ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 червня 2016 року Справа № 922/6586/15 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого суддів:Є.Борденюк, Д. Кривди, О. Мамонтової,розглянувши у відкритому судовому засіданнікасаційну скаргуДепартаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради на постановувід 11.04.2016Харківського апеляційного господарського судуу справі№ 922/6586/15за позовомДепартаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради доПриватного підприємства "Торговий дім "Золота миля" третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачаХарківська міська радапроспонукання до укладення договору, у судове засідання прибув представниквідповідачаРябов В.О. (дов. від 06.01.2016 б/н),заслухавши суддю-доповідача - Є. Борденюк, пояснення представника позивача та перевіривши матеріали справи, Вищий господарський суд України
ВСТАНОВИВ:
Департамент економіки та комунального майна Харківської міської ради звернувся до господарського суду з позовом до Приватного підприємства "Торговий дім "Золота миля" про спонукання до укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова.
Рішенням Господарського суду Харківської області від 29.02.2016 (суддя Н.Новікова), залишеним без зміни постановою Харківського апеляційного господарського суду від 11.04.2016 (колегія суддів: В. Хачатрян, О. Ільїн, В. Сіверин), у задоволенні позову відмовлено повністю.
Судові рішення мотивовані наступним.
Відповідно до частин 2, 3 статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.
Згідно з частиною 5 статті 40 цього Закону, величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами.
Частиною 9 статті 40 цього Закону визначено строки, упродовж яких мають укладатися договори про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту - не пізніше ніж 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника будівництва щодо його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.
09.11.2011 Харківська міська рада прийняла рішення №804, яким затвердила Порядок пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова (із змінами згідно рішення від 02.05.2013 №319) (далі - Порядок), що містить механізм залучення до пайової участі, порядок укладання договорів та розрахунку розміру величини пайового внеску.
За приписами пункту 1.5 Порядку, пайова участь замовника полягає у перерахуванні до бюджету міста Харкова коштів на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Харкова.
Згідно з пунктом 1.6 Порядку, під будівництвом слід розуміти нове будівництво, реконструкцію, реабілітацію, капітальний ремонт та технічне переоснащення об'єктів будівництва, а під об'єктами будівництва - будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення та їх комплекси.
Для укладення такого договору замовник зобов'язаний звернутись із відповідною заявою до Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради не пізніше ніж за 30 календарних днів до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.
Відповідно до пункту 5.1 Порядку, у разі встановлення факту будівництва та введення об'єкта до експлуатації без укладення договору про пайову участь забудовника у розвитку інфраструктури м. Харкова Департамент економіки та комунального майна у 10-денний термін з дня встановлення такого факту, надсилає замовнику будівництва рекомендованим поштовим відправленням лист-повідомлення про необхідність укладення відповідного договору.
Відповідно до декларації про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрованої Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Харківській області від 26.12.2014 за № ХК 142143580700, реконструкція приміщень 1-го поверху №4 та 2-го поверху №7, 8 виробничої будівлі літ. "М-2" під цех харчових напівфабрикатів і продуктів харчування за адресою: м. Харків, просп. Московський, 135А, прийнята в експлуатацію.
Замовником реконструкції за даною декларацією є ПП "Торговий дім "Золота миля".
Управління соціально-економічного розвитку, планування та обліку Департаменту економіки та комунального майна листом №241/0/124-15 від 17.03.2015 повідомило відповідача про те, що останнім не виконані вимоги ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та вимагало у 10-ти денний термін звернутися до позивача із заявою для підготовки проекту договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова.
Відповідач у листі №1506/92 від 06.04.2015 повідомив позивача про те, що документи, передбачені п. 2.6 Порядку будуть підготовлені у строк до 16.04.2015.
У подальшому, позивач надіслав відповідачу лист №449/0/124-15 від 28.05.2015 з пропозицією про укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова разом з двома примірниками для розгляду та підписання договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова при реконструкції приміщень 1-го поверху №4 та 2-го поверху № 7,8 виробничої будівлі літ. "М-2" під цех харчових напівфабрикатів і продуктів харчування за адресою: м. Харків, просп. Московський, 135А.
Проте, від відповідача відповідей на пропозицію про прийняття або неприйняття умов договору не надійшло, що стало підставою для звернення до суду з позовом у даній справі.
Встановивши наведені вище обставини, суди попередніх інстанцій зазначили наступне.
Відповідно до п. п. 4, 13 ст. 1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" "замовник" - фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву, а територія це частина земної поверхні з повітряним простором та розташованими під нею надрами у визначених межах (кордонах), що має певне географічне положення, природні та створені в результаті діяльності людей умови і ресурси.
З Декларації про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрованої Державною архітектурно-будівельною інспекцією у Харківській області 26.12.2014 за № ХК 142143580700 вбачається, що відповідачем проведена реконструкція вже існуючого приміщення, яка не була пов'язана із забудовою нових земельних ділянок.
Таким чином, дія ч. 2 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" не поширюється на відповідача, оскільки той здійснював лише реконструкцію вже існуючих приміщень, без забудови нової земельної ділянки, а отже відповідач не є замовником будівництва в розумінні імперативних норм Закону і у нього відсутній обов'язок укладати договір про пайову участь та сплачувати пайові внески.
При цьому, посилання позивача на положення п. 8 ч.1 ст. 2 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" не приймається до уваги, оскільки зазначений пункт статті, який відносить реконструкцію існуючої забудови та територій до спектру діяльності з планування та забудови територій, жодним чином не впливає на тлумачення та застосування ч. 2 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Разом з тим, Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності", на відміну від Порядку, імперативно закріплено, що договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту повинен укладатись замовником будівництва з органом місцевого самоврядування лише до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію (ч. 9 ст. 40 Закону).
Отже, на даний час діючим законодавством чітко встановлено, що договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту повинен укладатись із замовником будівництва до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Все права защищены.