Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 16.03.2016 року у справі №914/3568/15

Постанова ВГСУ від 16.03.2016 року у справі №914/3568/15

12.02.2017
Автор:
Просмотров : 187

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2016 року Справа № 914/3568/15

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючий суддя : Данилова Т.Б. (доповідач)

судді: Данилова М.В., Корсак В.А.

розглянувши матеріали касаційної скарги приватного підприємства "Гарантекспо"на постановуЛьвівського апеляційного господарського суду від 11.01.2016р. у справі господарського суду№914/3568/15 Львівської області за позовомФранківської районної адміністрації Львівської міської радидоприватного підприємства "Гарантекспо"про за участю представників сторін: позивача - відповідача -зобов'язання звільнити земельну ділянку та прилеглу до земельної ділянки проїжджу частину від вантажопідйомного крану не з'явився не з'явився

В С Т А Н О В И В:

У жовтні 2015 року Франківська районна адміністрація Львівської міської ради звернулась до господарського суду Львівської області з позовом до приватного підприємства "Гарантекспо" про зобов'язання відповідача звільнити земельну ділянку по АДРЕСА_1 та прилеглу до земельної ділянки проїжджу частину від вантажопідйомного крану.

Позов було вмотивовано тим, що дозвіл №07-11, виданий Франківською районною адміністрацією Львівської міської ради із строком дії з 01.07.2015р. по 31.12.2015р. на тимчасове порушення благоустрою при виконання будівельних робіт, не передбачав встановлення вантажопідйомного крану із захопленням проїжджої частини дороги.

Ухвалою господарського суду Львівської області від 24.11.2015р. (суддя Запотічняк О.Д.) зупинено провадження у даній справі до набрання законної сили рішенням суду у справі №813/4302/15 за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до ДАБІ України та Департаменту Містобудування Львівської міської ради (третя особа ПП "Гарантекспо") про визнання протиправним і скасування наказу, скасування реєстрації інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок будівельних робіт.

Зазначена ухвала суду мотивована тим, що розгляд справи №914/3568/15 неможливий до закінчення розгляду Львівським окружним адміністративним судом справи №813/4302/15, оскільки в останній справі предметом розгляду є скасування реєстрації інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт з будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудованими підземними стоянками на АДРЕСА_1.

Не погоджуючись з ухвалою суду першої інстанції, Франківська районна адміністрація Львівської міської ради звернулась до Львівського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просила скасувати оскаржувану ухвалу, а справу направити до суду першої інстанції на розгляд по суті.

Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 11.01.2016р. (судді Гнатюк Г.М., Кравчук Н.М., Мирутенко О.Л.) ухвалу господарського суду Львівської області від 24.11.2015р. скасовано, а справу направлено на розгляд до суду першої інстанції.

Не погоджуючись з постановою суду апеляційної інстанції, приватне підприємство "Гарантекспо" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій посилається на неправильне застосування апеляційним судом норм процесуального права, просить скасувати постанову Львівського апеляційного господарського суду від 11.01.2016р., а ухвалу господарського суду Львівської області від 24.11.2015р. залишити в силі.

В касаційній скарзі приватне підприємство "Гарантекспо" посилається на наявність справ: №465/7215/15-а, №813/4302/15, №813/2528/15, і вважає, що до вирішення цих справ по суті провадження у справі №914/3568/15 має бути зупинено.

Відповідно до ч.2 ст.11113 ГПК України касаційні скарги на ухвали місцевого або апеляційного господарських судів розглядаються у порядку, передбаченому для розгляду касаційних скарг на рішення місцевого господарського суду, постанови апеляційного господарського суду.

Перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності юридичної оцінки обставин, повноти їх встановлення в ухвалі і постанові та доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.

Переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права.

Приймаючи оскаржувану постанову, суд апеляційної інстанції виходив з того, що відповідно до ст.79 ГПК України, господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом, а також у разі звернення господарського суду із судовим дорученням про надання правової допомоги до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.

При цьому, ст.79 ГПК встановлено вичерпний перелік підстав зупинення провадження у справі, тобто зупинення провадження у справі з інших підстав є неправомірним.

Зокрема, відповідно до ч.1 ст.79 ГПК господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом.

Таким чином, пов'язаною з даною справою є така інша справа, у якій інший суд встановлює обставини, що впливають чи можуть вплинути на подання і оцінку доказів у даній справі; в тому числі йдеться про факти, які мають преюдиціальне значення (частини третя і четверта статті 35 ГПК). Під неможливістю розгляду даної справи слід розуміти неможливість для даного господарського суду самостійно встановити обставини, які встановлюються іншим судом в іншій справі, у зв'язку з непідвідомчістю або непідсудністю іншої справи даному господарському суду, одночасністю розгляду двох пов'язаних між собою справ різними судами або з інших причин.

Судами встановлено, що 12.10.2015р. Франківська районна адміністрація Львівської міської ради звернулася до місцевого господарського суду із позовною заявою до приватного підприємства "Гарантекспо" про зобов'язання звільнити земельну ділянку та прилеглу до земельної ділянки проїжджу частину від вантажопідйомного крана.

В обґрунтування вказаної позовної заяви, Франківська районна адміністрація Львівської міської ради посилається на акт Львівського комунального підприємства "Новатор-Ремпроект", згідно якого працівниками комунального підприємства виявлено, що на АДРЕСА_1 ПП "Гарантекспо" встановлено вантажопідйомний кран із захопленням проїжджої частини дороги без відповідних на те дозвільних документів.

Натомість приватне підприємство "Гарантекспо" зазначало, що позовні вимоги виникли внаслідок незаконної відмови позивача продовжити дію дозволу на порушення благоустрою для огородження будівельного майданчика.

Під час розгляду позовних вимог, приватне підприємство "Гарантекспо" подало до суду клопотання про зупинення провадження у справі, зокрема, до вирішення адміністративної справи №813/4302/15, що розглядається Львівським окружним адміністративним судом за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до ДАБІ України та Департаменту Містобудування Львівської міської ради (третя особа ПП "Гарантекспо"), зокрема, про скасування реєстрації інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт з будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудованими підземними стоянками на АДРЕСА_1.

ПП "Гарантекспо" вважало, що правовою підставою проведення будівельних робіт є зареєстрована декларація про початок будівельних робіт, а закон не вимагає будь-яких інших документів дозвільного характеру для виконання будівельних робіт у межах будівельного майданчика за наявності зареєстрованої декларації для будівництва об'єктів третьої категорії складності, тому правомірність розміщення будівельного крану АДРЕСА_1 м. Львові залежить від визнання адміністративним судом законності проведеної інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт. Львівський окружний адміністративний суд повинен дати правову оцінку виданій Декларації, а відтак буде підстава для вирішення по суті даного спору. Від наявності чи відсутності Декларації можна робити висновки, чи порушені відповідачем будівельні норми по розміщенню даного крану.

Апеляційний суд виходив з того, що зупинення провадження у справі - це тимчасове або повне припинення всіх процесуальних дій у справі, що викликане настанням зазначених у законі причин, що перешкоджають подальшому руху процесу, і щодо яких невідомо, коли вони можуть бути усунені.