Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 18.05.2016 року у справі №914/3532/13

Постанова ВГСУ від 18.05.2016 року у справі №914/3532/13

11.02.2017
Автор:
Просмотров : 194

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2016 року Справа № 914/3532/13 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Головуючого судді:Барицької Т.Л.,суддів:Гольцової Л.А., Картере В.І.,розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Приватного підприємства "Клуб Пікассо"на постановуЛьвівського апеляційного господарського суду від 09.03.2016та на рішеннягосподарського суду Львівської області від 12.10.2015у справі№ 914/3532/13 господарського суду Львівської областіза позовомПрокурора Личаківського району м. Львова в інтересах держави в особі Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської радидоПриватного підприємства "Клуб Пікассо"провнесення змін в договір оренди цілісного майнового комплексу від 20.07.2001 в судовому засіданні взяли участь представники: - прокуратури Збарих С.М., - позивача Чернобай С.С., - відповідача Буй Б.В., ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Львівської області від 12.10.2015 у справі № 914/3532/13 (судді: Король М.Р., судді: Долінська О.З., Крупник Р.В.), залишеним без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 09.03.2016 (судді: Дубник О.П., Матущак О.І., Скрипчук О.С.), позов прокурора Личаківського району м. Львова в інтересах держави в особі Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради до Приватного підприємства "Клуб Пікассо" про внесення змін до договору оренди цілісного майнового комплексу від 20.07.2001 задоволено. Внесено зміни в пункти 1.1 та 3.1 договору, шляхом викладення їх в наступних редакціях, а саме: п. 1.1. договору викладено у такій редакції: "Орендодавець передав, а орендар прийняв у строкове платне користування цілісний майновий комплекс державного комунального підприємства кінотеатр "Зірка" (об'єкт оренди), що розташований за адресою: м. Львів, вул. Зелена, 88, вартість якого визначена відповідно судової оціночно-будівельної експертизи станом на 30.06.2015 року і становить 3 995 945,00 грн. (три мільйони дев'ятсот дев'яносто п'ять тисяч дев'ятсот сорок п'ять грн.) без ПДВ". Пункт 3.1. договору викладено у такій редакції: "Розмір орендної плати без ПДВ за липень 2015 року становить 33 299,54 (тридцять три тисячі двісті дев'яносто дев'ять грн. 54 копійки) без ПДВ. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється в порядку, визначеному чинним законодавством України".

Не погоджуючись з вказаною постановою суду апеляційної інстанції, Приватне підприємство "Клуб Пікассо" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, у якій просить рішення та постанову судів попередніх інстанцій скасувати, та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Колегія суддів, приймаючи до уваги межі перегляду справи в касаційній інстанції, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскаржуваних судових актів, вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, між Приватним підприємством "Палома" (орендар) та Управлінням ресурсів Львівської міської ради (орендодавець) на виконання рішення виконавчого комітету Львівської міської ради № 198 від 04.05.2001 "Про оренду цілісного майнового комплексу державного комунального підприємства кінотеатр "Зірка" укладено договір оренди цілісного майнового комплексу.

Відповідно до ухвали Львівської міської ради № 809 від 23.10.2003 "Про реорганізацію управління ресурсів Львівської міської ради", Львівська міська рада ухвалила реорганізувати управління ресурсів в управління комунального майна. В подальшому, управління комунального майна реорганізовано в управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради, відповідно до ухвали Львівської міської ради від 19.10.2006 №219 "Про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради", рішення виконавчого комітету від 27.10.2006 № 1205 "Про затвердження положення про управління комунальної власності Львівської міської ради та його структури".

Відповідно до рішення засновника ПП "Палома" від 29.02.2008 № 5, ПП "Палома" реорганізоване шляхом виділення з його складу нового приватного підприємства - ПП"Клуб Пікассо" та передано йому права та обов'язки згідно з договором оренди цілісного майнового комплексу від 20.07.2001 № 11.

Відповідно до п. 1.1. договору, орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування цілісний майновий комплекс державного комунального підприємства кінотеатр "Зірка", розташований за адресою: м. Львів, вул. Зелена, 88, вартість якого визначена відповідно до інвентаризації, проведеної станом на 01.07.2001, та балансу станом на 01.07.2001 і становить 136 756,70 грн., у тому числі: основні матеріальні засоби за залишковою вартістю 135 025,50 грн. Оборотні матеріальні засоби в сумі 1 732,20 грн. орендар викуповує на підставі договору купівлі продажу (п. 1.2. договору).

У п. 3.1. сторони дійшли згоди, що орендна плата визначається на підставі ухвали Львівської міської ради "Про врегулювання питання оренди майна територіальної громади м. Львова" від 11.01.2001 № 880 та методики розрахунку орендної плати, затвердженої Кабінетом Міністрів України, виходячи з орендної ставки 10% від залишкової вартості об'єкта оренди, і за липень 2001, відповідно до розрахунку, що додається до договору, становить 1 191,60 грн. без ПДВ (п. 3.1. договору).

Пунктом 3.3. договору оренди від 20.07.2001 передбачено, що зміна розміру орендної плати здійснюється у разі зміни методики її розрахунку, змін централізованих цін і тарифів та в інших випадках, передбачених актами чинного законодавства.

Зміна або розірвання договору можуть мати місце за погодженням сторін. Зміни та доповнення, що вносяться, розглядаються сторонами в місячний строк (п. 10.3 договору).

Відповідно до п. 10.6. договору, в разі відсутності письмового повідомлення однієї з сторін про припинення або зміну договору, надісланого з повідомленням про вручення після закінчення строку договору протягом одного місяця, договір вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

З 01.07.2011 договір оренди цілісного майнового комплексу пролонгований на той самий строк і на тих самих умовах.

Посилаючись на те, що внаслідок такого продовження дії договору, в нього не були внесені зміни щодо оцінки об'єкта оренди (яка з моменту укладення договору збільшилась) та розміру орендної плати, прокурор Личаківського району м. Львова в інтересах держави в особі Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради звернувся до суду з позовом про внесення відповідних змін до договору.

Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з того, сторони у договорі передбачили можливість перегляду розміру орендної плати.

Колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій щодо задоволення позовних вимог, враховуючи наступне.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2002 № 15-рп-2002 (справа № 1-2/2002 про досудове врегулювання спорів) передбачено право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору, і яке (право) не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист.

Постановою від 20.11.2012 Верховний Суд України (справа № 28/5005/640/2012) зазначає, що обрання певного засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує. Отже, надсилання відповідачу пропозицій про внесення змін до спірного договору оренди є виключно правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання позивачем вимог ч. 2 ст. 188 ГК України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов договору.

Відповідно до ст. 6 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ст. 627 ЦК України).

Згідно з ч. 1 ст. 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 21 ЗУ "Про оренду державного та комунального майна" розмір орендної плати може бути змінено за погодженням сторін.

За змістом статті 10 Закону ЗУ "Про оренду державного та комунального майна", однією з істотних умов договору оренди є, зокрема, орендна плата з урахуванням її індексації.

Методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються для об'єктів, що перебувають у державній власності, Кабінетом Міністрів України. Методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються органами, уповноваженими Верховною Радою Автономної Республіки Крим (для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим), та органами місцевого самоврядування (для об'єктів, що перебувають у комунальній власності) на тих самих методологічних засадах, як і для об'єктів, що перебувають у державній власності. Орендна плата, встановлена за відповідною методикою, застосовується як стартова під час визначення орендаря на конкурсних засадах (ч. 2 ст. 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна").

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 21 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї з сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди, а також в інших випадках, встановлених законодавчими актами України.

Частиною 3 ст. 762 ЦК України унормовано, що договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст