Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 20.10.2015 року у справі №916/751/15-г

Постанова ВГСУ від 20.10.2015 року у справі №916/751/15-г

27.02.2017
Автор:
Просмотров : 116

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2015 року Справа № 916/751/15-г

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Головуючий суддя Судді:Борденюк Є.М., Вовк І.В., Могил С.К. (доповідач),розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу комунального підприємства "Готельно-житловий комплекс" на постанову Одеського апеляційного господарського суду від 16.07.2015 та рішення господарського суду Одеської області від 06.05.2015 у справі № 916/751/15-г господарського суду Одеської областіза позовомкомунального підприємства "Готельно-житловий комплекс" докомунального підприємства теплових мереж "Южтеплокомуненерго"провизнання частково недійсним договору,та за зустрічним позовом комунального підприємства теплових мереж "Южтеплокомуненерго"докомунального підприємства "Готельно-житловий комплекс" простягнення 613 673, 38 грн.,за участю представників позивача: Висоцького С.О., Мончинської І.В., Яценко В.П.,відповідача: не з'явились,

В С Т А Н О В И В :

У лютому 2015 року комунальне підприємство "Готельно-житловий комплекс" звернулось до господарського суду Одеської області з позовом до комунального підприємства теплових мереж "Южтеплокомуненерго", в якому просило, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, визнати частково недійсним договір про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води № 1/165 від 01.01.2014 в частині ст. 3 договору - характеристики об'єкта надання послуг - "3 744, 5 м2 - гуртожиток, 2 146, 5 м2 - нежитловий фонд" з 26.04.2014.

У березні 2015 року комунальне підприємство теплових мереж "Южтеплокомуненерго" звернулось до господарського суду Одеської області із зустрічним позовом до комунального підприємства "Готельно-житловий комплекс", в якому просило, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, стягнути з комунального підприємства "Готельно-житловий комплекс" 613 673, 38 грн. заборгованості за договором про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води № 1/165 від 01.01.2014 за період з жовтня 2014 року по березень 2015 року.

Рішенням господарського суду Одеської області від 06.05.2015 у задоволені первісного позову відмовлено. Зустрічний позов задоволено, стягнуто з відповідача за зустрічним позовом на користь позивача за зустрічним позовом 434 322, 10 грн. заборгованості.

Ухвалою від 22.05.2015 господарський суд Одеської області виправив допущені у вступній, описовій та резолютивній частинах рішення від 06.05.2015 описки та стягнув з відповідача за зустрічним позовом на користь позивача за зустрічним позовом 613 673, 38 грн. заборгованості.

Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 16.07.2015 ухвалу господарського суду Одеської області від 22.05.2015 скасовано. Пункт 3 резолютивної частини рішення господарського суду Одеської області від 06.05.2015 частково скасовано та викладено його в редакції, відповідно до якої стягнуто з відповідача за зустрічним позовом на користь позивача за зустрічним позовом 613 673, 38 грн. заборгованості за договором за період з жовтня 2014 року по березень 2015 року (включно). В решті рішення місцевого господарського суду залишено без змін.

Не погоджуючись з прийнятими судовими рішеннями позивач за первісним позовом звернувся з касаційною скаргою до Вищого господарського суду України, в якій просить, з урахуванням клопотання про уточнення вимог касаційної скарги, їх скасувати та прийняти нове рішення про задоволення первісного позову та відмовити у задоволенні зустрічного позову.

В обґрунтування заявлених вимог скаржник посилається на порушення судами норм матеріального, а також процесуального права, які унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення спору.

Переглянувши в касаційному порядку оскаржені судові рішення колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги з огляду на таке.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, між комунальним підприємством теплових мереж "Южтеплокомуненерго" (виконавцем) та комунальним підприємством "Готельно-житловий комплекс" (споживачем) 01.01.2014 укладено договір № 1/165 про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води (підігрів), за умовами якого виконавець зобов'язується надавати споживачу вчасно та відповідної якості послуги з централізованого опалення та гарячої води (підігрів), а споживач зобов'язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки та на умовах, передбачених договором.

Відповідно до п. 1 договору теплова енергія поставляється споживачу: на власні потреби споживача; опалення - в опалювальний сезон; підігрів води - протягом року. Всі нові або реконструйовані системи теплоспоживання споживача, до введення їх у роботу, повинні бути прийняті в експлуатацію постачальником згідно з умовами Правил використання теплової енергії і правил технічної експлуатації теплоспоживчих установок і теплових мереж з оформленням відповідного акта-допуску.

Пунктом 2 договору визначено, що суб'єктами користування послуг є: 1) власник (орендар, наймач) - 465 чол. гуртожиток, 9 чол. - нежитловий фонд. Призначення приміщення: гуртожиток та нежитлові приміщення.

Пунктом 3 договору сторонами визначено та погоджено характеристика об'єкта надання послуг: 1) опалювальна площа 3 744, 5 м2 - гуртожиток, 5 594, 10 м2 - нежитловий фонд.

Згідно з п. 5 договору тарифи на послуги становлять: 1) з централізованого постачання гарячої води (підігрів): для потреб комунальних підприємств та організацій - 775,6563 грн. з ПДВ за 1 ГКал; для населення - 264, 97 грн. з ПДВ за 1 ГКал.; з централізованого опалення в опалювальний період: для потреб населення - 264, 97 грн. з ПДВ за 1 ГКал.

Відповідно до п. 8 договору розрахунковим періодом є календарний місяць. Споживач не пізніше 5 робочих днів наступного за розрахунковим місяця забирає рахунок та акт виконаних робіт по комунальним послугам на ЦТП № 27 (бойлерна) та вносить плату за послуги не пізніше 10 числа місяця, наступного за розрахунковим.

Згідно з п. 28 договору останній набуває чинності з дня його підписання та діє протягом двох років. Договір вважається щороку продовженим, якщо за місяць до закінчення його строку однією із сторін не буде письмово заявлено про розірвання чи необхідність перегляду.

Позивач за первісним позовом, вважаючи, що п. 3 договору суперечить ст. 29 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", оскільки наведеною нормою передбачено укладення договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води у багатоквартирному будинку між відповідачем, який є виконавцем відповідних послуг, та власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем, а не балансоутримувачем будинку, яким є позивач, звернувся за даним позовом до суду. Зважаючи на той факт, що вказана суперечність закону виникла з 26.04.2014, позивач наголошує на необхідності визнання спірної частини договору недійсною саме з цієї календарної дати.

В свою чергу, відповідач за первісним позовом, вважаючи, що позивач не виконав свої зобов'язання за договором в частині своєчасної та повної оплати наданих послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води (підігрів), внаслідок чого у останнього утворилась заборгованість з їх оплати, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, з жовтня 2014 року по лютий 2015 року у загальній сумі 613 673, 38 грн., звернувся із зустрічним позовом до суду.

Відмовляючи у задоволенні первісного позову місцевий господарський суд виходив з того, що п. п. 1, 2, 3 договору не суперечать нормам чинного законодавства. Задовольняючи зустрічний позов, суд виходив з того, що позивач не виконав свої зобов'язання за названим договором зі своєчасної та повної оплати наданих відповідачем послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води (підігрів), внаслідок чого у позивача утворилась заборгованість з їх оплати за період з жовтня 2014 року по лютий 2015 року у розмірі 434 372, 10 грн., у зв'язку з чим зустрічний позов підлягає задоволенню. Ухвалою про виправлення описок місцевий господарський суд виправив допущені у вступній, описовій та резолютивній частинах рішення від 06.05.2015 описки та стягнув з відповідача за зустрічним позовом на користь позивача за зустрічним позовом 613 673, 38 грн. заборгованості за період з жовтня 2014 року по березень 2015 року (включно).

Скасовуючи ухвалу про виправлення описки та частково скасовуючи п. 3 резолютивної частини рішення місцевого господарського суду, суд апеляційної інстанції виходив з того, що ухвалою від 22.05.2015 місцевий суд не виправив допущені описки у рішенні від 06.05.2015, а фактично змінив суть прийнятого рішення, так як визнав борг взагалі за інший період часу та в іншому, значно більшому розмірі, що є неприпустимим, так як згідно з ч. 1 ст. 89 Господарського процесуального кодексу України суд за власною ініціативою може виправити допущені в рішенні описки чи арифметичні помилки не змінюючи суті рішення.

Колегія суддів касаційної інстанції погоджується з висновками апеляційного господарського суду з огляду на таке.

Вирішуючи спори про визнання правочинів (господарських договорів) недійсними, господарський суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов'язує визнання таких правочинів (господарських договорів) недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків, та в разі задоволення позовних вимог зазначати в судовому рішенні, в чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та яким нормам законодавства не відповідає оспорюваний правочин.

Судами обох інстанцій встановлено, що з метою постачання теплової енергії на опалення та постачання гарячої води саме гуртожитку був укладений спірний договір між позивачем, як управителем гуртожитку, та відповідачем, як виконавцем послуг.

Згідно зі ст. 19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. Учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник. Виробник послуг може бути їх виконавцем. Особливими учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є балансоутримувач та управитель, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст