Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 19.05.2014 року у справі №901/2715/13

Постанова ВГСУ від 19.05.2014 року у справі №901/2715/13

27.02.2017
Автор:
Просмотров : 384

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2014 року Справа № 901/2715/13

Вищий господарський суд у складі колегії суддів:головуючого суддіЄвсікова О.О.,суддівАлєєвої І.В., Кролевець О.А.,розглянувши касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "СІМЕКО"на постановуСевастопольського апеляційного господарського суду від 12.12.2013 р. (головуючий суддя Воронцова Н.В., судді Проценко О.І., Градова О.Г.)у справі№ 901/2715/13 Господарського суду Автономної Республіки Кримза позовомВиконавчого комітету Сімферопольської міської ради доТовариства з обмеженою відповідальністю "СІМЕКО"пророзірвання договору та спонукання до виконання певних дій,за участю представників позивачане з'явились,відповідачівне з'явились,

В С Т А Н О В И В:

Рішенням Господарського суду Автономної Республіки Крим від 25.10.2013 р. у справі № 901/2715/13 позов задоволено частково: зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю "СІМЕКО" з моменту набрання законної сили рішенням суду негайно допустити Виконавчий комітет Сімферопольської міської ради до володіння та управління об'єктом концесії; зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю "СІМЕКО" передати Виконавчому комітету Сімферопольського міської ради об'єкт концесії шляхом підписання відповідного акта приймання-передачі в місячний термін з моменту набрання законної сили рішенням суду. В решті позову відмовлено.

Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 12.12.2013 р. рішення Господарського суду Автономної Республіки Крим від 25.10.2013 р. скасовано в частині відмови у задоволенні позову та прийнято в цій частині нове рішення, яким розірвано концесійний договір від 05.11.2008 р. № 1, укладений між Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "СІМЕКО". В решті рішення місцевого суду залишено без змін.

Не погоджуючись з вищезазначеними рішенням та постановою, відповідач звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить рішення місцевого суду та постанову апеляційного суду скасувати, а справу направити на новий розгляд до місцевого суду.

Вимоги та доводи касаційної скарги мотивовані тим, що судами попередніх інстанцій було неповно з'ясовано обставини, які мають значення для справи, а також невірно застосовано норми матеріального та процесуального права, зокрема ст.ст. 9, 10, 14 Закону України "Про концесії", ст.ст. 210, 640 ЦК України, ст.ст. 4-3, 36, 38 ГПК України.

Усіх учасників судового процесу відповідно до статті 111-4 ГПК України належним чином повідомлено про час і місце розгляду касаційної скарги, проте в судове засідання представники сторін не з'явились. Зважаючи на те, що явку представників сторін не було визнано обов'язковою, а також на достатність матеріалів справи для прийняття рішення, колегія суддів, беручи до уваги встановлені ст. 111-8 ГПК України строки розгляду касаційних скарг, дійшла висновку про можливість розглянути справу за відсутності представників сторін.

Колегія суддів, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування господарськими судами норм матеріального та процесуального права, вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, рішенням Сімферопольської міської ради від 27.03.2008 р. за № 507 цілісний майновий комплекс Сімферопольського комунального підприємства "Полігон ХХІ" включено до переліку об'єктів права комунальної власності м. Сімферополя, які передаються в концесію, та прийнято рішення про надання концесії на об'єкт права комунальної власності за результатами концесійного конкурсу.

Рішенням Виконавчого комітету Сімферопольської міської ради від 22.07.2008 р. № 1733 Товариство з обмеженою відповідальністю "СІМЕКО" допущено до участі в конкурсі про надання цілісного майнового комплексу Сімферопольського комунального підприємства "Полігон ХХІ" в концесію.

Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради 22.08.2008 р. прийнято рішення № 1941 про надання цілісного майнового комплексу Сімферопольського комунального підприємства "Полігон ХХІ" в концесію Товариству з обмеженою відповідальністю "СІМЕКО".

На виконання зазначеного рішення Сімферопольської міської ради 05.11.2008 р. між Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради (концесієдавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "СІМЕКО" (концесіонер) укладено концесійний договір № 01, відповідно до пункту 1 якого концесієдавець з метою задоволення громадських потреб у сфері збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), сортування, утилізації і захоронення побутового сміття і інших відходів на території м. Сімферополя надає на 18 років концесіонеру право здійснювати управління та експлуатацію цілісним майновим комплексом Сімферопольського комунального підприємства "Полігон XXI" (об'єкт концесії), побудувати цех сортування твердих побутових відходів, проводити поліпшення основних засобів, які знаходяться на об'єкті концесії, за умови сплати концесійних платежів та виконання інших умов цього договору, вчиняти дії відповідно до мети концесії та відповідно до зобов'язань, сформульованих у конкурсній пропозиції.

Відповідно до пункту 2 Договору об'єктом концесії за цим договором є цілісний майновий комплекс Сімферопольського комунального підприємства "Полігон XXI" (АР Крим, м. Сімферополь, Північно-східна промислова зона, масив Кам'янка, полігон твердих побутових відходів).

Пунктом 9.2 концесійного договору (в редакції додаткової угоди № 1 від 24.07.2009 р.) встановлено, що до обов'язків концесіонера віднесено забезпечення виконання своїх обов'язків з будівництва цеху сортування твердих побутових відходів, придбання відповідного обладнання - лінії сортування твердих побутових відходів та сміття, автотранспорту та іншого обладнання на умовах та у строк, які передбачені концесійним договором та бізнес-планом, погодженим концесієдавцем.

Концесійний договір укладено на 18 років з дати укладання договору (пункт 49 Договору).

Сторони 05.12.2008 р. підписали акт приймання-передачі об'єкта концесії.

Розпорядженням Сімферопольського міського голови № 182-р 02.07.2013 р. створена комісія з перевірки виконання Товариством з обмеженою відповідальністю "СІМЕКО" умов договору концесії № 1 від 05.11.2008 р.

Комісією 04.07.2013 р. складено акт перевірки виконання умов договору концесії № 1 від 05.11.2008 р., в якому встановлено невиконання концесіонером пунктів 9.2, 9.4, 9.5, 9.10, 9.11 Договору та запропоновано розглянути питання щодо подачі позовної заяви до суду про розірвання договору концесії.

Вказані обставини щодо виявлення факту невиконання відповідачем умов договору концесії № 1 від 05.11.2008 р. стали підставою для звернення Виконавчого комітету Сімферопольської міської ради до Господарського суду Автономної Республіки Крим з даною позовною заявою про розірвання концесійного договору.

Відмовляючи в розірванні договору концесії № 1 від 05.11.2008 р., місцевий господарський суд зазначив про його неукладеність з огляду на норми статей 210, 640 ЦК України та, відповідно, про відсутність підстав для його розірвання.

Згідно з абз. 3, 4 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про концесії" концесія - надання з метою задоволення громадських потреб уповноваженим органом виконавчої влади чи органом місцевого самоврядування на підставі концесійного договору на платній та строковій основі юридичній або фізичній особі (суб'єкту підприємницької діяльності) права на створення (будівництво) та (або) управління (експлуатацію) об'єкта концесії (строкове платне володіння), за умови взяття суб'єктом підприємницької діяльності (концесіонером) на себе зобов'язань по створенню (будівництву) та (або) управлінню (експлуатації) об'єктом концесії, майнової відповідальності та можливого підприємницького ризику.

Договір концесії (концесійний договір) - договір, відповідно до якого уповноважений орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування (концесієдавець) надає на платній та строковій основі суб'єкту підприємницької діяльності (концесіонеру) право створити (побудувати) об'єкт концесії чи суттєво його поліпшити та (або) здійснювати його управління (експлуатацію) відповідно до цього Закону з метою задоволення громадських потреб.

Частиною 2 ст. 14 зазначеного Закону встановлено, що у разі, якщо об'єктом концесії є об'єкт права комунальної власності, орган, уповноважений укласти концесійний договір в установленому Кабінетом Міністрів України порядку, реєструє такий договір у виконавчому органі відповідної ради та повідомляє Фонд державного майна України про укладення такого концесійного договору. Порядок ведення обліку концесійних договорів, укладених органами місцевого самоврядування, визначається Кабінетом Міністрів України.

Водночас, згідно з ч. 2 ст. 9 Закону України "Про концесії" концесійний договір вважається укладеним з дня досягнення домовленості з усіх істотних умов і підписання сторонами тексту договору.

Згідно зі ст. 1118 ЦК України договір комерційної концесії укладається у письмовій формі. У разі недодержання письмової форми договору концесії такий договір є нікчемним.

Договір комерційної концесії підлягає державній реєстрації органом, який здійснив державну реєстрацію правоволодільця.