ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 лютого 2015 року Справа № 916/2665/14 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого Грейц К.В.,суддів :Бакуліної С.В. (доповідач), Яценко О.В.розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали касаційної скаргиДепартаменту комунальної власності Одеської міської радина ухвалувід 18.12.2014 Одеського апеляційного господарського судуу справі№ 916/2665/14господарського суду Одеської областіза позовомОдеської міської радидоФізичної особи - підприємця ОСОБА_4за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача1. Департаменту комунальної власності Одеської міської ради; 2. Управління Держземагентства у місті Одесі Одеської областіпровнесення змін до договору оренди землів судовому засіданні взяли участь представники :від позивача: від відповідача: від третьої особи:не з'явились не з'явились не з'явилисьВ С Т А Н О В И В :
Рішенням Господарського суду Одеської області від 17.09.2014 (суддя Шаратов Ю.А.) по справі № 916/2665/14 позов задоволено повністю; внесено зміни до договору оренди землі від 06.07.2004, яким Одеською міською радою передано ФОП ОСОБА_4 земельну ділянку площею 539 кв.м, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 терміном на 49 років; викладено п.2.3 Договору у наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 156 кв.м становить 217 395,36 грн згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 28.08.2013 №107/М, складеного управлінням Держземагентства у м. Одесі Одеської області та земельної ділянки площею 383 кв.м становить 533 733,48 грн згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 28.08.2013 №106/М, складеного управлінням Держземагентства у м. Одесі Одеської області"; викладено п.4.1 Договору у наступній редакції: "Орендна плата за земельну ділянку, загальною площею 539 кв.м, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, розрахована у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 37 556,44 грн"; стягнуто з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 на користь Одеської міської ради витрати на сплату судового збору у розмірі 1 218,00 грн.
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 18.12.2014 (головуючий суддя Будішевська Л.О., судді: Бєляновський В.В., Мишкіна М.А.) зупинено апеляційне провадження за апеляційною скаргою Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 на рішення Господарського суду Одеської області від 17 вересня 2014 до розгляду Одеським окружним адміністративним судом справи №815/6853/14 за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 до Управління Держземагентства у м. Одесі Одеської області, за участю третіх осіб: Департаменту комунальної власності Одеської міської ради та Одеської міської ради, про визнання дій протиправними, визнання незаконними та скасування витягів та зобов'язання вчинити певні дії.
В касаційній скарзі скаржник просить скасувати ухвалу Одеського апеляційного суду від 18.12.2014 по справі № 916/2665/14 та передати справу для до суду першої інстанції для розгляду по суті, посилаючись на порушення норм процесуального права, а саме: ст.79 ГПК України.
Відзиву на касаційну скаргу сторони не надіслали.
Сторони не скористалися наданим процесуальним правом на участь в засіданні суду касаційної інстанції.
Перевіривши правильність застосування апеляційним господарським судом норм процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Одеська міська рада звернулася до Господарського суду Одеської області з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 про внесення змін до договору оренди землі від 06.07.2004, зареєстрованого в Одеському міському управлінні ОРФ ЦЦЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 23.07.2004 за №040450500115, яким Одеською міською радою передано ФОП ОСОБА_4 земельну ділянку площею 539 кв.м, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 терміном на 49 років, виклавши п.2.3, п.4.1 договору в наступних редакціях:
"Пункт 2.3. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 156 кв.м становить 217 395,36 грн згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 28.08.2013 №107/М, складеного управлінням Держземагентства у м. Одесі Одеської області та земельної ділянки площею 383 кв.м становить 533 733,48 грн згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 28.08.2013 №106/М, складеного управлінням Держземагентства у м. Одесі Одеської області";
"Пункт 4.1. Орендна плата за земельну ділянку, загальною площею 539 кв.м, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, розрахована у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 37 556,44 грн".
В судовому засіданні суду апеляційної інстанції ФОП ОСОБА_4 було подано клопотання про зупинення провадження у справі №916/2665/14 до набрання законної сили рішенням у справі №815/6853/14, яка розглядається Одеським окружним адміністративним судом за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 до Управління Держземагентства у м. Одесі Одеської області, за участю третіх осіб: Департаменту комунальної власності Одеської міської ради та Одеської міської ради, про визнання дій протиправними, визнання незаконними та скасування витягів та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування вказаного клопотання ФОП ОСОБА_4 зазначив, що рішення та дії Управління Держземагентства у м. Одесі Одеської області, які оскаржуються в порядку адміністративного судочинства, безпосередньо стосуються предмету спору у справі №916/2665/14, оскільки Одеська міська рада вимагає внесення змін до договору оренди саме на підставі витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку, внаслідок яких і була збільшена сума орендної плати за користування земельною ділянкою, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, законність та правомірність виготовлення яких і оскаржує ФОП ОСОБА_4
Касаційна інстанція відзначає таке.
За правилами частини 1 статті 79 Господарського процесуального кодексу України господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом.
Отже, для вирішення питання про зупинення провадження у справі господарський суд у кожному конкретному випадку зобов'язаний з'ясовувати: 1) як пов'язана справа, яка розглядається господарським судом, зі справою, що розглядається іншим судом; 2) чим обумовлюється неможливість розгляду справи.
Відповідно до вищенаведеної процесуальної норми пов'язаність справ полягає в тому, що рішення іншого суду, який розглядає справу, встановлює обставини, що впливають на збирання та оцінку доказів у даній справі, зокрема, факти, що мають преюдиціальне значення. Ці обставини мають бути такими, що мають значення для даної справи.
Неможливість розгляду даної справи до вирішення справи іншим судом полягає в тому, що обставини, які розглядаються іншим судом, не можуть бути встановлені господарським судом самостійно у даній справі. Йдеться про те, що господарський суд не може розглянути певну справу через обмеженість своєї юрисдикції щодо конкретної справи внаслідок: непідвідомчості; обмеженості предметом позову; неможливості розгляду тотожної справи; певної черговості розгляду вимог.
За висновком апеляційного суду справи №916/2665/14 та №815/6853/14 є пов'язаними у розумінні ст.79 ГПК України, що зумовлює необхідність зупинення провадження у даній справі.
Проте погодитись з таким висновком не можна з огляду на те, що судовий акт не містить будь-яких мотивів в обґрунтування висновку про необхідність зупинення провадження у справі через неможливість розгляду даної справи.
Саме по собі зазначення про пов'язаність іншої справи, що розглядається іншим судом, з даною справою не може бути підставою для застосування частини 1 статті 79 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідачем у клопотанні не обґрунтовано та апеляційним судом не встановлено наявності підстав, які б унеможливлювали перегляд в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції у даній справі до вирішення Одеським окружним адміністративним судом справи №815/6853/14, з урахуванням меж перегляду справи в апеляційному порядку та підстав для скасування або зміни рішення суду першої інстанції.
З огляду на викладене, ухвала Одеського апеляційного господарського суду від 18.12.2014 у справі № 916/2665/14, як винесена з порушенням вимог ч.1 ст.79 ГПК України, не може залишитися в силі і підлягає скасуванню, а справа - направленню на розгляд до Одеського апеляційного господарського суду.
Керуючись ст.ст.1115, 1117, 1119, ч.1 ст.11110, 11111, 11112, 11113 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу Департаменту комунальної власності Одеської міської ради задовольнити частково.
Ухвалу Одеського апеляційного господарського суду від 18.12.2014 у справі № 916/2665/14 - скасувати.
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Все права защищены.