Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 20.07.2016 року у справі №910/1041/15-г

Постанова ВГСУ від 20.07.2016 року у справі №910/1041/15-г

10.02.2017
Автор:
Просмотров : 160

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 липня 2016 року Справа № 910/1041/15-г

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Вовка І.В. (головуючого, доповідача), Нєсвєтової Н.М., Черкащенка М.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровська юридична група" на постанову Київського апеляційного господарського суду від 07.04.2016 року у справі № 910/1041/15-г за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 до товариства з обмеженою відповідальністю "Навігатор-Інвест" про стягнення неустойки,

ВСТАНОВИВ:

У січні 2015 року позивач звернувся до господарського суду міста Києва з позовною заявою до відповідача про стягнення неустойки в сумі 239 004,50 грн. у зв'язку з порушенням зобов'язання з повернення об'єкта оренди після припинення дії договору оренди приміщення від 28.10.2013 року № 01/10/13.

Справа розглядалася господарськими судами неодноразово.

За наслідками нового розгляду рішенням господарського суду міста Києва від 14.12.2015 року (суддя Цюкало Ю.В.) позов задоволено частково та стягнуто з відповідача на користь позивача 232 032,20 грн. неустойки, а в решті позову відмовлено.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 07.04.2016 року (судді Андрієнко В.В., Буравльов С.І., Шапран В.В.) зазначене рішення суду першої інстанції змінено, викладено резолютивну частину у новій редакції, за якою позов задоволено частково та стягнуто з відповідача на користь позивача 104 687,93 грн. неустойки, а в решті позову відмовлено.

У касаційній скарзі ТОВ "Дніпровська юридична група" вважає, що судом апеляційної інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, і тому просить прийняту ним постанову скасувати, та справу передати на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.

У відзиві на касаційну скаргу відповідач вважає, що постанова апеляційного господарського суду є законною, і тому просить залишити її без змін, а касаційну скаргу без задоволення.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 22.06.2016 року було продовжено строк розгляду касаційної скарги на п'ятнадцять днів та її розгляд відкладено на 20.07.2016 року.

У судовому засіданні 20.07.2016 року оголошувалася перерва до 14 год. 30 хв.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 20.07.2016 року заяви відповідача про відвід усього складу колегії суддів залишено без задоволення.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 20.07.2016 року відмовлено ТОВ "Дніпровська юридична група" у задоволенні клопотання про заміну позивача ФОП ОСОБА_4 на його правонаступника ТОВ "Дніпровська юридична група".

20.07.2016 року надійшло клопотання відповідача про повідомлення органів прокуратури про неправомірні дії посадових осіб ТОВ "Дніпровська юридична група", що містять ознаки кримінального правопорушення, яке підлягає відхиленню у зв'язку з передчасністю та зважаючи на межі перегляду справи в касаційній інстанції.

Заслухавши пояснення представників відповідача та заявника касаційної скарги, дослідивши доводи касаційної скарги та відзиву на неї, перевіривши матеріали справи і прийняті в ній судові рішення, суд касаційної інстанції вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, що в процесі апеляційного провадження ТОВ "Дніпровська юридична група" подано клопотання в порядку ст. 25 ГПК України про заміну позивача ФОП ОСОБА_4 його правонаступником на ТОВ "Дніпровська юридична група", яке обгрунтовано заміною кредитора у зобов'язанні на підставі договору про відступлення права вимоги від 19.01.2016 року № Г-1901/16. До зазначеного клопотання долучено копію цього договору.

Відповідно до умов вказаного договору про відступлення права вимоги ФОП ОСОБА_4 (первісний кредитор) передає належне йому право вимоги до ТОВ "Навігатор-Інвест" (боржник) щодо сплати неустойки за затримку повернення орендованого майна з 01.05.2014 року до 26.12.2014 року у розмірі 232 032,20 грн. згідно з договором оренди від 28.10.2013 року, укладеним між первісним кредитором і боржником, та підтверджене рішенням господарського суду міста Києва від 14.12.2015 року у справі № 910/1041/15-г, а ТОВ "Дніпровська юридична група" (новий кредитор) приймає належне первісному кредитору право вимоги.

Згідно з п. 2 цього договору новий кредитор займає місце первісного кредитора в зобов'язанні щодо сплати боржником неустойки у розмірі 232 032,20 грн., що виникло з основного договору в обсязі та на умовах, що існують на момент укладення цього договору.

Суд апеляційної інстанції приймаючи за наслідками розгляду апеляційної скарги відповідача постанову про часткове задоволення позову одночасно відхилив клопотання ТОВ "Дніпровська юридична група" про заміну позивача його правонаступником у зв'язку з тим, що на момент підписання згаданого договору про відступлення права вимоги щодо передачі належного позивачу права вимоги до боржника зі сплати неустойки у розмірі 232 032,20 грн. та підтвердженого рішенням господарського суду міста Києва від 14.12.2015 року, вказане рішення не набрало законної сили.

Відповідно до статті 11110 ГПК України підставами для скасування або зміни рішення місцевого чи апеляційного господарського суду або постанови апеляційного господарського суду є порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

Порушення норм процесуального права є в будь-якому випадку підставою для скасування рішення місцевого або постанови апеляційного господарського суду, якщо: господарський суд прийняв рішення або постанову, що стосується прав і обов'язків осіб, які не були залучені до участі в справі.

Відповідно до ст. 25 ГПК України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення діяльності суб'єкта господарювання шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, господарський суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.

Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив.

Про заміну або про відмову заміни сторони чи третьої особи її правонаступником господарський суд виносить ухвалу.

Відповідно до ст. 512 ЦК України кредитор у зобов'язанні, зокрема, може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст