Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 14.08.2014 року у справі №909/1227/13

Постанова ВГСУ від 14.08.2014 року у справі №909/1227/13

27.02.2017
Автор:
Просмотров : 218

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 серпня 2014 року Справа № 909/1227/13

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Коробенка Г.П. - головуючого (доповідач), Полянського А.Г., Мачульського Г.М.розглянувши матеріали касаційної скарги Фінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської радина постановуЛьвівського апеляційного господарського суду від 11.06.2014р.у справігосподарського суду Івано-Франківської області за позовомФінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_4третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради прозобов'язати приватного підприємця ОСОБА_4 укласти з Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради та Фінансовим управлінням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради остаточний договір про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Івано-Франківська та додаток до нього (розрахунок розміру пайового внеску) у редакції, запропонованій Фінансовим управлінням Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради. за участю представників сторін:

позивача: не з'явився,

відповідача: ОСОБА_5,

третьої особи: не з'явився

ВСТАНОВИВ:

Фінансове управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради звернулось до господарського суду Івано-Франківської області з позовом до ФОП ОСОБА_4 про зобов'язання укласти з виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради та Фінансовим управлінням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради остаточний договір про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Івано-Франківська та додаток до нього (розрахунок розміру пайового внеску) у редакції, запропонованій Фінансовим управлінням Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем залишено без розгляду пропозицію позивача щодо укладення договору про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Івано-Франківська в редакції запропонованій позивачем.

Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 04.02.2014р. у справі №909/1227/13 залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради.

Рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 09.04.2014р. у справі № 909/1227/13, залишеним без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 11.06.2014р., в задоволенні позову відмовлено.

Судові акти мотивовані тим, що укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту в редакції запропонованій позивачем після прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію є порушенням ч. 2 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Не погоджуючись з прийнятими рішенням та постановою, Фінансове управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради звернулось з касаційною скаргою до Вищого господарського суду України, в якій просить їх скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити повністю, мотивуючи скаргу тим, що судами неповно досліджено зібрані докази, порушено норми процесуального та матеріального права. Зокрема, як зазначається скаржником, з моменту укладення Договору №41 про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста від 28.05.2008р. відбулись зміни в законодавстві, яке регулювало питання пайової участі та змінився порядок та умови залучення коштів для розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Івано-Франківська, змінилось Положення про пайову участь, змінилось призначення об'єкта будівництва з торгового комплексу на місці існуючої крамниці на АДРЕСА_1 площею 383, 57 кв.м. на будівництво торгового комплексу із житловими приміщеннями на місці існуючої крамниці на АДРЕСА_1 з житловою площею 810, 10 кв.м. та нежитловою 389, 90 кв.м., в зв'язку з чим фінансовим управлінням виконавчого комітету міської ради було подано пропозицію укладення остаточного договору про пайову участь, з посиланням на положенням ст. 144 Конституції України, п.7 ст. 27, п.7 ч.1 ст. 30, п.4 ч.1 ст. 31, ст.73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. ч.2, 10 ст. 27-1 Закону України "Про планування і забудову територій", п.2 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", ст.ст. 11, 14, 649 ЦК України, ст.ст. 179, 187 ГК України.

Колегія суддів, приймаючи до уваги межі перегляду справи в касаційній інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права при винесенні оспорюваних судових актів, знаходить необхідним касаційну скаргу залишити без задоволення, враховуючи наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи держаної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 144 Конституції України та ч. 1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.

Відповідно до ст. 6 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ст.627 ЦК України).

Як вбачається з матеріалів справи, 26.05.2008 між Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради (Виконком - за договором) та підприємцем ОСОБА_4 (Замовник - за договором) було укладено Договір № 41 про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста та додаток до Договору № 41 "Розрахунок розміру пайового внеску" (далі за текстом - Договір).

Згідно з п. 1.1. Договору, Замовник, що здійснює будівництво торгового комплексу на місці існуючої крамниці на АДРЕСА_1, в порядку та на умовах, визначених Договором, бере участь у розвитку соціальної інфраструктури міста Івано-Франківська.

Згідно з п. 2.1. Договору Замовник зобов'язується сплати пайовий внесок у розмірі та у терміни, визначені Договором, а Виконком - видати дозвіл на будівництво та затвердити акт державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта (п. 2.2.).

У додатку до Договору № 41 про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста сторони погодили розмір пайового внеску.

За умовами вищезазначеного Договору (п. 4.1.) він набуває чинності з дати прийняття рішення виконавчого комітету про надання дозволу на будівництво і діє до моменту повного виконання умов Договору.

Рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради № 104 від 03.03.2009 "Про матеріали управління архітектури і містобудування виконавчого комітету міської ради" підприємцю ОСОБА_4 дозволено будівництво торгового комплексу загальною площею 383,57 м2 на АДРЕСА_1 (п. 7.5.).

Відповідно до п. 8 зазначеного рішення Виконкому № 104 від 03.03.2009 інспекцію Держархбудконтролю зобов'язано видати дозвіл на виконання будівельних робіт після представлення замовником (забудовником) угоди з виконавчим комітетом міської ради про участь у соціально-економічному розвитку міста.

Дозвіл на виконання будівельних робіт на об'єкті будівництва по АДРЕСА_1, наданий інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-франківській області 21.08.2009 за № 1354.

На підставі Акта готовності об'єкта до експлуатації від 15.12.2010 відповідачу, як забудовнику будівництва, видано Сертифікат відповідності на вказаний об'єкт будівництва № ІФ 001069 від 31.12.2010.