справи є про внесення змін до договору.

Відповідно до пункту 3.6 договору оренди, розмір орендної плати може бути переглянутий на вимогу однієї із сторін у разі зміни Методики її розрахунку, цін і тарифів та в інших випадках, передбачених законодавством України.

Правовідносини щодо орендного користування комунальним майном регулюються приписами Господарського та Цивільного кодексів України, Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до частини 1 статті 283 Господарського кодексу України, за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

Відповідно частини 1 статті 2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендодавцеві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.

Згідно зі статтями 10, 18, 19 вказаного Закону, орендна плата є істотною умовою договору, яка вноситься орендарем своєчасно, у повному обсязі та незалежно від результатів господарської діяльності орендаря.

Відповідно частини 1 статті 188 Господарського кодексу України, частини 1 статті 651 Цивільного кодексу України, зміна договору в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

В обґрунтування вимог щодо зміни умов договору позивачем зазначено про наявність підстав, встановлених пунктом 3.6 договору № 106/4 та Законом, зокрема, зміна Методики розрахунку орендної плати.

На підставі постанови Кабінету Міністрів України № 961 від 14.09.2011 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 10.08.1995 № 629 "Про затвердження Методики оцінки вартості об'єктів оренди, Порядку викупу орендарем оборотних матеріальних засобів та Порядку надання в кредит орендареві коштів та цінних паперів" та від 04.10.1995 № 786 "Про Методику розрахунку і порядок використання плати за оренду державного майна", орендодавцем згідно зі статтею 188 Господарського кодексу України, листом № 5110/01/01-07 від 31.10.2014 на адресу орендаря надіслано проект угоди про внесення змін до договору № 106/4 від 20.02.2003 оренди нежитлового приміщення для підписання. Відповідачем відповіді не надано, додаткову угоду не підписано.

Судами встановлено, що орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності. Методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються для об'єктів, що перебувають у державній власності, Кабінетом Міністрів України. Методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються органами, уповноваженими Верховною Радою Автономної Республіки Крим, для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим, та органами місцевого самоврядування, для об'єктів, що перебувають у комунальній власності, на тих самих методологічних засадах, як і для об'єктів, що перебувають у державній власності (частина 1, 2 статті 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна).