Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 16.07.2014 року у справі №916/562/14

Постанова ВГСУ від 16.07.2014 року у справі №916/562/14

27.02.2017
Автор:
Просмотров : 216

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 липня 2014 року Справа № 916/562/14

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Божок В.С.- головуючого, Костенко Т.Ф., Сибіги О.М.перевіривши матеріали касаційної скаргизаступника прокурора Одеської областіна постанову Одеського апеляційного господарського суду від 29.05.2014 у справігосподарського суду Одеської областіза позовомзаступника прокурора м. Одеси до1. Одеської міської ради 2. Товариства з додатковою відповідальністю "Виробниче будівельно-монтажне об'єднання "Одесбуд"провизнання незаконним та скасування рішення, визнання недійсним договору оренди землі та повернення земельної ділянкив судовому засіданні взяли участь представники:від позивача:Козакова І.М., прокурор відділу Генеральної прокуратури України, посв. №018008 від 01.07.2013;від відповідача 1:Динта В.А. - дов. №132/исх-гс від 16.06.2014; від відповідача 2:Дімов Ю.П. - дов. б/н від 14.10.2013;від Генеральної прокуратури: Козакова І.М. - посв. №018008 від 01.07.2013;

ВСТАНОВИВ:

Рішенням від 25.03.2014 господарського суду Одеської області (суддя Рога Н.В.) відмовлено в задоволені позовних вимог.

Постановою від 29.05.2014 Одеського апеляційного господарського суду (судді: Туренко В.Б. - головуючий, Поліщук Л.В., Таран С.В.) рішення від 25.03.2014 господарського суду Одеської області залишено без змін.

Судові рішення мотивовані тим, що рішення Одеської міської ради №1113-VІ від 08.07.2011 є законним, оскільки відповідно абз.3 п.1 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).

Не погоджуючись з судовими рішеннями заступник прокурора Одеської області звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою і просить їх скасувати, посилаючись на те, що рішення Одеської міської ради від 21.12.2007 №2086-У, яке враховано судами, не є рішенням про погодження місця розташування об'єкту в розумінні ст. 151 Земельного кодексу України, тому спірна земельна ділянка повинна була бути передана в оренду за результатами проведення земельних торгів.

Колегія суддів, приймаючи до уваги межі перегляду справи в касаційній інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального і процесуального права при винесенні оспорюваного судового акта, знаходить необхідним касаційну скаргу задовольнити частково.

Предметом цього спору є визнання незаконним та скасування рішення Одеської міської ради №1113-VІ від 08.07.2011 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення ТДВ "ВБМО "Одесбуд" земельної ділянки", визнання недійсним договору оренди землі та повернення земельної ділянки.

Відповідно ст.3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно ч.1 ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Господарськими судами встановлено, що дозвіл ТДВ "ВБМО "Одесбуд" на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 0,365 га в оренду за адресою: м. Одеса, пров. Іспанський (буд. №2) для будівництва 3-секційного 10-поверхового житлового будинку з вбудованими приміщеннями дитячого центру дозвілля, надано рішенням Одеської міської ради № 6102-V від 13.07.2010.

08.07.2011 рішенням Одеської міської ради №1113-VІ затверджено проект землеустрою щодо відведення ТДВ "ВБМО "Одесбуд" земельної ділянки площею 0,3650 га (землі житлової та громадської забудови) за адресою: м. Одеса, пров. Іспанський (буд. №2) та передано у короткострокову оренду терміном на 3 роки для будівництва 3-х секційного 10-поверхового житлового будинку з вбудованими приміщеннями дитячого центру дозвілля.

Також господарськими судами встановлено, що 27.02.2012 територіальна громада міста Одеси в особі Одеської міської ради (Орендодавець) та ТДВ "ВБМО "Одесбуд" (Орендар) уклали договір оренди землі, за умовами якого в оренду передана земельна ділянка площею 3650 кв.м. у т.ч. по уггідях: - під поточним будівництвом (будівництво не розпочато) - 3650 кв.м., яка розташована за адресою: м. Одеса, пров. Іспанський (буд. №2), для будівництва 3-х секційного 10-поверхового житлового будинку з вбудованими приміщеннями дитячого центру дозвілля.

Договір укладено терміном на 3 роки з дати прийняття рішення Одеської міської ради №1113-VІ від 08.07.2011.

Відповідно ч. 1 та 2 ст. 124 Земельного кодексу України (в редакції чинній на час прийняття оскаржуваного рішення міської ради), яка кореспондується зі ст. 16 Закону України "Про оренду землі" передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

За вимогами ст. 151 Земельного кодексу України (в редакції чинній на момент прийняття рішення Одеської міської ради №2086-V від 21.12.2007 щодо містобудівного обґрунтування) процедура погодження питань, зокрема, що стосується погодження місць розташування об'єктів, розмірів передбачуваних для вилучення (викупу) земельних ділянок та умов їх відведення провадиться відповідними сільськими, селищними, міськими радами, державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, Кабінетом Міністрів України відповідно до їх повноважень щодо вилучення цих ділянок, а також Верховною Радою України.

Юридичні особи, зацікавлені у вилученні (викупі) земельних ділянок, звертаються з клопотанням про погодження місць розташування об'єктів до відповідної сільської, селищної, міської ради, місцевої державної адміністрації. Клопотання щодо об'єктів, вилучення яких провадиться Кабінетом Міністрів України, подаються до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної, Севастопольської міської державної адміністрації.

До клопотання додаються необхідні матеріали та розрахунки.

Відповідна сільська, селищна, міська рада чи місцева державна адміністрація згідно із своїми повноваженнями розглядає клопотання і в п'ятиденний строк з дня реєстрації направляє його разом з матеріалами, передбаченими частиною п'ятнадцятою цієї статті, на розгляд органів земельних ресурсів, природоохоронних, територіальних органів виконавчої влади з питань лісового господарства і санітарно-епідеміологічних органів, органів містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини. Зазначені органи протягом двох тижнів з дня одержання клопотання надають свої висновки відповідній сільській, селищній, міській раді чи місцевій державній адміністрації, які з урахуванням одержаних висновків протягом десяти днів приймають рішення про погодження місця розташування того об'єкта, під який мають право самостійно вилучати земельну ділянку, або мотивоване рішення про відмову.

Матеріали погодження місця розташування об'єкта повинні включати: викопіювання з генерального плану або іншої містобудівної документації населеного пункту, копію плану земельної ділянки з нанесенням на ній варіантів розміщення об'єкта із зазначенням загальної площі, яку необхідно вилучити. Зазначаються також склад угідь земельної ділянки, що вилучається, та умови її відведення.

Аналогічну норму містить ст. 231 Закону України "Про планування і забудову територій" від 20.04.2000 (в редакції чинній на момент прийняття рішення Одеської міської ради №2086-V від 21.12.2007), якою також передбачено, що матеріали погодження місця розташування об'єкта повинні включати, зокрема, і викопіювання з містобудівної документації.

Стаття 1 цього закону дає визначення містобудівного обґрунтування - вид містобудівної документації, в якому відповідно до державних будівельних та інших норм, стандартів і правил, положень містобудівної документації визначаються містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки (об'єкта будівництва), обов'язкові для врахування при відведенні земельної ділянки та/або проектуванні цього об'єкта.

Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави для висновку, що погодження місця розташування об'єкту є окремим рішенням, яке приймається компетентним органом до початку проведення проектних робіт.

Відповідно абзацу 3 пункту 1 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів), при цьому, зазначено, зокрема, що абзац 3 пункту 1 розділу Х діє до 15.10.2010 згідно із Законом України № 509- VI від 16.09.2008, враховуючи зміни, внесені Законом України №2367- VI від 29.06.2010.

Пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву" (в редакції Закону №2367-VI (2367-17) від 29.06.2010) встановлено, що прийняті і не виконані до набрання чинності цим Законом рішення відповідних органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки зберігають чинність протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом, а розроблені відповідно до цих рішень проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок розглядаються в установленому законом порядку. Передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).