ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 червня 2014 року Справа № 910/15059/13
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Головуючого суддіКорсака В.А. суддів Данилової М.В., Данилової Т.Б.розглянувши матеріали касаційної скарги Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"на постановуКиївського апеляційного господарського суду від 17.03.2014у справі № 910/15059/13 Господарського суду міста Києва за позовомПублічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" до Приватного акціонерного товариства "Теодосія"простягнення грошових сумв судовому засіданні взяли участь представники :- - позивачаЄршова С.В.- - відповідачаКубарєва Ю.О.
В С Т А Н О В И В:
В серпні 2013 року Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовною заявою до Приватного акціонерного товариства "Теодосія", в якій просило суд стягнути з відповідача на користь позивача суму основного боргу у розмірі 1 281 323, 84 грн., 25 535, 45 грн. інфляційних втрат, 144 675, 78 грн. три відсотки річних, 492 040, 46 грн. пені та судові витрати.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 03.10.2013 (суддя Полякова К.В.) у справі № 910/15059/13 позов задоволено частково. Стягнуто з Приватного акціонерного товариства "Теодосія" на користь Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" 25 535, 45 грн. втрат від інфляційних процесів, 39 870, 58 грн. пені, 144 675,78 грн. - 3 % річних та 4 201, 67 грн. судового збору. В решті позову відмовлено.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 17.03.2014 (головуючий Федорчук Р.В., судді: Лобань О.І., Майданевич А.Г.) вказане рішення суду скасовано в частині стягнення з відповідача на користь позивача 25 535, 45 грн. інфляційних втрат. В цій частині прийнято нове рішення, яким стягнуто з відповідача на користь позивача 2 917, 20 грн. інфляційних втрат. В решті рішення залишено без змін. Стягнуто судові витрати.
Не погоджуючись частково із зазначеними судовими рішенням, Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати в частині відмови у стягненні з відповідача на користь позивача 452 170, 18 грн. пені. В цій частині скаржник просить суд прийняти нове рішення про задоволення позову.
Приватне акціонерне товариство "Теодосія" не скористалось правом, наданим статтею 1112 Господарського процесуального кодексу України, не надіслало відзив на касаційну скаргу, що в силу положень зазначеної статті не перешкоджає перегляду судового акту, що оскаржується.
Перевіривши доводи касаційної скарги, юридичну оцінку встановлених фактичних обставин, проаналізувавши правильність застосування господарськими судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 31.01.2011 між Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України" (правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"; постачальником; позивачем) та Закритим акціонерним товариством "Теодосія" (правонаступником якого є Приватне акціонерне товариство "Теодосія"; покупцем; відповідачем) було укладено договір купівлі-продажу природного газу № 14/168/11, за умовами якого, постачальник зобов'язався передати покупцеві в 2011 році імпортний природний газ для виробничо-технологічних витрат та нормованих втрат покупця, а покупець зобов'язався прийняти і оплатити природний газ.
Пунктом 5.1. цього договору передбачено, що оплата за газ, з урахуванням вартості його транспортування, здійснюється покупцем виключно грошовими коштами шляхом 100 % поточної оплати протягом місяця поставки. Остаточний розрахунок за фактично переданий газ здійснюється до 15 числа, наступного за місяцем поставки газу.
На виконання умов договору, постачальник поставив, а покупець прийняв у період з вересня 2011 року по грудень 2012 року (включно) природний газ на загальну суму 7 224 180, 52 грн., що підтверджується актами приймання-передачі природного газу (а.с. 23-39). Однак, відповідач свої зобов'язання за договором щодо своєчасної та повної сплати вартості поставленого природного газу на загальну 1 281 323, 84 грн., не виконав, у зв'язку з чим, у нього виникла заборгованість перед позивачем.
Як вбачається з матеріалів справи спір виник у зв'язку з тим, що відповідач, за посиланням позивача, не розрахувався за отриманий природний газ, що стало підставою для звернення позивача з позовом про стягнення заборгованості, інфляційних втрат, трьох відсотків річних та пені.
Натомість, відповідач у відзиві на позовну заяву (а.с.81), послався на повне погашення заборгованості за договором купівлі-продажу природного газу, що на його думку, свідчить про відсутність предмета спору щодо стягнення заборгованості. Відповідач також послався на пропуск позивачем позовної давності, без поважних причин, в частині нарахування пені, у зв'язку з чим, просить суд відмовити у задоволенні позову в цій частині. На думку відповідача, розрахунок інфляційних втрат є невірним та необґрунтованим.
На підставі поданих до матеріалів справи доказів, судами попередніх інстанцій встановлено, що платіжним дорученням № 43 від 29.07.2013 відповідач сплатив позивачу 103 630, 00 грн. в рахунок погашення основного боргу. Судами також встановлено, що сторонами здійснено залік зустрічних однорідних вимог на суму 1 177 693, 85 грн.
З урахуванням наведених обставин, рішеннями судів попередніх інстанцій позов задоволено частково. Стягнуто з відповідача на користь позивача інфляційні втрати та три відсотки річних. В частині стягнення основної суми боргу - відмовлено.
Судові рішення в зазначеній частині не оскаржуються.
Підставою для задоволення позову в частині стягнення пені, став висновок судів попередніх інстанцій про неналежне виконання відповідачем договірних зобов'язань щодо своєчасної та повної оплати поставленого природного газу.
Колегія суддів вважає висновки судів попередніх інстанцій в цій частині передчасними і недостатньо обґрунтованими, враховуючи наступне.
Статтями 256, 261 Цивільного кодексу України визначено, що позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
За змістом частини третьої статті 267 цього ж кодексу передбачено, що позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення.
У відзиві на позовну заяву (а.с.81), відповідач послався на пропуск позивачем позовної давності, без поважних причин, в частині нарахування пені, у зв'язку з чим, просить суд відмовити у задоволенні позову в цій частині.
Частиною четвертою статті 267 Цивільного кодексу України встановлено, що сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмові у позові.
В пункті 2.2. своєї постанови № 10 від 29.05.2013 "Про деякі питання практики застосування позовної давності у вирішенні господарських спорів" пленум Вищого господарського суду України роз'яснив, що висновок про застосування позовної давності має відображатися у мотивувальній частині рішення господарського суду.
Задовольняючи позов в частині стягнення пені, суди попередніх інстанцій не розглянули питання щодо застосування позовної давності. Тексти судових рішень не містять ніяких висновків з приводу заяви про застосування позовної давності, що є порушенням вимог статей 84, 105 Господарського процесуального кодексу України щодо змісту судових рішень.
Відповідно до статті 223 Господарського кодексу України при реалізації в судовому порядку відповідальності за правопорушення у сфері господарювання застосовуються загальний та скорочені строки позовної давності, передбачені Цивільним кодексом України.
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Все права защищены.