Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 24.01.2017 року у справі №910/6968/16

Постанова ВГСУ від 24.01.2017 року у справі №910/6968/16

03.02.2017
Автор:
Просмотров : 275

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2017 року Справа № 910/6968/16 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого:Панової І.Ю.,суддів:Жукової Л.В., Погребняка В.Я.,розглянувши касаційну скаргу Державного підприємства "Укрветсанзавод"

на ухвалугосподарського суду міста Києва від 15.06.2016 та постановуКиївського апеляційного господарського суду від 23.08.2016 у справі № 910/6968/16 господарського суду міста Києваза заявоюПублічного акціонерного товариства Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"доДержавного підприємства "Укрветсанзавод"проБанкрутствоза участю представників сторін: від Публічного акціонерного товариства Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" - Ракітін П.С., від Державного підприємства "Укрветсанзавод" - Перехристюк А.І., Москаленко А.С.

ВСТАНОВИВ :

У квітні 2016 року до господарського суду міста Києва надійшла заява Публічного акціонерного товариства Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (далі - ПАТ НАК "Нафтогаз України", заявник, ініціюючий кредитор) про порушення провадження у справі про банкрутство Державного підприємства "Укрветсанзавод" (далі - ДП "Укрветсанзавод", боржник) у зв'язку з неможливістю останнього в порядку встановленому чинним законодавством погасити існуючу заборгованість.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 15.04.2016 у справі № 910/6968/16 заяву ПАТ НАК "Нафтогаз України" прийнято до розгляду, підготовче засідання призначено на 16.05.2016, визначеного автоматизованою системою арбітражного керуючого Талана Л.Г. зобов'язано подати заяву про участь у справі.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 15.06.2016 у справі № 910/6968/16 (суддя Яковенко А.В.) за заявою ПАТ НАК "Нафтогаз України" порушено провадження у справі про банкрутство ДП "Укрветсанзавод", на підставі ст.ст. 1, 10, 16, 114 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"; визнано грошові вимоги ПАТ НАК "Нафтогаз України" до ДП "Укрветсанзавод" в розмірі 4 478 872,95 грн; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів; введено процедуру розпорядження майном ДП "Укрветсанзавод"; розпорядником майна ДП "Укрветсанзавод" (01001, м. Київ, вул. Б.Грінченка,1, ідентифікаційний код 38519326) призначено арбітражного керуючого Талана Леоніда Григоровича.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 23.08.2016 у справі № 910/6968/16 (головуючий суддя: Верховець А.А., суддя Разіна Т.І., суддя Остапенко О.М.) апеляційну скаргу ДП "Укрветсанзавод" залишено без задоволення, ухвалу господарського суду міста Києва від 15.06.2016 у справі № 910/6968/16 залишено без змін.

Не погодившись із рішеннями судів попередніх інстанцій, ДП "Укрветсанзавод" звернулось до Вищого господарського суду України із касаційною скаргою, просило скасувати постанову Київського апеляційного господарського суду від 23.08.2016 та ухвалу господарського суду міста Києва від 15.06.2016 у справі № 910/6968/16 про порушення провадження у справі про банкрутство, справу передати на новий розгляд до суду першої інстанції; припинити провадження у справі про банкрутство ДП "Укрветсанзавод", посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, зокрема, ст.ст. 10, 16 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон про банкрутство), ст.ст. 33, 34 ГПК України.

Переглянувши у касаційному порядку ухвалу суду першої інстанції від 15.06.2016 та постанову суду апеляційної інстанції від 23.08.2016, на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши застосування господарськими судами норм матеріального та процесуального права, Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, з огляду на таке.

Згідно статті 4-1 ГПК України, господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.

Статтею 9 зазначеного Закону встановлено, що справи про банкрутство розглядаються господарським судом за правилами, передбаченими Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

На підставі вимог ч. ч. 1, 2 ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 10 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" справа про банкрутство порушується господарським судом, якщо безспірні вимоги кредитора (кредиторів) до боржника сукупно становлять не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, які не були задоволені боржником протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку, якщо інше не передбачено цим Законом.

Безспірні вимоги кредиторів - грошові вимоги кредиторів, підтверджені судовим рішенням, що набрало законної сили, і постановою про відкриття виконавчого провадження, згідно з яким відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника.

Згідно з частиною 2 статті 11 вказаного Закону, до заяви про порушення справи про банкрутство додаються, зокрема, докази того, що сума безспірних вимог кредитора (кредиторів) сукупно становить не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, якщо інше не передбачено цим Законом; рішення суду про задоволення вимог кредитора, що набрало законної сили; відповідна постанова органу державної виконавчої служби про відкриття виконавчого провадження з виконання вимог кредитора.

Частиною 7 вказаної статті визначено, що до заяви кредитора додаються також, зокрема, копія виконавчого документа.

Відповідно до вимог ч. ч. 1-3, 6 ст. 16 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", перевірка обґрунтованості вимог заявника, а також з'ясування наявності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство здійснюються господарським судом у підготовчому засіданні, яке проводиться в порядку, передбаченому цим Законом.

У підготовчому засіданні господарський суд розглядає подані документи, заслуховує пояснення сторін, оцінює обґрунтованість заперечень боржника, а також вирішує інші питання, пов'язані з розглядом справи.

Якщо справа порушується за заявою кредитора, господарський суд перевіряє обґрунтованість його вимог, їх безспірність, вжиття заходів щодо примусового стягнення за цими вимогами в порядку виконавчого провадження.

За наслідками розгляду заяви про порушення справи про банкрутство та відзиву боржника господарський суд виносить ухвалу про: - порушення провадження у справі про банкрутство; - відмову у порушенні провадження у справі про банкрутство.

Згідно з частиною 7 вказаної статті, суд відмовляє в порушенні провадження у справі про банкрутство, якщо: заявником не доведено наявності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство; вимоги кредитора є повністю забезпеченими майном боржника; вимоги кредитора свідчать про наявність спору про право, який підлягає вирішенню у порядку позовного провадження; вимоги кредитора (кредиторів) задоволені боржником у повному обсязі до підготовчого засідання суду; відсутня хоча б одна з підстав, передбачених частиною третьою статті 10 цього Закону; за наявності підстав, передбачених статтею 15 цього Закону.

Колегія суддів касаційної інстанції зазначає, що питання про наявність чи відсутність правових підстав для порушення провадження у справі про банкрутство вирішується господарським судом виключно у підготовчому засіданні.

Розглядаючи заяву ПАТ НАК "Нафтогаз України" про порушення провадження у справі про банкрутство ДП "Укрветсанзавод" та додані до неї документи, суд першої інстанції встановив, що ДП "Укрветсанзавод" зареєстровано за адресою: 01001, м. Київ, вул. Б.Грінченка,1, з присвоєнням ідентифікаційного коду 38519326.

За твердженнями заявника у ДП "Укрветсанзавод" наявна заборгованість у розмірі 5 208 068,80 грн.

На підтвердження своїх посилань, звертаючись до господарського суду із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство ДП "Укрветсанзавод", ініціюючим кредитором надано рішення господарського суду міста Києва №910/5050/15-г від 13.05.2015, наказ господарського суду міста Києва №910/5050/15-г від 29.05.2015 та постанову про відкриття виконавчого провадження №48768809 від 22.09.2015.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст