ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 травня 2015 року Справа № 916/3442/14
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Коробенка Г.П. - головуючого (доповідач), Мачульського Г.М., Шаргала В.І.розглянувши матеріали касаційної скарги товариства з обмеженою відповідальністю "Аспарух"на постановуОдеського апеляційного господарського суду від 03.03.2015у справігосподарського суду Одеської областіза позовомЗаступника Білгород - Дністровського міжрайонного прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Одеської обласної державної адміністраціїдо1. Білгород - Дністровської районної державної адміністрації; 2. Товариства з обмеженою відповідальністю "Аспарух"провизнання незаконним та скасування розпорядження та визнання недійсним договору оренди земельної ділянкиза участю представників сторін:
прокуратури: Савицька О.В. (прокурор Генеральної прокуратури України, посв. від 13.03.2013 №015589),
позивача: не з'явився,
відповідача 1: не з'явився,
відповідача 2: не з'явився
ВСТАНОВИВ:
У серпні 2014 року заступник Білгород - Дністровського міжрайонного прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Одеської обласної державної адміністрації звернувся до господарського суду Одеської області з позовом до Білгород - Дністровської районної державної адміністрації та ТОВ "Аспарух" про визнання незаконним та скасування розпорядження Білгород-Дністровської районної державної адміністрації від 03.05.2007 № 615/2007, про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки загальною площею 0,2100га, розташованої на території Будацької коси, Приморської сільської ради, Білгород-Дністровського району Одеської області, за межами населеного пункту, для розміщення оздоровчого комплексу для оздоровлення працівників, укладеного 07.08.2007 між відповідачами, зареєстрованого в Одеській регіональній філії ДП "Центр державного земельного кадастру", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 16.08.2007 за № 040751500034.
Позовні вимоги, з посиланням на ст.ст. 203, 215 ЦК України, ст. 122 Земельного кодексу України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), ст.ст. 2, 23, 24 Закону України "Про плату за землю" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), ст.ст. 15, 21 Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 5, 7, 13 Закону України "Про оцінку земель" обґрунтовувалися незаконністю оспорюваного розпорядження Білгород-Дністровської райдержадміністрації, яким ТОВ "Аспарух" було передано в оренду земельну ділянку, повноваження щодо розпорядження якою належать Одеській обласній державній адміністрації, що свідчить також і про незаконність договору оренди землі, укладеного між відповідачами, крім того, без проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що є обов'язковим у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності і що створило умови спричинення шкоди фінансовим інтересам держави у вигляді ненадходження коштів до бюджету.
Рішенням господарського суду Одеської області від 12.01.2015 у справі №916/3442/14 у задоволенні позову відмовлено.
Рішення суду мотивовано тим, що оспорюване розпорядження від 03.05.2007р. №615/2007 прийняте в межах компетенції Білгород - Дністровської райдержадміністрації є правомірним, а спірний договір від 07.08.2007р. укладено на підставі цього розпорядження, з посиланням на положеннями ст.ст. 116, 122, 124 Земельного кодексу України (у редакції, що діяла на момент укладення спірного договору), ст.ст. 13, 21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", ст.ст. 15, 21 Закону України "Про оренду землі". Отже, сторонами спірного договору дотримано порядок передачі в оренду земельної ділянки, що передбачений ч. 1 ст. 116, ч.ч. 1, 6 ст. 123, ч.ч. 1, 3 ст. 124 Земельного кодексу України.
Вирішуючи питання про застосування позовної давності суд виходив із того, що оскільки право або охоронюваний законом інтерес позивача не порушений, то положення статей 256, 257, ч. 1 ст. 261 ЦК України щодо позовної давності не застосовуються.
Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 03.03.2015 рішення господарського суду Одеської області від 12.01.2015 у справі №916/3442/14 скасовано, позов задоволено.
Не погоджуючись з прийнятою постановою, ТОВ "Аспарух" звернулось з касаційною скаргою до Вищого господарського суду України, в якій просить її скасувати, а рішення суду першої інстанції у даній справі залишити в силі, мотивуючи скаргу тим, що оскаржувана постанова є незаконною та прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права, зокрема положень ст.ст. 122, 124 Земельного кодексу України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), ст. 17, 92 та п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України в редакції 2007 року. Скаржник зазначає що оскаржувані розпорядження та договір оренди відповідають вимогам законодавства, підстави для визнання їх недійсними та скасування відсутні.
Колегія суддів, приймаючи до уваги межі перегляду справи в касаційній інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права при винесенні оспорюваного судового акту, знаходить необхідним касаційну скаргу залишити без задоволення, враховуючи наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Білгород-Дністровської районної ради від 19.05.2000 № 277-ХХІІІ "Про затвердження статусу земель запасу Білгород-Дністровського району на Будацькій косі смт. Затока" віднесено землі Будацької коси Білгород-Дністровського району до земель рекреаційного призначення, затверджено 3 зони використання земель Будацької коси в прибережно - захисній смузі Чорного моря: перша зона - без права будь-якої забудови; друга зона - зелена зона з правом встановлення некапітальних або тимчасових об'єктів курортного чи торговельного призначення; третя зона - зона розташування закладів відпочинку та об'єктів курортної інфраструктури.
Розпорядженням Білгород-Дністровської районної державної адміністрації від 03.05.2007 № 615/2007 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ "Аспарух", надано останньому земельну ділянку загальною площею 0,2100га, відкритих земель без рослинного покриву або з незначним рослинним покривом із земель рекреаційного призначення, яка розташована на території Будацької коси Білгород-Дністровського району Одеської області, біля села Курортне, ділянка № 3, за межами населеного пункту, в довгострокову оренду строком на 25 років, для розміщення оздоровчого комплексу для оздоровлення працівників.
07.08.2007 між Білгород-Дністровською районною державною адміністрацією (орендодавець) та ТОВ "Аспарух" (орендар) було укладено договір оренди землі, зареєстрований в Одеській регіональній філії ДП "Центр державного земельного кадастру", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 16.08.2007 за № 040751500034, за умовами якого орендодавець на підставі розпорядження голови районної державної адміністрації від 03.05.2007 № 615/2007 за актом приймання - передачі передав, а орендар прийняв в строкове платне користування строком на 25 років земельну ділянку загальною площею 0,2100 га відкритих земель без рослинного покриву рекреаційного призначення, яка розташована на території Будацької коси, Приморська сільська рада, Білгород-Дністровського району Одеської області, за межами населеного пункту, для розміщення оздоровчого комплексу для оздоровлення працівників.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Згідно ч. 1, 2 ст. 16 Закону України "Про оренду землі" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України.
Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Порядок передачі земельних ділянок в оренду врегульовано ст. 124 Земельного кодексу України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), згідно з якою передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.
Згідно ст. 123 Земельного кодексу України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) надання земельних ділянок юридичним особам у постійне користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок. Проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки. При наданні земельної ділянки у користування обласними державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або Кабінетом Міністрів України сільські, селищні, міські, районні, обласні ради, районні державні адміністрації за місцем розташування земельної ділянки подають свій висновок відповідно обласній державній адміністрації, Раді міністрів Автономної Республіки Крим.
Повноваження органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування по наданню земельних ділянок юридичним особам у постійне користування визначено ст. 122 Земельного кодексу України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), згідно з частинами 3, 4 якої районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) сільськогосподарського використання; б) ведення водного господарства, крім випадків, передбачених частиною сьомою цієї статті; в) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті.
Обласні державні адміністрації передають земельні ділянки на їх території із земель державної власності у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів для всіх потреб, крім випадків, визначених частинами третьою, сьомою цієї статті.
Таким чином, оскільки спірна земельна ділянка загальною площею 0,2100га із земель рекреаційного призначення на території Будацької коси, Приморська сільська рада Білгород - Дністровського району Одеської області передавалася в оренду ТОВ "Аспарух" для розміщення оздоровчого комплексу для оздоровлення працівників, то відповідно до норм чинного на той час законодавства, повноваження по розпорядженню цією земельною ділянкою належали обласній державній адміністрації, а не Білгород - Дністровській районній державній адміністрації, яка видала оспорюване розпорядження та уклала спірний договір з перевищенням власних повноважень, у зв'язку з чим, колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції, що оспорюване розпорядження від 03.05.2007 № 615/2007 підлягає визнанню незаконним та скасуванню, а спірний договір оренди землі від 07.08.2007 - визнанню недійсним на підставі ч. 1 ст. 203, ст. 215 ЦК України.
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2025 «Протокол». Все права защищены.