ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 жовтня 2015 року Справа № 915/2320/13 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Божок В.С.- головуючого, Костенко Т.Ф., Ходаківської І.П.перевіривши матеріали касаційної скаргитовариства з обмеженою відповідальністю "Молочна компанія "Дружба"на постанову та додаткову постановуОдеського апеляційного господарського суду від 25.06.2015 та від 26.06.2015 (відповідно) у справігосподарського суду Миколаївської областіза позовомзаступника прокурора Миколаївської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Миколаївській областідотовариства з обмеженою відповідальністю "Молочна компанія "Дружба"провідшкодування збитків в судовому засіданні взяли участь представники:від позивача:не з'явились; від відповідача:Бортницький Ю.В. - дов. №583 від 16.10.2014; Удовенко К.С. - дов. №82 від 06.05.2015;від Генеральної прокуратури України:старший прокурор відділу Савицька О.В. - посв. №015589 від 13.03.2013;
ВСТАНОВИВ:
Рішенням від 03.03.2015 господарського суду Миколаївської області (суддя: Гриньова-Новицька Т.В.) у задоволені позову відмовлено.
Рішення суду мотивоване тим, що підстави для притягнення відповідача до відповідальності відсутні, оскільки товариство використовує воду тільки для своїх господарсько-побутових потреб.
Постановою від 25.06.2015 Одеського апеляційного господарського суду (судді: Таран С.В. - головуючий, Будішевська Л.О., Лашин В.В.) рішення господарського суду Миколаївської області від 03.03.2015 скасовано. Позовні вимоги задоволено. Стягнено з ТОВ "Молочна компанія "Дружба" на користь держави 4252671,34 грн. збитків. Стягнено з ТОВ "Молочна компанія "Дружба" в дохід Державного бюджету України 73080,00 грн. судового збору за подання позовної заяви.
Додатковою постановою від 26.06.2015 Одеського апеляційного господарського суду стягнено з ТОВ "Молочна компанія "Дружба" в дохід Державного бюджету України 36540,00 грн. судового збору за подання апеляційної скарги.
Постанова мотивована тим, що відповідачем видобувались підземні води на виробничі потреби без дозволу на спеціальне користування надрами, чим порушені вимоги ст.ст. 19, 21, 65 Кодексу України "Про надра" та ст.ст. 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".
Не погоджуючись з постановою та додатковою постановою апеляційного господарського суду ТОВ "Молочна компанія "Дружба" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою і просить її скасувати, а рішення суду першої інстанції залишити в силі. Скаржник посилається на те, що апеляційним судом порушені норми матеріального права, зокрема, ст. 23 Кодексу України "Про надра", оскільки він використовує воду тільки для своїх господарсько-побутових потреб.
Прокуратура Миколаївської області у відзиві на касаційну скаргу просить залишити її без задоволення, а постанову від 25.06.2015 та додаткову постанову від 26.06.2015 Одеського апеляційного господарського суду залишити без змін.
Інші учасники судового процесу не скористались правом, наданим ст. 1112 Господарського процесуального кодексу України, відзиви на касаційну скаргу до Вищого господарського суду України на момент прийняття постанови у справі не надали.
Колегія суддів, приймаючи до уваги межі перегляду справи в касаційній інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального і процесуального права при винесенні оспорюваного судового акта, знаходить необхідним у задоволенні касаційної скарги відмовити.
Як встановлено господарськими судами предметом позову у даній справі є відшкодування збитків, які завдані ТОВ "Молочна компанія "Дружба" навколишньому природному середовищу у зв'язку із самовільним забором води при відсутності спеціального дозволу на користування надрами.
Господарськими судами встановлено, що відповідно п. 2.3 статуту ТОВ "Молочна компанія "Дружба" здійснює діяльність в таких напрямках: перероблення молока та виробництво сиру, оптова торгівля молочними продуктами, яйцями, олією, тваринним маслом та жирами, виробництво маргарину та аналогічних харчових жирів, виробництво хлібобулочних та кондитерських виробів тощо.
Відповідно витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 19.06.2013 ТОВ "Молочна компанія "Дружба" володіє на праві власності земельною ділянкою площею 1,1466 га за адресою: м. Нова Одеса, вул. Маслозаводська, 2, на зазначеній земельній ділянці облаштовані дві свердловини для забору підземної води глибиною 41 та 48 метрів, які належать відповідачеві.
Забір води з вказаних вище свердловин здійснюється ТОВ "Молочна компанія "Дружба" на підставі дозволу на спеціальне водокористування №УКР3488А/НИК від 20.10.2011, який виданий Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Миколаївській області. Термін дії до 20.10.2014. Ціль водокористування - для виробничих і господарсько-побутових потреб.
Відповідно акту від 29.10.2013 Державною екологічною інспекцією в Миколаївській області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами ТОВ "Молочна компанія "Дружба".
Перевіркою встановлено, що на час проведення перевірки на господарсько-побутові потреби товариство використовувало воду з мереж міськводопроводу, а для забезпечення нормального технологічного процесу виробництва та підтримання систем і обладнання у відповідному стані товариством використовується вода з власних підземних джерел (свердловин); станом на час проведення перевірки ТОВ "Молочна компанія "Дружба" не отримано спеціального дозволу на користування надрами.
Акт перевірки підписаний головним інженером ТОВ "Молочна компанія "Дружба" з зауваженнями про те, що підприємство на виробничі потреби воду не використовує, а використання води здійснюється на господарсько-питні потреби.
На підставі акту перевірки та документів первинного обліку підприємства (звіти за формою 2-ТП (водгосп) від 11.01.2013 та 05.04.2013, дозволу на спеціальне водокористування №УКР3488А/НИК від 20.10.2011 та інформації відповідача від 28.08.2013 за №533) проведено розрахунок розміру відшкодування збитків, обумовлений самовільним використанням водних ресурсів при відсутності дозвільних документів на користування надрами (підземні води).
Розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного використання водних ресурсів при відсутності дозвільних документів зроблено за формулою №23, на підставі п. 9.1 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №389 від 20.07.2009, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України №767/16783 від 14.08.2009, із змінами та доповненнями, внесеними наказом Міністерства екології та природних ресурсів України №220 від 30.06.2011.
З метою усунення порушення природоохоронного законодавства 31.10.2013 Державною екологічною інспекцією у Миколаївській області відповідачеві видано припис №04/122, яким зобов'язано ТОВ "Молочна компанія "Дружба" в термін до 31.12.2013 отримати спеціальний дозвіл на користування надрами та надати на адресу позивача офіційну довідку щодо кількості забраної води з підземних джерел за період з 01.01.2012 по 29.10.2013.
Не погодившись з вказаним вище приписом ТОВ "Молочна компанія "Дружба" оскаржило його в порядку адміністративного судочинства. Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 24.12.2013, залишеною без змін Одеським апеляційним адміністративним судом від 21.05.2014, у справі №814/5053/13-а за позовом ТОВ "Молочна компанія "Дружба" до Державної екологічної інспекції у Миколаївській області визнано протиправним та скасовано припис останньої №04/122 від 31.10.2013.
Одеський апеляційний господарський суд дійшов висновку, що висновок місцевого господарського суду про преюдиціальність доводів Миколаївського окружного адміністративного суду є помилковим, оскільки в даному випадку преюдиціальне значення надається саме обставинам, встановленим судовими рішеннями, а не правовій оцінці таких обставин, здійснений іншим судом. В даному випадку преюдиційне значення має факт невідповідності припису Державної екологічної інспекції у Миколаївській області №04/122 від 31.10.2013 вимогам чинного законодавства, а не правова оцінка адміністративним судом обставин, з яких суд дійшов такого висновку.
Відповідно ст.38 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів. В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.
Статтями 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлено, що порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Частиною 1 статті 149, статтею 151 Господарського кодексу України також передбачено, що суб'єкти господарювання використовують у господарській діяльності природні ресурси в порядку спеціального або загального природокористування відповідно до цього Кодексу та інших законів. Суб'єктам господарювання для здійснення господарської діяльності надаються в користування на підставі спеціальних дозволів (рішень) уповноважених державою органів земля та інші природні ресурси (в тому числі за плату або на інших умовах). Порядок надання у користування природних ресурсів громадянам і юридичним особам для здійснення господарської діяльності встановлюється земельним, водним, лісовим та іншим спеціальним законодавством.
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2024 «Протокол». Все права защищены.