Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 18.04.2017 року у справі №922/470/16

Постанова ВГСУ від 18.04.2017 року у справі №922/470/16

04.05.2017
Автор:
Просмотров : 444

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 квітня 2017 року Справа № 922/470/16 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого - суддіГрека Б.М., - (доповідача у справі),суддів :Бондар С.В., Васищака І.М.розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали касаційної скарги Акціонерної компанії "Харківобленерго"на постановуХарківського апеляційного господарського суду від 02.02.2017 р.у справі№922/470/16господарського судуХарківської областіза позовомКомунального підприємства "Харківводоканал"доАкціонерної компанії "Харківобленерго"прозобов'язання вчинити певні дії

за участю представників від: позивачаЗдоровця С.В. (дов. від 13.12.16),відповідачаКвіцінської А.І. (дов. від 25.04.16)

В С Т А Н О В И В :

У лютому 2016 року КП "Харківводоканал" звернулось до господарського суду Харківської області з позовом до АК "Харківобленерго", в якому просить зобов`язати відповідача припинити зловживання правом на відключення від енергопостачання відносно об`єктів єдиної технологічної системи КП "Харківводоканал", як такого, що може порушити права інших осіб та завдати шкоди довкіллю.

Рішенням господарського суду Харківської області від 31.10.2016 р. (суддя Суярко Т.Д.), яка залишена без змін постановою Харківського апеляційного господарського суду від 02.02.2017 р. (судді: Фоміна В.О., Білоусова Я.О., Крестьянінов О.О.) позовні вимоги задоволено. Зобов'язано Акціонерну компанію "Харківобленерго" припинити зловживання правом на відключення від енергопостачання відносно об'єктів єдиної технологічної системи Комунального підприємства "Харківводоканал", як такого, що може порушити права інших осіб та завдавати шкоди довкіллю.

Не погоджуючись із постановою та рішенням судів попередніх інстанцій, Акціонерна компанія "Харківобленерго" звернулась до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить постанову, рішення господарського суду скасувати та прийняти нове рішення яким в позові відмовити.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, звертаючись до суду з даним позовом, КП "Харківводоканал" зазначив, що відповідач, без врахування особливого статусу позивача, як підприємства, яке надає житлово-комунальні послуги з водопостачання населенню міста Харкова, протиправно здійснює відключення від енергопостачання об'єкти позивача, більша частина яких безпосередньо задіяна в технологічному процесі подачі води та очищення стоків, що, як зазначає позивач, може призвести до непередбачуваних санітарно-екологічних наслідків.

Як зазначає відповідач, підставою відключення від електропостачання об`єктів позивача є наявність заборгованості за договорами №4 від 07.05.2004 р. та №1.01 від 03.01.2008 р. про постачання електричної енергії.

Згідно з розділом 1 договору про постачання електричної енергії №4 від 07.05.2004 р., постачальник постачає електричну енергію споживачу, а споживач оплачує постачальнику її вартість та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору та додатками до договору, що є його невід'ємними частинами.

Як зазначено в п. 6.1.3 договору про постачання електричної енергії №4 від 07.05.2004 р., електорпостачання споживача може бути обмежено або припинено постачальником з повідомленням споживача не пізніше, ніж за три робочі дні у разі несплати спожитої електричної енергії у терміни, встановлені додатком №2 "Порядок розрахунків".

Відповідно до розділу 1 договору про постачання електричної енергії №1.01 від 03.01.2008 р., постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю, зазначеною у додатку №3.1 "Перелік місць встановлення розрахункових приладів обліку та тарифів, що застосовуються при проведенні розрахунків за спожиту електричну енергію" до цього договору, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору та додатками до договору, що є його невід'ємними частинами.

Відповідно до п. 2 договору про постачання електричної енергії №1.01 від 03.01.2008 р. КП "Харківводоканал" (далі Споживач) у т.ч. зобов'язується: своєчасно оплачувати АК "Харківобленерго" (далі Постачальник) вартість електричної енергії та інші нарахування згідно з умовами додатку №2 "Порядок розрахунків"; здійснювати платіж за резервування обсягу електричної енергії, на покриття аварійної (екологічної) броні в наступному розрахунковому періоді; здійснювати оплату за послуги з компенсації перетікання реактивної електричної енергії між електромережею Постачальника та електроустановками Споживача; вживати комплекс заходів, спрямованих на запобігання загрозі життю або травматизму, пошкодженню обладнання та продукції, негативним екологічним наслідкам тощо у разі отримання повідомлення про припинення (обмеження) електропостачання згідно з умовами розділу 6 цього Договору.

Відповідно до додатку № 2 "Порядок розрахунків" до договору про постачання електричної енергії № 1.01 від 03.01.2008 р. (п.4.6), у разі виникнення заборгованості за спожиту електричну енергію сторони за взаємною згодою та у порядку, передбаченому законодавством України, укладають додаткову угоду щодо реструктуризації заборгованості, яка є невід'ємною частиною цього договору.

Згідно з п. 6.1.3 договору про постачання електричної енергії № 1.01 від 03.01.2008 р., електорпостачання споживача може бути обмежено або припинено постачальником з повідомлення споживача не пізніше ніж за три робочі дні у разі несплати спожитої електричної енергії у терміни, встановлені додатком №2 "Порядок розрахунків".

В пункті 8 додатку №2 "Порядок розрахунків" до договору про постачання електричної енергії № 1.01 від 03.01.2008 р. сторони домовились, що у разі несплати нарахувань, передбачених цим договором, постачальник має право повністю чи частково припинити постачання електричної енергії споживачу, попередивши його письмово або телефонограмою не пізніше, ніж за 3 робочих дні. Поновлення енергопостачання здійснюється протягом 5 робочих днів з дня погашення заборгованості і оплати послуг з відновлення електропостачання за винятком об'єктів водопостачання, як об'єктів життєзабезпечення і стратегічного призначення (ст. 6 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання").

Факт наявності заборгованості, без уточнення її загального розміру, визнається самим позивачем.

Однак, як вважає позивач відключення його об`єктів від електропостачання призведе до збоїв подачі води до міста Харкова та відводу стічних вод від споживачів, що може спричинити санітарну, екологічну та техногенну катастрофу, порушить процес нарахувань і обліку платежів за послуги водопостачання та водовідведення, спричинить порушення прав споживачів на отримання субсидій, та негативно відобразиться на поповненні бюджету, а також у зв`язку з відключенням деяких об`єктів технологічного циклу КП "Харківводоканал" виключається можливість збереження водопостачання відповідних районів міста в період проведення аварійних робіт та підтримання санітарно-епідеміологічного режиму тощо.

Звертаючись до суду з даним позовом, КП "Харківводоканал" зазначив, що відповідач, без врахування особливого статусу позивача, як підприємства, яке надає житлово-комунальні послуги з водопостачання населенню міста Харкова, протиправно здійснює відключення від енергопостачання об'єкти позивача, більша частина яких безпосередньо задіяна в технологічному процесі подачі води та очищення стоків, що, як зазначає позивач, може призвести до непередбачуваних санітарно-екологічних наслідків.

Задовольняючи позовні вимоги, господарські суди, з урахуванням фактичних обставин справи та доказів на їх підтвердження, встановили наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Вищий господарський суд України погоджується з судами попередніх інстанцій, з огляду на наступне.

Відповідно до Статуту, основною діяльністю КП "Харківводоканал" є видобування, виробництво, забір, очищення, подача, постачання, транспортування, розподіл питної води; приймання, збирання, відведення, транспортування та повне біологічне очищення стічних вод, знезараження та скид біологічно очищеної стічної води у водні об'єкти.

Система централізованого водопостачання КП "Харківводоканал" являє собою єдиний технологічний виробничо-господарський комплекс водопровідних споруд з виробництва, транспортування, розподілу та реалізації питної води споживачам системи групового водопостачання м. Харкова і Харківської області.

Статтею 4 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення" передбачено право громадян на безпечні для здоров'я і життя харчові продукти, питну воду, умови праці, навчання, виховання, побуту, відпочинку та навколишнє природне середовище.

Як зазначено у статті 3 вказаного закону, основними принципами охорони навколишнього природного середовища є пріоритетність вимог екологічної безпеки, обов'язковість додержання екологічних стандартів, нормативів та лімітів використання природних ресурсів при здійсненні господарської, управлінської та іншої діяльності; гарантування екологічно безпечного середовища для життя і здоров'я людей; запобіжний характер заходів щодо охорони навколишнього природного середовища;

Стаття 50 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" визначає, що екологічна безпека є такий стан навколишнього природного середовища, при якому забезпечується попередження погіршення екологічної обстановки та виникнення небезпеки для здоров'я людей.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст