Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 16.07.2014 року у справі №5023/10324/11

Постанова ВГСУ від 16.07.2014 року у справі №5023/10324/11

27.02.2017
Автор:
Просмотров : 190

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 липня 2014 року Справа № 5023/10324/11 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Божок В.С. - головуючого,

Костенко Т. Ф.,

Сибіги О.М.

розглянувши матеріали касаційної скарги Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"на постановуХарківського апеляційного господарського суду від 18.02.2014у справіГосподарського суду Харківської областіза позовом Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"до Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території"простягнення 18 927 308,58 грн.в судовому засіданні взяли участь представники:

позивача: Чижевська Р.В. (дов. від 30.12.13 № 41/10),

відповідача: Закаблуков А.С. (дов. від 09.01.14),

ВСТАНОВИВ:

Рішенням від 01.02.2013 р. господарського суду Харківської області, залишеним без змін постановою від 02.04.2013 р. Харківського апеляційного господарського суду, позов ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України"задоволено частково, з Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" на користь позивача стягнуто 16683598, 73 грн. заборгованості, 129750, 65 грн. пені, 379 595,69 грн. інфляційних, 315064, 10 грн. річних та 50376, 21 грн. судового збору. Виконання рішення відстрочено на 6 місяців, починаючи з 01.02.2013 року.

Ухвалою від 09.07.2013 р. господарського суду Харківської області, залишеною без змін постановою Харківського апеляційного господарського суду від 08 серпня 2013 року та постановою Вищого господарського суду від 09 жовтня 2013 року, відстрочено виконання рішення господарського суду Харківської області від 01.02.2013 року до 01 лютого 2014 року.

Ухвалою від 22.01.2014 р. господарського суду Харківської області заяву Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" про відстрочку виконання рішення господарського суду Харківської області від 01.02.2013 року задоволено та відстрочено виконання рішення господарського суду Харківської області від 01.02.2013 року до 01 січня 2015 року.

Постановою від 18.02.2014 р. Харківського апеляційного господарського суду ухвалу від 22.01.2014 р. господарського суду Харківської області залишено без змін.

Не погоджуючись з судовими рішеннями, ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України" звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою і просить їх скасувати як прийняті з порушенням норм матеріального та процесуального права та прийняти нове рішення, в задоволенні заяви боржника про відстрочку виконання судового рішення - відмовити.

Колегія суддів, приймаючи до уваги межі перегляду справи в касаційній інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права при винесенні оспорюваних судових актів знаходить необхідним касаційну скаргу залишити без задоволення.

Як було встановлено судами попередніх інстанцій, які приймали рішення у даній справі, відповідач є комунальним підприємством, яке створено для задоволення потреб споживачів у тому числі населення та державних органів в теплопостачанні у вигляді опалення та гарячого водопостачання. Підприємство не уповноважене чинним законодавством самостійно встановлювати тарифи, які відповідають витратам за надання послуг.

Відповідно до ст.14 Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" у 2013 році кошти, отримані до спеціального фонду Державного бюджету України, спрямовуються відповідно на субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування.

Постановою Кабінету Міністрів України № 167 від 20.03.13 року "Про затвердження Порядку та умов надання у 2013 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування" передбачено погашення існуючої заборгованості підприємства теплової енергії, водопостачання та водовідведення перед енергопостачальником, яка виникла внаслідок невідповідності діючих тарифів на послуги теплопостачання їх собівартості, шляхом проведення розрахунків за рахунок коштів Держбюджету.

Згідно п.п. 3, 4 зазначеної вище постанови перерахування субвенції здійснюється на суму заборгованості, яка утворилася на початок місяця, в якому проводяться розрахунки, і не погашена на дату складення довідки про суму заборгованості. Підставою для проведення розрахунків з погашення заборгованості є договір про організацію взаєморозрахунків, який укладається підприємствами, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію населенню або надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення (далі - надавачі послуг), та іншими учасниками розрахунків з погашення заборгованості (далі - учасники розрахунків), у тому числі у разі заміни сторони у зобов'язанні під час здійснення розрахунків за придбану/реалізовану на оптовому ринку електричну енергію, згідно з довідкою, що підтверджує наявність в учасників розрахунків кредиторської та/або дебіторської заборгованості на дату підписання такого договору.

Колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що судами попередніх інстанцій в даному випадку обґрунтовано взято до уваги довідку Департаменту житлово-комунального господарства та розвитку інфраструктури Харківської Облдержадміністрації № 05-13126 від 09.01.2014 року, з якої вбачається, що відповідно до п.1 ст. 14 Закону України "Про державний бюджет України на 2013 рік" та згідно постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 року № 167 обсяг з різниці у тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання та водовідведення, наданих населенню Харківським обласним комунальним підприємством "Дирекція розвитку інфраструктури території", складає 49,6 млн.грн. Крім того, нарахування з різниці у тарифах за жовтень-грудень 2013 року очикуються на рівні 8,8 млн.грн. У 2013 році відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 року № 167 субвенції з державного бюджету України на погашення заборгованості з різниці в тарифах на послуги теплопостачання для населення, не надходило.

Крім того, судами попередніх інстанцій правомірно враховано приписи ст. 19 Закону України "Про Державний бюджет на 2014 рік", якою Кабінету Міністрів України надано право реструктурувати фактичну бюджетну заборгованість за визначеними ним видатками державного бюджету, що виникла станом на 01 січня 2014 року та заборгованість з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка утворилася у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, у встановлених ним обсягах шляхом видачі фінансових казначейських векселів строком обігу до п'яти років з дохідністю 5 відсотків. Право видачі таких векселів надано органам, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

При цьому судами обґрунтовано прийнято в якості належних доказів на підтвердження складного фінансового стану відповідача баланс за півріччя 2013 року разом зі звітом про фінансові результати, баланс за 9 місяців разом зі звітом про фінансові результати, звіт на витрати на виробництво та фінансові показники діяльності підприємств від надання послуг теплопостачання за січень-вересень 2013 року, звіт про витрати на виробництво та фінансові показники діяльності підприємства від надання послуг водопостачання та водовідведення за січень-вересень 2013 року), з яких вбачається, що фінансові показники відповідача погіршилися з причин недостачі оборотних грошових коштів, тобто висновок про тяжкий фінансовий стан з моменту його підтвердження висновком судово-економічної експертизи № 31 від 10.12.2012 року не змінився в бік покращення.

До того ж, колегія суддів Вищого господарського суду України приймає до уваги встановлений судами факт, що з часу прийняття ухвали господарського суду Харківської області від 09 липня 2013 року про відстрочку виконання рішення господарського суду Харківської області від 01.02.2013 року у справі №5023/10324/11 - до 01 лютого 2014 року, субвенції з державного бюджету України на погашення заборгованості з різниці в тарифах на послуги теплопостачання для населення не надходило і фінансовий стан відповідача погіршився.

З врахуванням зазначеного вище, приписів ст. 121 ГПК України, а також того, що виконання даного рішення може привести до припинення діяльності підприємства щодо забезпечення потреб споживачів у тому числі населення та державних органів в теплопостачанні, вмотивованим є висновок судів щодо відстрочки виконання рішення господарського суду Харківської області від 01.02.2013 року.

Приймаючи до уваги зазначене вище, судові рішення прийнято при правильному застосуванні норм матеріального та процесуального права і підстави для їх скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119, 11111 ГПК України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ :

Касаційну скаргу залишити без задоволення.